www.infoglobe.sk » ČR, Brdy – na bežkách okolo Pilského rybníka

ČR, Brdy – na bežkách okolo Pilského rybníka

Publikované: 21.2.2019
Zasnežené Brdy majú svoje kúzlo a v poslednom čase v zimnej sezóne priťahujú stále viac bežkárov. V zime je v celej oblasti mnoho upravených lesných ciest, a keď budete mať šťastie, narazíte aj na vyšliapané stopy. Vydať sa môžete napríklad na dominantu Příbramska Třemošnú alebo o čosi hlbšie do brdských lesov na Skelnú Huť.

Výlet na Třemošnú

Pokiaľ sa chystáte na Třemošnú v zime, je dobré zvoliť si cestu zo sedla Roviny. Na to sa najlepšie dostanete buď z Obecnice alebo z Bohutína či Kozičína. Pokiaľ si vyberiete druhú možnosť, prejdete okolo Pilskej vodnej nádrže. Pri tej bolo nedávno vybudované aj nové turistické odpočívadlo, z ktorého je pekný výhľad na túto vodnú nádrž. Do sedla Roviny odtiaľ pokračujte po lesnej ceste, z ktorej potom odbočuje modrá turistická značka smerom k Pilskej studničke. Smerom doprava cesta stúpa a po asi 1,5 km sa ocitnete na rozcestí. Nachádza sa tu miesto tiesňového volania a tiež turistické odpočívadlo.

rozcestie pod Třemošnou

Odtiaľ pokračuje na Třemošnú lesná cesta pomenovaná Třemošenská. Hlavne prvý úsek cesta dosť výrazne stúpa, potom ale prechádza prevažne po vrstevnici. Cesta vedie na ďalšie rozcestie už takmer tesne pod vrcholom Třemošnej, kde zahýba mierne doľava. Po ľavej strane sa čoskoro otvára výhľad na dopadovú plochu Tok. Potom už stačí zabočiť prudko doprava a vyšliapať pomerne prudký kopec na vrchol Třemošnej.

Skelná Huť

Od Pilskej vodnej nádrže sa môžete vydať aj na Skelnú Huť. Táto lúčna enkláva leží medzi Zavírkou a šiestym najväčším brdským vrcholom (Brdce) a kedysi tu bývala sklárska huta patriaca rodine Adlerovcov. Prvých pár desiatok metrov tejto trasy sa zhoduje s predchádzajúcim výletom na Třemošnú, na prvej križovatke za nádržou však treba zahnúť doľava k Pilskej studničke. Tesne pred ňou sa nachádza rozcestie, kde zahýba modrá turistická značka doľava na lesnú cestu pomenovanú Perkanská, na Skelnú Huť je to odtiaľ okolo 2,5 km. Cesta najprv klesá do údolia Pilského potoka, potom opäť stúpa lesom smerom hore.

rybníček   Skelná Huť

Z rušnej prevádzky dnes zostala len stodola, malý rybníček pri rázcestí a studňa. Celá odlesnená plocha má výmeru viac než desať hektárov a v každom ročnom období pôsobí trochu tajuplne. Kto má dostatok síl, môže odtiaľ pokračovať ďalej k rázcestiu U svätého Jána, odkiaľ je to len kúsok na druhý najvyšší vrchol Bŕd – Prahu. Pohodlne sa dá odtiaľ zísť na okraj Lázu, cesta vedie priamo okolo vodnej nádrže Lázská a vrátiť sa po lesnej ceste Struhy späť k Pilskej vodnej nádrži.

pod hrádzou Pilskej nádrže

Na čo nezabudnúť?

Okrem toho, čo býva zmieňované takmer v každom článku o Brdoch – teda papierová mapa, teplé oblečenie a niečo pod zub, vás miestami môžu prekvapiť spadnuté stromy alebo ťažba dreva. Aj stretnutia s vysokou zverou sú v Brdoch časté. V sezóne bývajú hlavné lesné cesty upravené, na frekventovaných ťahoch bývajú vyšliapané stopy. Oproti minulým rokom sa už výrazne zlepšilo aj značenie turistických trás.

vodná nádrž Lázská   Pilský potok

GPS: 49°40'47.0"N 13°54'09.8"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimný výlet na bežkách
Publikované: 14.2.2019
Brdy sa nenavštevujú len v lete, aj zasnežené majú svoje kúzlo. Houpák aj bývalá dopadová plocha Jordán boli sprístupnené len nedávno. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci ďalekých výhľadov. Houpák sa totiž pýši takmer kruhovým výhľadom, ktorý patrí medzi najkrajšie v celých Brdoch.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – prechádzka zaniknutými osadami
Publikované: 15.11.2018
Najväčší rybník Plzenského kraja nájdete uprostred brdských lesov a neďaleko pozostatkov mnohých zaniknutých miest.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

26.3.2019
Portmoneum v Litomyšli na Svitavsku tento rok skráti kvôli rekonštrukcii výstavnú sezónu. Tá potrvá len od konce marca do začiatku júna. Preto neváhajte s návštevou unikátnej európskej pamiatky – domu Josefa Portmana s originálnou výmaľbou a interiérovým nábytkom maľovaným Josefom Váchalom.
25.3.2019
Nenechajte si ujsť 72. ročník najstaršieho atletického podujatia na Slovensku: Národný beh Devín – Bratislava, ktorý sa uskutoční v nedeľu 14. apríla 2019.
24.3.2019
Milujete more a slnkom zaliate pláže? Celosvetovo známy cestovateľský portál zostavil rebríček tých najobľúbenejších pláži na svete a my vám prinášame ich prehľad.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LICHTENŠTAJNSKO a LUXEMBURSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 3. 2019
sviatok:Emanuel