www.infoglobe.sk » ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimný výlet na bežkách

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimný výlet na bežkách

Publikované: 14.2.2019
Brdy sa nenavštevujú len v lete, aj zasnežené majú svoje kúzlo. Houpák aj bývalá dopadová plocha Jordán boli sprístupnené len nedávno. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci ďalekých výhľadov. Houpák sa totiž pýši takmer kruhovým výhľadom, ktorý patrí medzi najkrajšie v celých Brdoch.

Niečo málo z histórie

Dopadová plocha Jordán bola prvou dokončenou v Brdoch. V roku 1928 sa tu začalo s výrubom a o dva roky neskôr už na odlesnené svahy dopadol prvý delostrelecký granát. Dopadová plocha bývala kedysi omnoho rozsiahlejšia než dnes, na šírku merala 2 kilometre a dlhá bola takmer 3 km. Dnes je už časť z nej zarastená brezami. Okrem Jordánu (hlavne v starších mapách sa niekedy vyskytuje pod názvom Jedlina) a svahov Dlhého vrchu zahŕňala dopadová plocha aj vrch Houpák, na ktorom sa nachádza niekoľko vojenských betónových objektov. Najznámejší z nich je asi skúšobný pechotný zrub zvaný Benešák, ktorý sa objavil aj vo filme Obecná škola. Zrub mal slúžiť na testovanie účinkov rôznych typov ostreľovania a tiež na testovanie odolnosti nových vyvíjaných materiálov.

posed na dopadovej ploche Tok   vrchol Toku

Čo sa týka výhľadu, ten je tu za dobrej viditeľnosti doslova dychberúci. Houpák je len o kúsok nižší než Tok a vďaka odlesneným svahom vo výhľade neprekážajú žiadne stromy. Z vrchu vojenskej pozorovateľne sa tak dá za dobrej viditeľnosti pozorovať až Říp, České Stredohorie s Milešovkou či hrebene Krkonôš.

dopadová plocha Jordán   lesná cesta Buršovská

Cesta na Houpák

Najbližšie na Houpák je to zo Zaječova. Cesta vedie po zelenej turistickej značke na rázcestie K Letisku, odtiaľ pokračuje na Houpák modrá turistická značka. Trasa meria okolo 5 kilometrov. Zimnú túru na Houpák môžete spojiť aj s výletom na najvyšší brdský vrchol Tok, ktorý je od neho vzdialený okolo 2,5 kilometra. Z Houpáku sa vydajte po červenej turistickej značke na rozcestie Dlhý kameň a z neho pokračujte ďalej po červenej až na Tok. Cesta prechádza priamo cez bývalú dopadovú plochu Tok a v zime si tu budete pripadať skoro ako niekde v severskej tundre. Na najvyšší brdský vrchol dorazíte po asi 1,5 kilometrovom stúpaní.

vojenská pozorovateľňa na Houpáku

Pokiaľ sa cítite na dlhšiu túru, môžete sa odtiaľ vydať ďalej. V zime je pekná cesta vedúca po lesných cestách Kaňská a Buršovská. Táto trasa vás privedie na rozcestie Roviny, odkiaľ sa dá pokračovať na Třemošnú, zísť do Obecnice alebo sa vydať na opačnú stranu k Pilskej vodnej nádrži. Zísť z Toku môžete aj po lesnej ceste Čihadelská a pokračovať okolo Pilskej studničky do Bohutína alebo naopak na Skelnú Huť a do Lázu.

výhľad z vrchu vojenskej pozorovateľne na Houpáku   pohľad na dopadovú plochu Tok z úbočia Třemošné

Na čo nezabudnúť

V okolí sa nachádza niekoľko tzv. traumabodov kde by ste mali v prípade núdze chytiť signál a nájsť potrebné tiesňové čísla. Vďaka tomu, že svahy Houpáku a Toku sú z väčšej časti odlesnené, tu s trochou šťastia signál chytíte, no i tak si je dobré pribaliť so sebou aj papierovú mapu. Taktiež vás môžu prekvapiť zvuky streľby, nemusíte sa ale báť, armáde síce zostal priestor v trojuholníku Jince-Obecnice-Zaječov, na dopadovú plochu Jordán ani Tok sa už ale nestrieľa. V zimnej sezóne sú v celej oblasti dobre prejdené bežkarske stopy, niektoré lesné cesty sú dokonca aj prehrnuté. Miestami vás môžu prekvapiť spadnuté stromy, obzvlášť pri zjazdoch si treba na ne dávať pozor.

GPS: 49°43'02.6"N 13°51'10.1"E

 

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Brdy – na bežkách okolo Pilského rybníka
Publikované: 21.2.2019
Zasnežené Brdy majú svoje kúzlo a v poslednom čase v zimnej sezóne priťahujú stále viac bežkárov. V zime je v celej oblasti mnoho upravených lesných ciest, a keď budete mať šťastie, narazíte aj na vyšliapané stopy. Vydať sa môžete napríklad na dominantu Příbramska Třemošnú alebo o čosi hlbšie do brdských lesov na Skelnú Huť.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikované: 28.3.2019
Praha je ľahko rozpoznateľný kopec týčiaci sa nad Nepomukom, za najvyššou horou Bŕd – Tokom – zaostáva len o tri metre. Na jej vrchu sa týči meteorologický radar a nájdeme tu tiež pozostatky nemeckej rádiolokačnej stanice.

ČR, Obecnice: Vodná nádrž a partizánske úkryty
Publikované: 11.4.2019
Vonku všetko kvitne, vtáky spievajú a všetko je akési veselšie. Po dlhej zime väčšina z nás túži len vyraziť do prírody a užívať si prvé jarné lúče. S nami sa môžete na jednu takúto prechádzku teraz vydať.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – prechádzka zaniknutými osadami
Publikované: 15.11.2018
Najväčší rybník Plzenského kraja nájdete uprostred brdských lesov a neďaleko pozostatkov mnohých zaniknutých miest.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

27.5.2019
Okrem športovania, turistiky, wellness a kúpeľných aktivít, ale aj atraktívnej histórie, je severovýchod Slovenska cieľom návštevníkov, ktorí si radi vychutnávajú kultúru. Zaujímavú paletu spoločenských podujatí, niektoré z nich s tradíciou už od stredoveku, vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.
26.5.2019
Od 30. mája do 1. júna vás čaká najvýznamnejšie kultúrno-spoločenské podujatie mesta Brezno, ktoré aj tento rok prinesie bohatý nielen hudobný program.
25.5.2019
V amfiteátri za ostravským domom kultúry v sadoch Dr. Milady Horákovej sa 29. mája o 18. hodine uskutoční zahájenie 7. ročníka Landscape festivalu a sprievodného programu,  vystúpenie kapiel o deň neskôr začne už o 17. hodine. Ostrava prevzala štafetu po šiestich ročníkoch konaných v Prahe, Plzni a Opave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 27. 5. 2019
sviatok:Iveta