www.infoglobe.sk » ČR, Brdy: Kam na bežky?

ČR, Brdy: Kam na bežky?

Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

Na bežkách na Tok aj na Třemošnú

Na väčšinu miest, ktoré sa dajú navštíviť v lete, sa dá na bežkách dostať aj v zime. Len niektoré cesty nie sú príliš vhodné, pretože v zimnom období sú zľadovatené a klzké, to sa týka napríklad cesty z Třemošnej cez Kazatelnu na rázcestie Pod Malou Třemošnou. Najlepšie je vydať sa po zasnežených cestách. Väčšinou nie sú posypané a na okrajoch sú v zimnom období vyšliapané bežkárske stopy. V zime je krásna napríklad cesta z Teslín k Padrťským rybníkom, dobre sa bežkuje aj k Pilskej priehrade alebo Octárni u Obecnice.

pohľad na Třemošnú

Výlet na Brdce

Brdce sú šiestym najvyšším vrcholom Bŕd, a dokonca sa o nich jeden čas uvažovalo ako o vhodnom mieste pre americkú raketovú základňu. Z užšieho výberu miesta pre základňu však boli vyradené kvôli občasným návštevám ľudí. Dobrým východiskový miestom pre výlet na Brdce je napríklad Nepomuk. Odtiaľ sa vydajte po lesnej ceste Andelská, z ktorej potom odbočte doľava na lesnú cestu Borská. Asi o 1,5 km ďalej cesta prechádza okolo Krausovho kríža, o niečo neskôr sa objaví jedna z brdských lesných búd – Emanuelova búda. Obe miesta sú späté s lesmajstrom Emanuelom Krausom. Kríž s nápisom „BŮH MŮJ VŠUDY ÚTĚCHA MÁ“ a iniciálami EK nechal lesmajster vztýčiť v roku 1863, kedy sa na neho v týchto miestach prevrátil plne naložený voz a on ako zázrakom vyviazol bez zranenia. Po lesnej ceste Borská sa dostaneme až k rázcestiu U Vojaka, ktoré je označené obrázkom na strome. Tu odbočte z lesnej cesty Borská doprava. Od cieľa už nie ste ďaleko, práve toto plytké sedlo delí Brdce od susedného Hradišťa. Z cesty po chvíli odbočte doprava. Cesta vrchol zvaný Brdce obchádza, takže aby ste sa na neho dostali, budete z nej musieť kúsok zísť. 

Brdce   zasnežená cesta pozdĺž struhy

Lúčna enkláva Bor

Z vrchu Brdce sa môžete vrátiť po rovnakej trase do Nepomuku, pokiaľ vám ale ešte zostali nejaké sily, môžete si výlet predĺžiť a po lesnej ceste Borská pokračovať zo sedla U Vojaka k lúčnej enkláve Bor. Až do roku 1959 tu stávala hájovňa v tirolskom štýle. Táto reprezentatívna hájovňa vznikla prestavbou starého objektu, ktorý bol zachytený pri prvom mapovaní tunajšieho územia v polovici 18. storočia. Dnes už hájovňu pripomínajú len zbytky ovocných stromov a malý rybníček. Z tejto bývalej lúčnej enklávy môžete pokračovať ďalej po zelenej a odtiaľ odbočiť na lesnú cestu Bahenská, ktorá vás dovedie na ďalšiu brdskú lúčnu enklávu Skelná Huť, odkiaľ môžete pokračovať do Lázu.

zasnežená cesta   pláne na Vysokej

Pokiaľ sa necítite na veľkú túru, môžete sa vydať trebárs pozdĺž strúh k zámočku vo Vysokej u Příbrami. Na zasnežených poliach medzi Bohutínom a Vysokou býva v zimnom období vyšliapaných niekoľko stôp a tieto trasy nie sú až tak fyzicky náročné ako výlet na brdské vrcholky.

Brdy

Na čo myslieť?

Predovšetkým na to, čo už bolo o Brdoch povedané v predchádzajúcich článkoch – že sa vyplatí vziať si so sebou papierovú mapu a poriadne si preštudovať cestu, pretože v mnohých oblastiach nie je signál. Obzvlášť v zimnom období je treba myslieť aj na vhodné oblečenie a počítať s tým, že v Brdoch žiadne búdy, kde by ste sa mohli schovať pred vetrom, nenájdete. Pokiaľ sa budete do niektorého z východiskových miest vašej trasy presúvať autom, možno bude lepšie nechať ho v obci, pretože niektoré miestne komunikácie sa v zimnom období príliš neudržiavajú, a tak sa veľmi šmýkajú. Z Příbrami sem jazdí aj turistický autobus.

GPS: (Nepomuk) 49°38'32.3"N 13°50'14.2"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Public domainDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

Karlštejn: Solvayovy lomy
Publikované: 20.2.2018
Pokiaľ chcete vyraziť na prechádzku, urobte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomov, ktoré sú neďaleko.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – prechádzka zaniknutými osadami
Publikované: 15.11.2018
Najväčší rybník Plzenského kraja nájdete uprostred brdských lesov a neďaleko pozostatkov mnohých zaniknutých miest.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR, Šumava – raj nielen pre bežkárov
Publikované: 16.2.2017
Pokiaľ radi bežkujete, verte mi, že práve Šumava je tým pravým miestom, kde si môžete vychutnať aktívny pohyb. Tamojšia krajina je nielen krásna, ale svojim reliéfom s pozvoľnými stúpaniami a dlhými miernymi zjazdami je v zime vhodná práve pre bežecké lyžovanie. Pokiaľ nehodláte brázdiť šumavské trasy závodným tempom, môžete sa počas svojich výletov kochať nádhernou prírodou a pochutnať si na miestnych špecialitách. Pre ilustráciu uvádzam niekoľko tipov na zaujímavé výlety, ktoré som s priateľmi podnikla v oblasti okolo Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR: Bedřichov – bežkovanie po okolí
Publikované: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasie a prepadol tomuto bielemu športu, pre toho je okolie Bedřichova tým pravým miestom. Dopravná dostupnosť je skvelá, či už verejnou hromadnou dopravou (najlepšie z Jablonca nad Nisou alebo z Liberca), alebo po vlastnej osi.

Poľsko – na bežkách v Jizerských horách
Publikované: 12.1.2017
Osada Jakuszyce sa nachádza na poľskej strane Jizerských hôr, necelých šesť kilometrov po ceste E65 z Harrachova smerom na Szklarsku Porebu. Milovníci historických pamiatok by tu síce boli sklamaní, spokojní však budú rekreační turisti aj aktívni športovci. Počas letnej sezóny využívajú širokú sieť ciest prevažne cyklisti a chodci, v zimnom období vďaka vyššej nadmorskej výške a dobrým klimatickým podmienkam predstavuje oblasť okolo Jakuszyc raj hlavne pre bežkárov, ktorí môžu využiť cca 100 km tratí rôznej obtiažnosti. Bežecké trasy sú samozrejme aj v zimnom období prepojené s traťami na českej strane.

ČR, Jizerské hory – zimný prechod
Publikované: 26.1.2017
Pokiaľ patríte medzi tú časť populácie, ktorá sa raduje z mrazivého počasia a snehovej pokrývky, tak si konečne môžete po dlhšej dobe užiť zimu so všetkým všade aj u nás v Česku. Ak navyše radi vyrážate na bežky, môžem vrelo odporučiť prejazd Jizerských hôr smerom od Horného Polubného do Bedřichova. Je to stredne náročný výlet – cca 24–30 km (podľa zvolenej trasy). Ako na to?

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

17.11.2018
Projekt „Česko-poľská Hrebeňovka – východná časť“ je zameraná na obnovenie historickej hrebeňovej trasy v česko-poľskom pohraničí. Trasa z veľkej časti kopíruje hranicu a v niekoľkých miestach prechádza do druhého štátu. Na najvyššom vrchole Wlodzickej vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Poľsku bola koncom októbra otvorená nová rozhľadňa, ako prvá z jedenástich plánovaných.
16.11.2018
Nenechajte si ujsť možnosť priblížiť si rôzne jazyky sveta, naučiť sa slovíčka, stretnúť native speakrov z rôznych jazykových škôl, ochutnať tradičné jedlá a dozvedieť sa mnoho o zvykoch typických pre krajiny, ktorých jazyky sa budú prezentovať na jedinečnom Vianočnom festivale jazykov.
15.11.2018
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, sa každoročne tretiu novembrovú sobotu prezentuje verejnosti divadlo v netradičnej forme. Tento rok sa Noci divadiel, ktorá pripadá na sobotu 17. novembra, zúčastní takmer stovka divadiel.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - URUGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 17. 11. 2018
sviatok:Klaudia
dnes:
sobota 17.11.
7 °C
zajtra:
nedeľa 18.11.
6 °C