www.infoglobe.sk » ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp

Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

výhľad na hrebeň Toku a Koníček

Niečo málo z histórie

Pri archeologických prieskumoch sa na Plešivci našli pozostatky hradiska, ktoré pravdepodobne vybudovali príslušníci knovízskej kultúry v neskorej dobe bronzovej. V novoveku sa tu našlo pri archeologických prieskumoch veľké množstvo bronzových predmetov, väčšina z nich je ale nenávratne stratená. Bronzové výrobky sa bežne dávali na hranie deťom alebo boli vykupované miestnymi kováčmi, ktorí nimi zušľachťovali železo. Hradisko bolo položené pomerne vysoko uprostred divokých lesov a pravdepodobne neslúžilo ako trvalo obývané miesto, ale skôr ako praveká svätyňa alebo miesto, kde sa sústreďovali spracovatelia bronzu.

pec Barbora   kaplnka na námestí v Rejkoviciach

Brdské příšery a démoni

kamenné veže u viklanu

Na Plešivec vedie mnoho zaujímavých trás. Ako východiskový bod si môžete zvoliť neďaleké Hořovice, Rpety, Lochovice alebo Hostomice. Vo všetkých týchto miestach môžete nechať auto alebo sa sem dostať vlakom či autobusom. Blízko je to aj z Jinec. Odtiaľ vedie na Plešivec náučný chodník pomenovaný z Jinec na Olymp Bŕd. K Plešivcu sa totiž viaže azda najviac povestí zo všetkých brdských vrcholov, a práve tu prebýva mnoho záhadných brdských bytostí a pohanských božstiev. Často sem zavíta Fabián, pán Bŕd sídliaci na kopci Veľká Baba nad Hostomicami. Prebýva tu aj hadia kráľovná, ktorá sa preháňa po lese na bielom jeleňovi. Počas sviatku svätého Jána sa sem zas zlietajú čarodejnice a z protiľahlého hrebeňa Koníček sem čas od času prilieta drak. S vyhliadkou Čertova kazateľňa sa zas spája povesť o diablovi, ktorý zaklial tunajšie hriešne mesto. Náučný chodník začína na jineckej vlakovej stanici a vedie okolo rodného domu huslistu Josefa Slavíka a unikátnej železnej pece Barbora, ktorá je jedinou zachovalou stavbou svojho druhu v Európe, pokračuje okolo rybníka Pecováku na miesto nazvané Vinice (to je preslávené nálezmi trilobitov) a cez obec Běřín až k rázcestiu Klínek. Odtiaľ vedie okolo pomníčku neznámeho partizána až k Plešiveckému viklanu. Kameň leží na okraji suťového mora, kde turisti s obľubou stavajú kamenné veže. Dnes sa už ale bohužiaľ nepohne ani o milimeter.

Plešivecký viklan

Smaragdové jazierko

K Smaragdovému jazierku sa dostaneme, pokiaľ na rozcestí Bezdědičky zídeme z náučného chodníka a pokračujeme 1,5 km po žltej turistickej značke. Jazierko je zatopený kameňolom a voda v ňom má obzvlášť na jar nádhernú smaragdovú farbu. K jazierku sa dostaneme aj z vrcholu Plešivca. Odtiaľ nás odvedie zelená turistická značka k rázcestiu Nad jazierkom. V prípade, že sme uhýbali z náučného chodníka smerom k jazierku, tak sa od neho vydáme práve po zelenej smerom hore a po 1,5 kilometri cesty dôjdeme až na vrchol tejto bájnej hory.

smaragdové jazierko

Výhľad na celé Brdy

Z Čertovej kazateľne na vrchole Plešivca sa otvára nádherný výhľad na Jinecko a Hořovice a tiež na brdský masív s najväčšou horou Bŕd – Tokom. Priamo nad Jincami vystupujú aj tri výrazné hrebene v čele s Koníčkom. Skalná rampa na vrchole Plešivca má tvar kamenného chodníka, pod ňou sa rozprestiera rozsiahle kamenné more.

výhľad na Jince  kamenné more  kamenný chodník na vrchole Plešivca

Náučný chodník ďalej pokračuje do Rejkovic. Prechádza okolo miesta nazvaného Staré vráta, kde býval vstup do keltského hradiska. Potom schádza pomerne prudko dole, okolo miesta pomenovaného Masné Krámy. Práve tu sa schovávali lúpežníci, ktorí v okolí kradli dobytok a na Plešivci ho porážali. Z Rejkovic pokračuje cestička do Křešína a končí opäť v Jinciach. Pokiaľ už ale máte dosť, môžete v Rejkoviciach nasadnúť na vlak. Obec leží na trati spájajúcej Zdice a Příbram.

GPS: 49°48'41.5"N 13°59'20.2"E

 

Text a foto: Eliška GregorováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Karlštejn: Solvayovy lomy
Publikované: 20.2.2018
Pokiaľ chcete vyraziť na prechádzku, urobte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomov, ktoré sú neďaleko.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR: Bohutín – Dedina s baníckou minulosťou
Publikované: 26.10.2017
Pokiaľ sa vydáte z mesta Příbram smerom na Plzeň, prejdete celý Bohutín od začiatku až do konca. Táto obec je spätá s baníctvom a vďaka svojej výhodnej polohe je aj ideálnym východiskovým miestom pre poznávanie Bŕd.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých – VIDEO
Publikované: 22.4.2014
Kedy inokedy sa vypraviť na zámok než na jar, keď všetko kvitne? Aj štátny zámok v Mníšku pod Brdy je na jar výnimočný. Obzvlášť jeho zámocký park.

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste - VIDEO
Publikované: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležiaci na úpätí Brdského hrebeňa sa turistom ponúka ako ideálny východiskový bod po nádhernom okolí Brd. Zaujímavé je však aj samotné mesto.

ČR, Třemšín: Povesťami opradený vrch pri Rožmitáli
Publikované: 5.10.2017
Bájný brdský vrch Třemšín obklopujú krásne brdské lesy a tiež sa objavuje v mnohých miestnych povestiach.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zima na horách

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Knižná publikácia Banská Štiavnica na starých pohľadniciach od vydavateľstva Dajama
2. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt v Bardejovských kúpeľoch s polpenziou pre 2 osoby a so vstupom do wellness spa - bazénovej časti
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Rekordy Bratislavy od vydavateľstva Dajama

Aktuality:

21.2.2018
Milí naši čitatelia, v týchto dňoch sme úspešne spustili novú mobilnú aplikáciu, ktorá vás prevedie tými najzaujímavejšími miestami našej planéty a zároveň vám uľahčí na základe vašej polohy vyhľadávanie tipov na výlety.
20.2.2018
Pokiaľ chcete vyraziť na prechádzku, urobte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomov, ktoré sú neďaleko.
19.2.2018
Pri príležitosti udelenia titulu UNESCO CITY OF MEDIA ARTS mestu Košice sa budú počas tohto roka konať jedinečné podujatia, ktorých prehľad prinášame v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KUBA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 2. 2018
sviatok:Eleonóra
dnes:
streda 21.2.
3 °C
zajtra:
štvrtok 22.2.
3 °C