www.infoglobe.sk » Kalendár akcií

Kalendár akcií 1.10.2020

Štvrtok 1.10.2020
Všetky akcie
Pridať novú akciu
Upraviť informácie o akcii

Vzťah domova a sveta

od 4.6.2020 do 31.10.2020

Nová expozícia 2020 v Galérii Jána Kulicha Pozývame Vás do Galérie Jána Kulicha vo Zvolenskej Slatine Inštaláciou nového výstavného celku v Galérii vo Zvolenskej Slatine si v tomto roku pripomíname nedožité jubileum národného umelca prof. Jána Kulicha - 90 rokov a 5. výročie galérie.

 

Nová expozícia 2020 v Galérii Jána Kulicha

Výstava s názvom „Vzťah domova a sveta...“ prezentuje výber a prierez celoživotného diela Jána Kulicha, ktoré nadväzuje na národno-historický odkaz a načiera do rôznych vrstiev slovenskej i svetovej kultúry cez portréty osobností i symboliku a obraznosť obyčajov ľudovej kultúry.

Výstava mapuje rôzne obdobia tvorby prof. Jána KULICHA cez kresby, skice, medaily, reliéfy, portréty, figurálne kompozície, spracované v dreve, kameni, zváranom železe, bronze a hydronáliu. Na ploche 300 m2 je dlhodobo inštalovaný výber 196 diel Jána Kulicha z celoživotného tvorivého obdobia od roku 1935 až do roku 2013: 90 plastík, 27 medailí, 25 reliéfov, 54 kresieb Veľkoplošné nástenné panely s infografikou, fotografiami a popiskami prehľadne dokumentujú časovú os s dôležitými míľnikmi pracovného i osobného života autora aj vývoj jeho brilantného sochárstva. Cieľom je oboznámiť širokú kultúrnu verejnosť s tvorbou jedného z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského sochárstva - s dielom prof. Jána Kulicha, ktoré sa Slovenska bytostne dotýka a ktoré právom posilňuje našu národnú hrdosť.

Galéria Jána Kulicha je otvorená v dňoch od štvrtka do nedele od 10.00 do 18.00 hod. (do konca októbra) V pondelok, utorok a stredu je zatvorené. VSTUPNÉ: deti do 6 rokov v sprievode dospelej osoby: zadarmo Študenti, žiaci, dôchodcovia, osoby ZŤP: 1,50 €, dospelí: 3,00 € GALÉRIA JÁNA KULICHA, Ul. Terézie Vansovej 2, 962 01 Zvolenská Slatina

Číslo akcie: 18915

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Galéria Jána Kulicha, Zvolenská Slatina (Banskobystrický kraj )

Oravská galéria SEPTEMBER 2020

od 1.9.2020 do 31.1.2021

PLUSY A MÍNUSY AKVIZIĆNEJ ČINNOSTIPLUSY A MÍNUSY AKVIZIĆNEJ ČINNOSTI

Rezervované pre budúcnosť II.

 

Výstava pri príležitosti 55. výročia založenia OG

vernisáž výstavy: 10.9.2020, 16.30 hod.

trvanie výstavy: 10.9.2020 – 31.1.2021

miesto: Veľká výstavná sieň Župného domu kurátorka: PhDr. Eva Ľuptáková

 

pozvánka na výstavu TU 

 

CTIBOR BELANCTIBOR BELAN

Výstava pri príležitosti 100. výročia narodenia

 

vernisáž výstavy: 10.9.2020, 16.30 hod.

trvanie výstavy: 10.9.2020 – 31.1.2021

miesto: Veľká výstavná sieň Župného domu kurátorka: PhDr. Eva Ľuptáková

 

pozvánka na výstavu TU

 

Číslo akcie: 19049

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Oravská galéria, Hviezdoslavovo námestie 11, Dolný Kubín (Žilinský kraj)

Divadelná jeseň 2020

od 27.9.2020 do 28.10.2020

Do kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice opäť prichádza Divadelná jeseň. Návštevníkom prinesie predstavenia so známymi hercami slovenskej divadelnej scény ako Marek Majeský, Anna Šišková či Marián Labuda ml. a v programe sú aj predstavenia pre deti. 

Sylvia Miláčik

Divadelná jeseň je už každoročne súčasťou kultúrneho programu v Trenčianskych Tepliciach. Festival divadla otvorí už túto nedeľu 27. septembra romantická komédia Sylvia Miláčik, v ktorej nič nie je také, ako to navonok vyzerá. Muža v strednom veku zmení náhodné stretnutie so Sylviou, nespútanou, rozpustilou bytosťou, ktorej šarmu a mladosti sa nedá nepodľahnúť. Sylvia vtrhne ako tajfún do sporiadanej rodiny a opantá manžela, už predtým hlboko nespokojného so svojím životom. Príbeh o manželskej kríze a životných zmenách zahrajú herci Anna Šišková, Natália Puklušová, Vlado Černy, Marián Labuda ml. a Tomáš Mrekaj. 

 

Októbrový program odštartuje detské predstavenie O psíčkovi a mačičke. Zábavno-poučná rozprávka predstaví príbeh o mačke Micke, ktorá sa stala doktorkou a čaká ju prvý deň vo svojej ordinácii. Za pomoci prítomných detí pomôžu moriakovi s raneným krídelkom, poradia pánovi krtkovi pri výbere okuliarov a pomôžu stratenému prasiatku Františkovi. Predstavenie pre deti zahrá 5. októbra žilinské divadlo Kapor na scéne. 

 

Divadelný festival bude v Kursalone pokračovať 18. októbra hudobnou komédiou Podfuk, ktorá veselým spôsobom odhaľuje nedostatky ľudských charakterov. Diváci sa môžu tešiť na kľučkovanie lásky medzi pravdou a klamstvom, strachom a odvahou, zradou a odpustením v podaní hercov Marek Majeský, Andrea Kvašňovská, Marián Labuda ml., Dagmar Brucmayerová, Dorota Letenajová / Andrea Kulasová a Nikita Slovák. Predstavenie dopĺňa divadelná hudba členov kapely Hex a Le Payaco. 

 

Divadelnú jeseň ukončí 28. októbra detské predstavenie Tesla a priatelia, ktoré zahrá divadlo SpozaVoza. Inscenácia podáva vtipno-edukačným spôsobom rozšírenie znalostí o fyzike a tvorbe elektrickej energie, o živote slávneho vynálezcu a fyzika Nikola Teslu a v predstavení sa detský divák zoznámi aj s ďalšími známymi osobnosťami ako Thomas Alva Edison či Mark Twain. 

 

Divadelné predstavenia sa odohrajú v Kursalone Trenčianske Teplice s dodržiavaním všetkých potrebných hygienických a bezpečnostných opatrení. „Sme naozaj radi, že napriek tohtoročnej situácii môžeme Divadelnú jeseň zorganizovať a hosťom tak priniesť kultúru v podaní známych hereckých mien. Dbáme na všetky nariadenia, aby bola návšteva predstavení bezpečná a umelci oceňujú, že môžu po všetkých tých zrušených podujatiach opäť pred divákov vystúpiť. Vážime si, že s nami účinkujúci výborne spolupracujú a sú ochotní hľadať riešenia aj v prípade novo vychádzajúcich nariadení, aby sa návštevníci nemuseli obávať zrušenia predstavení,“ uzatvára produkčná manažérka festivalu z Cultura, o.z., Zuzana Danechová.

 

Vstupenky na podujatia je možné zakúpiť online, v infocentre KH PAX alebo priamo na mieste. 

Číslo akcie: 19129

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Kursalon, Trenčianske Teplice (Trenčiansky kraj)

GMM - program október 2020

od 1.10.2020 do 31.10.2020

JÁNOS FÁBRY

14. 10. 2020 - 31. 1. 2021

 

Výstava vzniká pri príležitosti 190. výročia narodenia zakladateľa múzea Jánosa Fábryho - prvého riaditeľa Gemerského župného múzea, pedagóga, botanika, organizátora kultúrneho, spoločenského a verejného života v Rimavskej Sobote, ktorý sa narodil 21. júla 1830 v Lučenci. Od 50. rokov 19. storočia žil v Rimavskej Sobote, kde pôsobil ako učiteľ a neskôr ako riaditeľ Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote. Zomrel 28. decembra 1907 v Rimavskej Sobote, kde bol aj pochovaný na staršom cintoríne. Výstavou si pripomenieme významnú osobnosť, ktorá bola 25 rokov na čele Gemerského župného múzea a ktorej vďačíme za záchranu mnohých zbierok reprezentujúcich kultúrne dedičstvo Gemera-Malohontu, ako aj za starostlivosť o bohaté zbierky počas jeho pôsobenia v rokoch 1882 až 1907.Prezentované budú zbierkové predmety, dokumenty, rukopi sy a fotografie zo zbierokmúzea, ktoré zatiaľ ešte neboli publikované, zverejnené a prístupné verejnosti.

 

Zároveň budú na výstave prezentované aj predmety z dedičstva rodiny Fábryovcov z Maďarska. Vystavené predmety tvoria súčasť historickej knižnice, archívu, historickej, etnografickej a prírodovednej zbierky Gemersko-malohontského múzea. Sú to autentické zbierkové predmety: ročenky, knižná literatúra, dobová vlastnoručná korešpondencia, vyznamenania, úžitkové osobné predmety z vlastníctva Jánosa Fábryho alebo jeho rodiny. Užšiu skupinu tvoria predmety, ktoré sa do zbierok múzea dostali ako dar od samotného Fábryho.

 

János Fábry bol osobnosťou, ktorá svojou činnosťou a pôsobnosťou presiahla hranice regiónu. Aj keď bol Fábry profesorom botaniky a profesijne bol zameraný viac na prírodné vedy, načrel do viacerých vedných odborov. Bol veľkým prínosom pre oblasť školstva, výchovy, vzdelávania, zberateľstva a múzejníctva, pričom kultúru a tradície Gemera-Malohontu prezentoval nielen v rámci župy a Rakúsko-Uhorska, ale aj mimo jeho hraníc. Bol členom Krajinského spolku stredoškolských profesorov, Kráľovskej uhorskej prírodovedeckej spoločnosti a Zoologicko-botanického spolku vo Viedni. Fábry sa celý svoj život venoval pozdvihnutiu verejného a kultúrneho života mesta Rimavská Sobota, v ktorom pôsobil takmer 60 rokov, za čo si vyslúžil v roku 1906 titul kráľovského radcu.

 

VYŠÍVANÁ HISTÓRIA REFORMÁCIE NA SLOVENSKU

16. 9. - 16. 10. 2020

 

Výstavu pripravilo Spoločenstvo evanjelických žien a Rimavský seniorát ECAV na Slovensku . Výstava je výsledkom projektu, ktorý vznikol pri príležitosti 500. výročia reformácie v roku 2017. Výstavu tvorí šestnásť vyšívaných obrazov. Každý má rozmer 100x120 cm. Autorkou výtvarných podkladov je prof. Ing. arch. Janka Krivošová, PhD., prvá profesorka architektúry na Slovensku. Na plátno na vyšívanie nakreslila najvýznamnejšie udalosti a osobnosti evanjelickej cirkvi. Pod metodickým vedením profesionálnej vyšívačky Emílie Fojtíkovej, uplatnili ženy v každom senioráte technikugobelínovej výšivky. Vyšívané obrazy zachytávajú biskupov, kňazov, panovníkov, šľachticov, národovcov, spisovateľov, vedcov, politikov i umelcov. Nezabudlo sa ani na výnimočné evanjelické ženy - Aničku Jurkovičovú, prvú slovenskú herečku, Darinu Bancíkovú, prvú evanjelickú farárku na Slovensku či spisovateľky Teréziu Vansovú a Boženu Slančíkovú-Timravu a mnoho ďalších žien.

 

ŠARLOTA BOTTOVÁ

VÝBER Z TVORBY

19. 5. - 20. 10. 2020

 

Šarlota Bottová (nar. 1989) sa v rámci výtvarného umenia venuje najmä kresbe portrétov. Svoje diela vystavovala napríklad v Prahe (2016), na výstave amatérskych rómskych umelcov AraArt , v Košiciach (2017), v Hnúšti (2017) a v Rimavskej Bani. Pri svojej tvorbe využíva najmä techniku kreslenia grafitovými ceruzkami. Venuje sa kresleniu známych osobností spoločenského, kultúrneho i politického života z domáceho, či zahraničného prostredia. Zobrazila napríklad známu primášku Barboru Botošovú, hudobníka Igora Kmeťa, majstra bojových umení Attilu Végha, hercov Morgana Freemana, Viena Diesela, Arnolda Schwarzeneggera, bojovníka za občianske práva a nositeľa Nobelovej ceny Martina Luthera Kinga a mnoho iných.

 

JÚLIUS SZABÓ

POD MEDENÝM NEBOM

9. 9. - 31. 12. 2020

 

Výstava prezentuje výber z maliarskej tvorby umelca Júliusa Szabóa (1907 - 1972). Jeho prvé, študijné pokusy o olejomaľbu sú prevažne realistické. Tematicky sa zameriaval na portrétovanie blízkych, členov rodiny a na krajinu v okolí Lučenca. V mladosti naňho vplýval jeho prvý učiteľ maliarstva František Gyurkovits a cieľavedome sa vzdelával z literatúry. Postupne, ako sa dostal do sveta a poznával umelecké trendydoby, pretavoval ich do svojho umenia. No jeho cesta do Paríža v roku 1937 mu dopomohla k uvedomeniu si vlastnej sily a nastúpiť na samostatnú cestu v umení. Jeho maliarsky prejav z rokov 1942 - 1943 je jasným dokladom tejto jedinečnej cesty.Vojnové udalosti ho vyburcovali k vizionárskym kompozíciám, ktorými vyjadril svoj odmietavý postoj k negatívnym javom a túžbu človeka po mieri. Práve toto sa stalo centrálnou tematikou jeho grafickej tvorby, ktorej sa začal venovať v roku 1945. Päťdesiate roky minulého storočia znamenali určité upokojenie v jeho živote. Medzi prvými sa stal členom Zväzu československých výtvarných umelcov, založeného v roku 1949. Pocit istoty a spolupatričnosti s umeleckou obcou v republike, ako aj značné úspechy doma a v zahraničí na grafických, súťažných výstavách vplývali na jeho umenie. V jeho maľbe sa to prejavilo realistickým zobrazením okolia, krajiny, v duchu romantického realizmu M. Munkácsyho, L. Paála, L. Mednyánszkeho. Po roku 1956 saumelcom uvoľňovali možnosti cestovania. Szabó využil každú príležitosť poznávať svet. Prvé zájazdy organizoval Zväz výtvarných umelcov do Sovietskeho zväzu. Postupne nasledovali aj iné zájazdy do krajín západnej Európy a k moru. Dojmy získané na týchto cestách sa odrážali v jeho maľbe nielen tematicky, ale aj postupnou zmenou koloritu.

 

Upustil od romantizujúcej hnedej farebnosti, jeho paleta sa osvetľovala a technika samenila na expresívne, dynamické vyjadrovanie. Začiatkom šesťdesiatych rokov dozrelitieto zmeny k úplne novému spôsobu maliarskeho vyjadrovania. Spomienky a skúsenosti z ciest, ich odraz v maliarovej filozofii, úvahy o svetovom dianí si vyžadovali iný umelecký prístup, ako bola doposiaľ realistická maľba. K vyjadreniu množstva tém a natískajúcich myšlienok potreboval rýchlejšiu techniku, ako olejomaľba. Szabó si preto vyexperimentoval novú techniku, voskovú temperu. Od roku 1963 začal do plochy obrazu aplikovať medený plech, ktorým zvýraznil jednak dôležité detaily maľby, jednak symboly, ktoré chcel zdôrazniť v rámci tematiky obrazu. Touto technikou pracoval do konca svojho života. Štýlovo tieto maľby boli vlastne nezaraditeľné. Niesli na sebe znaky surrealizmu, pričom svojou technikou a farebnosťou vyvolávali expresívny dojem. Výstavu pripravil Pamätný dom Júliusa Szabóa v Lučenci.

 

NAJKRAJŠIE KŔMIDLO, X. ROČNÍK

29. 10. - 7. 1. 2021

 

Výstava kŕmidiel pre vtáky je prezentáciou prác, ktoré zhotovili žiaci 2. stupňa základných škôl a zodpovedajúcich ročníkov osemročných gymnázií v rámci rovnomennej súťaže. Výstava je výsledkom súťaže, ktorej cieľom je prehĺbiť vzťah medzi múzeom a školami a upriamiť pozornosť detí na prírodu, zvlášť vtáky, ktoré sú v zimnom období odkázané na pomoc ľudí. Úlohou žiakov je vyrobiť funkčné kŕmidlo, vlastnoručne alebo za pomoci rodičov, pedagógov i kamarátov, z najrôznejších materiálov, ako prírodných (napr. z dreva, kokosových orechov, šúpolia), tak aj umelých (napr. z plastových fliaš).

 

 

MEDZINÁRODNÝ DEŇ ARCHEOLÓGIE

pozvánka GMM

17. 10. 2020, 14.00 hod.

Najnovšie archeologické výskumy Gemersko-malohontského múzea - prednáška archeológa PhDr. Alexandra Botoša, v ktorej bude prezentovať pozoruhodné výsledky  svojich najnovších archeologických výskumov, ako napr. výskum gotického kostola v Žípe, výskum žiarového pohrebiska z doby bronzovej v centre mesta Rimavská Sobota, výskum zaniknutého paulínskeho kláštora v Slavci – Gombaseku alebo výskum zaniknutého hradu Širkovce – Kapla. Vstup na prednášku zdarma.

 

ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ!

 

Číslo akcie: 19131

Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Miesto usporiadania: Gemersko-malohontské múzeum, Nám. M. Tompu 5, Rimavská Sobota (Banskobystrický kraj )

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Druh akcie:


Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

23.10.2020
V poradí 21. medzinárodný festival dokumentárnych filmov – Jeden svet sa uskutoční od 5. do 11. novembra 2020 online!
21.10.2020
Pozývame vás na návštevu výnimočných turistických atrakcií, ktoré sa nachádzajú v prírode a potešia nielen dospelých, ale aj deti. Prvou z nich je najväčší drevený labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Medzinárodná organizácia Skytrax zaoberajúca sa hodnotením letísk a leteckých spoločností každoročne zverejňuje rebríček tých najlepších na svete. Avšak v súvislosti s koronakrízou tento rok zverejnila netradičnejší rebríček najlepšej hygieny letísk zatiaľ v rámci Európy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 10. 2020
sviatok:Aurel
dnes:
nedeľa 25.10.
13 °C
zajtra:
pondelok 26.10.
16 °C