www.infoglobe.sk » “Dobre položená otázka je neraz cennejšia než odpoveď.” Ako sa profilujú kriminálnici prezradí zaujímavá prednáška

“Dobre položená otázka je neraz cennejšia než odpoveď.” Ako sa profilujú kriminálnici prezradí zaujímavá prednáška

Publikované: 10.2.2020
Ak chceš poraziť nepriateľa, musíš ho poznať. Nielen vecné dôkazy, ale aj “myšlienky vraha” môžu detektívov doviesť k rozlúsknutiu prípadu. Ako vzniká portrét páchateľa? Aká je základná typológia? Ako funguje behaviorálna analýza v praxi?

Čo je v obľúbených seriáloch založené na realite a čo je už fikcia? Prezradí vo štvrtok 5. marca vo V Klube kriminalista Matej Snopko. Vo svojej prednáške tiež priblíži, na čo slúži modus operandi či motív zločinu, akým spôsobom vzniká profil neznámeho páchateľa, ako funguje profilér v našich končinách, akú históriu má profilovanie u nás či akú váhu má tento odbor v našom právnom systéme. 

Profilovanie

Ako by ste laikovi vysvetlili, čo znamená zostavovanie profilu páchateľa a k čomu to slúži?

Matej Snopko: Profilovanie sa robí len v závažných trestných činoch, keď páchateľ odíde či ujde z miesta činu, aby sa vyhol trestu. Zostane po ňom veľká škoda či následok, napríklad vylúpená banka, znásilnená žena či mŕtvy človek. Akonáhle sa zistí, že došlo k trestnému činu, rozbehne sa celá tá detektívna, súdno-lekárska, kriminalisticko-technická a vyšetrovateľská mašinéria. Hľadajú sa a zaisťujú stopy na mieste činu, vypočúvajú sa svedkovia, prebieha pitva, mapuje sa posledný pohyb a kontakty obete, atď. Väčšinou ide o dlhú, v podstate „hodinársky“ presnú prácu, pri ktorej je za potreby aj veľa šťastia. Krásnym príkladom takéhoto klasického detektívneho postupu je kriminálny televízny seriál Derrick.

 

Pri akých zločinoch sa zvykne robiť profil neznámeho páchateľa?

Matej Snopko: Zostavenie profilu páchateľa je pre detektívov skratkou k cieľu. Kriminalista a vyšetrovateľ dostanú odborný odhad, teda profil páchateľa. Nie je to však znalecký posudok, ale akýsi návod pre detektívov s informáciami, kde, aký typ a koľko osôb hľadať. Páchateľ, či chce alebo nie, zanecháva na mieste činu stopy a tie pri správnom “prečítaní” ukážu jeho profil, teda telesné, duševné, pracovné a spoločenské vlastnosti. Ak majú detektívi aspoň takto čiastočne vykresleného páchateľa, môžu ho nájsť ľahšie a rýchlejšie. Nemusia „preosievať“ každého, napríklad všetkých mužov v mestskej štvrti či v továrni.

 

Kto sa podieľa na profilovaní?

Matej Snopko: Kriminalistika je tak, ako napríklad chirurgia či profesionálny hokej, výslovne tímová práca. Sám detektív, vyšetrovateľ alebo kriminalistický technik by so závažným prípadom nepohol. Tak je to aj s profilovačom. Aby zostavil obraz páchateľa, musí spolupracovať s množstvom špecialistov, a to nielen s kriminalistickým expertom, súdnym lekárom, psychológom či psychiatrom, ale napríklad aj so špecialistom na hmyz, výrobcom textilu, alebo starožitníkom. Skrátka všetkými, ktorí vedia dať odpovede na veci súvisiace s konkrétnym trestným činom. Tu platí pravidlo, že dobre položená otázka je neraz cennejšia než odpoveď.

 

Kedy vznikol odbor profilovania?

Matej Snopko: Jeden z prvých, doteraz odborne uznávaných profilov páchateľa vznikol v USA počas druhej svetovej vojny. Bol to profil Adolfa Hitlera. Potom sa vytvárali profily osôb, ktoré vykonávali špionáž v krajine v prospech nacistov. Profilovanie sa teda najprv využívalo v protišpionážnej a vojenskej činnosti. Po vojne, opäť v Amerike, začal jeden z bývalých vojenských policajtov profilovať aj sériových vrahov. Už ako dieťa sa s kamarátom snažili zostaviť profil tzv. Rúžového vraha, ktorý vyčíňal v ich štvrti. Znásilňoval a zabíjal ženy, a na miestach činov zanechával polícii správy o sebe napísané rúžom. Keď tento budúci profilovač skončil službu v armáde, prihlásil sa k FBI. Jeho pracovné postupy sa ujali. Časom získal podporu prezidenta Regana a založil profilovacie pracovisko FBI. Podobné potom vznikli aj v Anglicku.

 

Ako ste sa k tejto činnosti dostali vy?

Matej Snopko: Tak ako ten spomínaný americký špecialista, aj ja som už ako dieťa miloval príbehy Sherlocka Holmesa a starých kriminalistov. Na tomto základe som staval svoje uvažovanie. Po policajnej škole a po službe na pracovisku, ktoré chráni ústavných činiteľov, som sa prihlásil na Odbor všeobecnej kriminality Krajskej správy Zboru národnej bezpečnosti Západoslovenského kraja. Konkrétne na Oddelenie násilnej kriminality. Z neho som neskôr prešiel na Oddelenie dlhodobo nevyriešených závažných trestných činov. Mal som veľkú podporu nadriadených aj kolegov. Začalo sa nám náramne dariť. Časom sme založili na Prezídiu policajného zboru, neskôr na Kriminalistickom ústave, oddelenie profilácie páchateľa. Uchádzali sme sa aj o politickú podporu a vyzeralo to veľmi dobre. Ku konci vlády Vladimíra Mečiara bolo naše oddelenie následkom jeho reorganizácie policajného zboru zrušené. Nebolo to nič osobné, len hlúpa politická chyba. Stal som sa spisovateľom a televíznym komentátorom. Neskôr aj regionálnym politikom.

 

Môžete povedať nejaký prípad v dejinách Slovenska, kde takýto profil pomohol doviesť políciu k páchateľovi?

Matej Snopko: Prvým, výrazným úspechom bolo dolapenie ženy, ktorá v Šali hrýzla a bila deti, čo matky nechali na chvíľu bez dozoru na verejných priestranstvách v kočíkoch. Posledné z nich pred útokom aj uniesla. Keby nebola zadržaná, asi by nasledovala vražda.

Neskôr sme začali pracovať aj medzinárodne. V Česku na prípade ženy, ktorú našli vo vlastnom byte s otvorenou brušnou dutinou a črevom nakrájaným na asi 10-centimetrové kúsky. Jedným z najzaujímavejších prípadov boli vraždy žien, ktoré v Európe vykonal  Bratislavčan Ondrej Rigo. V tomto prípade sme spolupracovali aj s FBI. Na základe tohto prípadu sa rodila aj medzinárodná dohoda o spolupráci. Američania mali pomáhať pri založení profilujúcich pracovísk od USA po Nemecko a Rakúsko. My zase od Česka a Slovenska až po Japonsko. Všetci sme mali na tom záujem, pretože sme si boli istí, že nové rozdelenie sveta a sloboda pohybu umožní voľné cestovanie a medzinárodné páchanie najzávažnejších skutkov najrôznejším typom zločincov. To sa aj potvrdilo. Spomínaná reorganizácia polície nás však zastavila. Potom sa akási policajná hovorkyňa pre televíziu vyjadrila, že slovenská polícia profilovanie páchateľa neuznáva ako metódu. Svet však pokračoval vo vývoji tejto metódy ďalej. V súčasnosti sa, chvalabohu, objavujú mladí odborníci, ktorých profilovanie veľmi zaujíma. Je len otázkou času, kedy sa v profilovaní bude u nás pokračovať ďalej.

 

Matej Snopko

je bývalý kriminalista, ktorý patrí medzi popredných odborníkov špecializujúcich sa na násilnú a sexuálnu trestnú činnosť a problematiku vrážd. Pracoval ako vedúci oddelenia profilovania páchateľa, ktoré založil spoločne s kolegom. Venoval sa najmä vykresľovaniu vlastností páchateľa podľa stôp, ktoré po sebe na mieste činu zanechal. So svojimi spolupracovníkmi výrazne prispieval k hľadaniu moderných a efektívnych metód kriminalistiky. Je autorom kníh, ktoré sa venujú osobnosti a činom sexuálnych, hromadných a masových vrahov, ako aj ich koncom.

 

5. 3. (štvrtok)

Štart: 20:00 hod.

Vstupenky TU

Event TUDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

10.4.2020
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob, ktoré sú síce nateraz v značnej miere obmedzené, avšak prostredníctvom našej tvorby si ich aspoň na chvíľku sprítomníte.  
9.4.2020
Múzeum skla a bižutérie v Jablonci už roky nemalo dostatok výstavných priestorov. Pred dvoma rokmi sa začali práce na prístavbe v tvare obrieho brúseného krištáľu. Stavebné práce boli v minulých dňoch dokončené, otvorenie je naplánované po reštriktívnych opatreniach, nová expozícia je pripravená na koniec tohto roku.
8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 4. 2020
sviatok:Igor
dnes:
piatok 10.4.
18 °C
zajtra:
sobota 11.4.
13 °C