www.infoglobe.sk » Kalendár akcií

Kalendár akcií

Všetky akcie
Pridať novú akciu
Upraviť informácie o akcii

výstavy KONKURZ a ZajtrajŠOK

od 12.1.2023 do 26.3.2023

Názov výstavy: KONKURZ

výber diel zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne a z fotografického  cyklu Roba Kočana: Príbehy v depozitároch

Kurátorka: Mgr. Katarína Matušková

Vernisáž výstavy: 12. januára 2023 o 16.30 hod.

Trvanie výstavy: 12. 1. – 26. 3. 2023

Miesto konania: Malá výstavná sieň Župného domu v Dolnom Kubíne

 

výstava KONKURZZámerom kurátorského projektu pod názvom KONKURZ je prostredníctvom vystavených diel a autentických inštalácií nadväzujúcich na fotografie Roba Kočana z cyklu: Príbehy v depozitároch, poukázať na dôležité aspekty odbornej činnosti zbierkotvornej, galerijnej inštitúcie.

Okrem prezentačnej edukačnej činnosti, ktoré sú návštevníkmi galérie najviac vnímané, je to činnosť akvizičná a nemenej dôležitá, ochrana a odborná starostlivosť o diela v zbierkach galérie. Akvizičná činnosť – výber vhodných artefaktov, ktoré budú zahrnuté do zbierkového fondu galérie, vychádza z hlavných okruhov vedecko-výskumnej činnosti, ktorými sú z pohľadu Oravskej galérie ľudové výtvarné umenie a umenie insitné, slovenské výtvarné umenie 14. až 19. storočia a slovenské výtvarné umenie 20. a 21. storočia. Odbornú činnosť galérie by sme mohli charakterizovať ako uzavretý kruh, každá z odborných činností vychádza a nadväzuje na ďalšiu, čím je zaručená konzistentnosť.

Selekcia – výber vhodných artefaktov, ktoré budú zahrnuté do zbierkového fondu, nie je realizovaná jedným človekom. K uvedenému kroku sú každoročne zvolávané komisie na tvorbu zbierok, aby sa menovaní členovia vyjadrili k prezentovaným, navrhovaným dielam. Ponúkané diela tak prechádzajú istým „konkurzom“. Samotným nadobudnutím diel do zbierok, sa však odborná činnosť galérie nekončí, práve naopak.

Výstavným, kurátorským projektom pootvoríme dvere do zákulisia galérie. Prostredníctvom fotografických zátiší Roba Kočana a manipulovaných fotografií Petra Saxuna (dlhoročného konzervátora Oravskej galérie), poukážeme na potenciál bohatstva depozitárov galérie ako inšpirácií i pre tvorbu súčasných umelcov.

 

Názov výstavy: ZajtrajŠOK

Vystavujúci autor: Marek JAROTTA, Miroslav SANDANUS

Kurátorka: Mgr. art. Lucia Jarotta

Vernisáž výstavy: 12. januára 2023 o 16.30 hod.

Trvanie výstavy: 12. 1. – 26. 3. 2023

Miesto konania: Veľká výstavná sieň Župného domu v Dolnom Kubíne

 

výstava ZajtrajŠOKVýstava pod názvom ZajtrajŠOK pozostáva z obrazov v médiu maľby od dvoch súčasných slovenských umelcov Mareka Jarottu a Miroslava Sandanusa, je prierezom viacerých sérií ich tvorby z posledných rokov, ktorá je medzi oboma autormi ideovo príbuzná, ich obrazy vzájomne komunikujú. Zaoberajú sa potenciálne apokalyptickými a postapokalyptickými situáciami v kontexte človeka a ľudstva, spoločenskými problémami v globálnom meradle, prírodnými katastrofami ako dôsledkom ekologickej krízy, zobrazujú stopy človeka odkazujúce na jeho prítomnosť.

Marek Jarotta sa venuje zobrazovaniu architektonických prostredí úzko súvisiacich s dopravou. V niektorých sériách sú tieto stanice, či letiskové haly, zvláštne, až atypicky vyľudnené - tak ako ich obvykle nikdy nevidíme, pretože k nim prirodzene patrí neustály každodenný ruch. V iných dielach sú hybridne pospájané rôzne fragmenty spomínaných priestorov. Sú to anonymné miesta prechodu, v ktorých je naša percepcia skôr podvedomá, nesústredíme sa na priestor okolo seba, utkvejú nám len niektoré detaily. 

Miroslav Sandanus sa dlhodobo pohybuje v ideových rovinách týkajúcich sa ekologických tém. Pracuje so symbolikou zmeny, očisty, či znovuzrodenia. Laboruje s problematikou vzťahu človeka a prírody. Upozorňuje svojimi dielami na klimatické zmeny, ekologickú krízu, ale tiež na nezmyselnosť prehnane konzumného životného štýlu.

Číslo akcie: 19790

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Malá a Veľká výstavná sieň Župného domu v Dolnom Kubíne (Žilinský kraj)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Druh akcie:


Fotosúťaž:

Farby jari

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
pripravujeme...
2. cena:
pripravujeme...
3. cena:
pripravujeme...
1. cena redakcie:
pripravujeme...
2. cena redakcie:
pripravujeme...
3. cena redakcie:
pripravujeme...

Aktuality:

25.1.2023
Klub učiteľov geovied SGS vás pozýva na prednášky RNDr. Dalibora Výberčiho: Ďaleké výhľady - kedy "začínajú" a kde "končia " a RNDr. Jána Košiara: Putovanie Nepálom, ktoré sa uskutočnia dňa 15. februára 2023 o 15-tej hodine prezenčnej v miestnosti B1 PLUS na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave.
24.1.2023
Špecifikum slovenských cestovateľov? Najviac ich podľa údajov Kiwi.com odlieta zo susedného Rakúska. Dôvodov je viac – okrem geografickej blízkosti viedenského letiska tiež môžu významne ušetriť, a to najmä pri diaľkových letoch. Niektoré aerolínie totiž lietajú priamo z Viedne aj do vzdialených destinácií.
21.1.2023
Nádherný zámocký komplex Schloss Hof s rozľahlým areálom, ktorému dominuje idylický statok, je skvelou voľbou ako efektívne využiť voľný čas aj v období zimných mesiacov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 1. 2023
sviatok:Bohuš
dnes:
piatok 27.1.
-1 °C
zajtra:
sobota 28.1.
-3 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X