www.infoglobe.sk » Egypt, Káhira: Návšteva hlavného mesta a pyramíd v Gíze

Egypt, Káhira: Návšteva hlavného mesta a pyramíd v Gíze

Publikované: 13.4.2020
Jeden z výletov, ktoré môžete počas pobytu v letovisku Hurghada absolvovať, je návšteva hlavného mesta Káhiry, Egyptského múzea, pyramíd v Gíze a sfingy.

Káhira

Káhira vás „privíta“ obrovským smogom, v uliciach a na cestách vládne menší zmätok, na ktorý nie sú stredoeurópania zvyknutí. Mierime do Egyptského múzea, ktoré uchováva rozsiahlu zbierku egyptských pamiatok. Prvú zbierku, a tým aj základy tohoto múzea, zhromaždil francúzsky archeológ Auguste Mariette v roku 1858 z artefaktov, ktoré našiel v oblasti Karnaku, Luxoru alebo Eddu.

Egyptské múzeum

V záhrade, ktorá obklopuje múzeum s červenou fasádou, sa dá vidieť mnoho sôch a artefaktov väčších rozmerov. Vo vnútri múzea bohužiaľ nie je dovolené fotografovať. Dá sa tu však vidieť niekoľko tisíc uložených exponátov, ktoré dokumentujú históriu starovekého Egypta. Na prízemí sa nachádzajú chronologicky usporiadané zbierky od Starej ríše, cez Strednú ríšu a Novú ríšu, pričom všetko zakončuje grécko-rímske obdobie. Na prvom poschodí nájdete exponáty usporiadané tematicky. Najcennejšie sú poklady z hrobky faraóna Tutanchamona. Vystavená tu je aj jeho zlatá maska či sarkofág. Ďalej nahliadnete do expozície kráľovských múmií a za poplatok sa zoznámite s jedenástimi najslávnejšími egyptskými faraónmi.

artefakty v záhrade múzea

A kto nevyrazí k pyramídam, ako by v Egypte ani vôbec nebol. Už z autobusu uvidíte, ako sa týčia nad metropolou. Po príjazde si ich samozrejme prehliadnete z blízka. Ako isto viete, pyramídy patria medzi sedem divov sveta. Ako jediné sa zachovali a stáť pri nich je fascinujúce. Na Gízskej plošine sa nachádzajú tri hlavné pyramídy. Najväčšia z nich je Veľká pyramída alebo Cheopsova pyramída (známa aj ako Chufuova pyramída či Chufevova pyramída), ďalej o niečo menšia Rachefova pyramída a najmenšia Menkaureho pyramída. Následne nás autobus zavezie na vyhliadku, kde sa dá s pyramídami pózovať. Fantázii sa medze nekladú.

letecký pohľad na pyramídy

pyramídy v Gíze   pyramídy v Gíze

Našou poslednou zastávkou je Veľká sfinga, ďalší symbol tejto krajiny. Jedná sa o najväčšiu sochu na svete, ktorá bola vytesaná z jedného kusu kameňa. Celý svet ju pozná ako sochu, ktorá predstavuje ležiaceho leva s ľudskou hlavou. Sfinga so svojím tisíce rokov starým pohľadom, ako by rozjímala o vychádzajúcom slnku na východnom horizonte oblohy.

sfinga

Kúzlo tohoto zážitku si budete pamätať navždycky.

GPS: 29°58'45.7"N 31°08'08.7"E

 

Text: Veronika Kocmanová

Foto: Veronika Kocmanová, Wikimedia Commons: Robster1983, Ricardo Liberato, Miaow Miaow

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Egypt, Giftun – lodný výlet do egyptského raja a návšteva beduínskej dediny
Publikované: 6.4.2020
Dnes sa spolu s nami vydáte nielen na výlet loďou, ale aj do púšte. Budeme sa plaviť na egyptský ostrovček Giftun, ktorý je známy pre svoje rozprávkové pláže. A potom vyrazíme za beduínmi.

Egypt, Luxor: Výlet za starodávnymi chrámami a hrobkami
Publikované: 30.3.2020
Dnes sa spolu vydáme na jeden z najobľúbenejších výletov v Egypte. Za jediný deň môžeme objaviť pradávne poklady egyptskej histórie. Pozrieme sa do slávneho Údolia kráľov, na Memnonove kolosy, chrám kráľovnej Hatšepsut a chrámový komplex v Karnaku.

Egypt, časť 5.: Sharm El Sheikh a Červené more
Publikované: 21.6.2012
V predchádzajúcich článkoch ste sa dočítali o mestách Egypta ako je Hurghada, Luxor či Karnak. Tento krát sa vyberieme do letoviska Sharm El Sheikh a loďou na plavbu po Červenom mori.


Súvisiaca fotogaléria

Egypt: Sharm el Sheikh – mesto plné života
Pomerne známe turistické letovisko sa nachádza na pobreží Červeného mora. Návštevníci si tu určit...

Egypt: Turistická miesta Luxor a Karnak
Návštevníci Egypta by si zaiste nemali nechať ujsť možnosť pozrieť staré mestá Luxor a Karnak vyž...

Egypt a jeho krásy
Egypt je jednou z obľúbených dovolenkových destinácií, ktorú v poslednom období vyhľadáva čo...

Egypt - Podmorský život
Predstavujeme unikátne fotografie podmorského života, aký je možno vidieť vo väčšine egyptských l...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 4. 6. 2020
sviatok:Lenka
dnes:
štvrtok 4.6.
25 °C
zajtra:
piatok 5.6.
17 °C