www.infoglobe.sk » Rakúsko: Ybbstalské Alpy – jarný výstup na vrch Großer Zellerhut

Rakúsko: Ybbstalské Alpy – jarný výstup na vrch Großer Zellerhut

Publikované: 11.3.2018
Severné vápencové Alpy sú rozľahlým horským systémom rozprestierajúcim sa v prevažnej miere na území Rakúska. Jedným z pohorí, ktoré je súčasťou tohto horského pásma, sú aj Ybbstalské Alpy. V tomto článku vás pozývame na túru do južnej časti tohto pohoria, kde spoločne absolvujeme jarný výstup na vrch Großer Zellerhut.

Ybbstalské Alpy – pohorie, ktoré prekvapí

Ybbstalské Alpy (Ybbstaler Alpen) sú pohorím, ktoré tvorí severovýchodnú časť Severných vápencových Álp. Rozprestierajú sa na celkovej ploche 1 750 km², ležia na území rakúskych spolkových krajín Horné Rakúsko, Dolné Rakúsko a Štajersko. V porovnaní s inými alpskými pohoriami v Rakúsku nepatria Ybbstalské Alpy k príliš vysokým horám. Najvyšším vrchom tohto prevažne vápencového pohoria je Hochstadl (1 919 m n. m.) vypínajúci sa v masíve Kräuterin. Z pohľadu cestovného ruchu a turistiky je v tejto oblasti azda najdôležitejším centrom známe pútnické mestečko Mariazell. Turisticky významné a atraktívne sú predovšetkým vrchy Ötscher, Dürrenstein, Hochkar, či monumentálny Ötschergräben –  6 km dlhý kaňon hlboko zarezaný do svetlosivých triasových vápencov a dolomitov.

masív Kräuterin a vrch Hochstadl

Grünau – východiskový bod

Našu túru začíname v osade Grünau, ktorá sa nachádza približne 3 km na západ od neďalekého mestečka Mariazell. Na menšom parkovisku ležiacom vedľa hlavnej cesty môžeme zaparkovať a odtiaľto sa vydať na krásny prechod prebúdzajúcou sa jarnou alpskou prírodou. Kráčame po značenej turistickej trase č. 293 cez údolie Seewirtgraben, sledujeme chodník a pomerne ľahkým stúpaním postupne naberáme výšku. Terén sa pozvoľna mení, stúpanie je náročnejšie, až napokon strmo stúpame nahor do dôležitého medzibodu túry – do sedla Zeller Sattel. Vstupujeme na hrebeň v tesnej blízkosti nevysokého vrchu Hüttenkogel (1 473 m n. m.), kde si chvíľu oddýchneme a pookrejeme nad očarujúcimi výhľadmi na vrcholky pohoria Hochschwab rozprestierajúcimi sa v diaľke.

vrch Dürrenstein

pohľad z vrchu Mittlerer Zellerhut na Vorderer Zellerhutvýhľad z vrchu Großer Zellerhut

Krásna hrebeňová túra

V sedle Zeller Satell sa napojíme na značenú turistickú trasu č. 292 a pokračujeme po hrebeni smerom na západ. Oblasť hrebeňa je iba miestami pokrytá sporadickými porastmi ihličnatých stromov, kráčame cez posledné ostrovčeky roztápajúceho sa snehu a neustále sa nám otvárajú čoraz krajšie výhľady na okolité vrchy Ybbstalských Álp a Hochschwabu. Stúpaním po hrebeni dosahujeme vrchol masívu Mittlerer Zellerhut (1 586 m n. m.), z ktorého sa nám naskytne pohľad smerom na východ na vrch Vorderer Zellerhut (1 629 m n. m.), ako i na výraznú veľkú horu vyčnievajúcu v západnej časti hrebeňa – Großer Zellerhut. Pokračujeme po hrebeni, až sa napokon ocitáme na strmom úpätí nášho cieľového vrchu a začíname stúpať.

na hrebeni - cestou k vrchu Großer Zellerhut

Großer Zellerhut

V nadmorskej výške 1 639 m dosahujeme vrcholový bod Großer Zellerhutu, cez ktorý zároveň prebieha hranica medzi rakúskymi spolkovými krajinami Dolné Rakúsko a Štajersko. Tento vrch ponúka okrúhly panoramatický výhľad naprieč okolitou horskou krajinou Álp.  Vidíme z neho snáď všetky najvýraznejšie dominanty Ybbstalských Álp – nápadnú mohutnú horu Ötscher (1 893 m n. m.), neprehliadnuteľný vápencový Dürrenstein (1 878 m n. m.), či rozľahlý členitý masív Kräuterin s dominantným vrchom Hochstadl (1 919 m n. m.), ktorý je zároveň najvyšším vrchom Ybbstalských Álp. Rešpekt vzbudzujú bizarné obrysy pohoria Hochschwab, ktoré rozpoznávame v diaľavách na horizonte pri pohľade smerom na juh.

hora Ötscher

Großer Zellerhut patrí možno k menej známym vrchom Ybbstalských Álp. Krásne a fascinujúce výhľady z jeho vrcholu vás však očaria a presvedčia o jeho turistickej príťažlivosti. Ak túžite objavovať nové, doposiaľ neznáme prírodné zákutia rakúskych Álp, túra na Großer Zellerhut určite naplní vaše očakávania.

 

GPS: 47°46'13.1"N 15°16'00.8"E (Grünau)

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rakúsko: Mariazell – nielen pútnické miesto
Publikované: 31.1.2011
Maličké mestečko Mariazell patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam v strednej Európe. Mariazell sú zároveň horské klimatické kúpele a nad mestečkom sa rozprestiera obľúbené lyžiarske stredisko, ktoré pre jeho dostupnosť v posledných rokoch navštevuje aj čoraz viac lyžiarov zo Slovenska a Čiech.

Rakúsko, Štajersko – Mariazellská bazilika
Publikované: 12.2.2014
Napriek tomu, že známe rakúske pútnické mestečko Mariazell sme navštívili už mnohokrát, len nedávno sa nám podarilo prísť v čase, keď boli otvorené aj brány Mariazellskej baziliky, a tak sme tento unikátny pútnicky skvost po prvýkrát navštívili aj z vnútra.

Rakúsko, Štajersko – Mariazell: Atmosféra adventného obdobia
Publikované: 5.2.2014
Maličké mestečko Mariazell, ktoré je najznámejším pútnickým miestom v Rakúsku a jedným z najvýznamnejších v strednej Európe, sme nenavštívili po prvýkrát. Tak ako aj po iné roky, opäť sme sa do Rakúska vybrali na niekoľko dní, aby sme si vychutnali skvelú lyžovačku a trošku si oddýchli od každodenných starostí.

Rakúsko: Štajersko – krajina zeleného srdca
Publikované: 24.4.2013
Na návšteve v spolkovej krajine Štajersko ostaneme aj dnes. V predchádzajúcich článkoch sme si predstavili dovolenkový región Murtal a Vysoké Štajersko. Tento krát sa pozrieme do najväčšieho a zároveň hlavného mesta Štajerska – Grazu, a k tomu vám pribalíme pár dobrých cestovateľských tipov do okolia.

Rakúsko: Štajersko – Murtal, dovolenka plná zážitkov
Publikované: 7.5.2014
Po roku opäť zavítame do dovolenkovej oblasti Murtal, ktorá sa nachádza západne od mesta Graz v spolkovej krajine Štajersko. Tento región privíta svojich návštevníkov množstvom zaujímavých atrakcií a podujatí, o ktorých si povieme viac v nasledujúcich riadkoch.

Rakúsko: Štajersko – priveľa pôvabu na krátky výlet
Publikované: 14.5.2014
Po minulotýždňovej návšteve dovolenkovej oblasti Murtal vás dnes prevedieme aj ďalšími regiónmi Štajerska, v ktorých nájdete oddych aj zážitky v jednom. Dáme vám tipy na podujatia, pamiatky či atrakcie, na ktoré budete dlho pamätať.

Rakúsko: Štajersko, krajina prírody a pohybu
Publikované: 22.5.2016
Po dlhšej prestávke sa opäť vydáme do spolkovej krajiny Štajersko, ktoré sa nachádza na juhovýchode Rakúska. Len nedávno sa tu uskutočnilo otvorenie novej 950 kilometrov dlhej turistickej trasy, ktorá vás prevedie od ľadovca až k vinohradníckym oblastiam.

Rakúsko: Vysoké Štajersko – hornatá krajina plná dobrodružstva
Publikované: 8.1.2014
Dnes sa vydáme do susedného Rakúska, kde navštívime hornatú krajinu Vysokého Štajerska. Predstavíme vám ju, ako oblasť idylickej prírody, športovo-rekreačného vyžitia a chýbať nebude ani tip na zaujímavé podujatie.

Rakúsko, Vysoké Štajersko – tajný tip pre milovníkov snehu
Publikované: 3.12.2015
Viac ako 50 lyžiarskych vlekov a vyše 120 kilometrov zjazdoviek v 18 dokonale udržiavaných lyžiarskych strediskách medzi Štajerským Semmeringom, pohorím Hochschwab a Eisenerzskými Alpami ponúka región Vysoké Štajersko.

Rakúsko, Štajersko: Hora zážitkov - Erzberg
Publikované: 13.3.2013
Poslednou zastávkou na našom putovaní cez tri štáty bola hora Erzberg ležiaca v Štajersku. Tá je známa, ako jedno z najbohatších európskych ložísk železnej rudy a patrí k najväčším turistickým atrakciám celého regiónu.

Rakúsko, Štajersko - Medvedia tiesňava a vrch Hochlantsch
Publikované: 11.2.2015
Rakúsko je alpská krajina oplývajúca nespočetným množstvom prírodných krás. Nemusia to byť vždy len vychýrené lyžiarske strediská, či do výšok siahajúce zasnežené končiare monumentálnych alpských štítov, ktoré sa oplatí navštíviť. Nemenej zaujímavé sú aj dve obdivuhodné lokality nachádzajúce sa neďaleko mesta Graz v pohorí Grazer Bergland – Medvedia tiesňava a vrch Hochlantsch.

Rakúsko: Vysoké Štajersko – región zaľúbených
Publikované: 10.4.2013
Vysoké Štajersko sa rozprestiera od Štajerského Semmeringu k pohoriu Hochschwab a ďalej až za Eisenerzské Alpy. Táto hornatá krajina už od nepamäti láka domácich Rakúšanov, ale aj návštevníkov z okolitých krajín k výletom po krásnej, miestami až nespútanej prírode.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Štajersko: Hartberg – predvianočná atmosféra
Menšie štajerské mestečko Hartberg, v ktorom žije len približne 6 a pol tisíc obyvateľov, nás pri...

Rakúsko: Zima na štajerský spôsob
Zimné dovolenkové dni so sebou prinášajú skvelú zábavu počas lyžovačky, ale aj adrenalínové zážit...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou III.
Po zime prichádza jar. Príroda opäť ožije a niet lepšieho nápadu, ako si vyjsť na prechádzku do h...

Rakúsko: Vysoké Štajersko – raj dovolenkárov
Poďte sa spoločne s nami vydať do hornatej krajiny Vysokého Štajerska, ktorá je rajom dovolenkáro...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou II.
Najzelenšia krajina Rakúska vás pozíva na návštevu pôvabných hôr, lesov, viníc, ovocných sadov a ...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou I.
Spolková krajina Štajersko v sebe ukrýva jedinečný kontrast vysokých hôr a pod nimi sa rozprestie...

Rakúsko: Graz - pohľad do Štajerského Hradca I.
V dnešnej fotogalérii s nami zavítate do Štajerského Hradca (slovenský historický názov mesta Gra...

Rakúsko: Mariazell a Mariazeller – Bürgeralpe
Maličké mestečko Mariazell patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam v strednej Európe. Zároveň j...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
29.6.2020
Európska komisia spustila novú webovú platformu týkajúcu sa voľného pohybu resp. cestovania po celej Európe, ktorá obsahuje nielen základné informácie o šírení koronavírusu, ale aj o aktuálnych opatreniach daného štátu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 7. 2020
sviatok:Prokop
dnes:
sobota 4.7.
26 °C
zajtra:
nedeľa 5.7.
29 °C