www.infoglobe.sk » ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom

Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

Pamätník Antonína Dvořáka

Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1367, kedy tu stávala tvrdza Vysoký. Tá bola neskôr prestavaná na dvojposchodový zámok. No ani ten sa do dnešných dní nedochoval, teraz na jeho mieste stojí neskoro empírová vila, ktorú si tu podľa návrhu architekta Čeňka Gregora nechal postaviť gróf Václav Kounic v roku 1887. A práve vďaka nemu sem začal jazdiť Antonín Dvořák. Ten sa totiž oženil s Annou Čermákovou, mladšou sestrou Kounicovej ženy Josefíny, tým pádom bol s Václavom Kounicom v príbuzenskom vzťahu. Skladateľ počas svojich návštev najprv pobýval v správcovskom objekte na okraji parku, neskôr si však v obci zakúpil aj vlastný dom.

Dvořákov Pomník

Kounicova vila sa často nazýva zámoček, stojí pri okraji lesa a je obklopená anglickým parkom s dvoma jazierkami a altánkom. V budove je umiestnená expozícia pripomínajúca Kounicovu rodinu, okrem Antonína Dvořáka zahŕňa aj ďalšieho slávneho českého hudobníka – Josefa Suka, manžela Dvořákovej dcéry Magdaleny. V pamätníku nájdeme malú koncertnú sálu a miestnosť venovanú manželom Kounicovým, na prvom poschodí uvidíme makety zo scén Dvořákových opier a kostýmy z opery Rusalka. V Galérii Václava Kounica dostávajú priestor krátkodobé výstavy.

Sládkovna   jazierko parku

Rusalkine jazierko

Inšpiráciu nielen k opere Rusalka vraj majstre našiel na prechádzkach po okolitých lesoch a okolo Rusalkinho jazierka. Od vily nie je ďaleko, dostanete sa k nemu po modrej turistickej značke. Jedná sa o malý slatinný močiar, v lete býva občas ozdobený kvitnúcimi leknami. Miestna krajina priťahovala aj iných umelcov. V bývalej horárni (dnes nazývanej Sládkovna) sa zotavoval ďalší z Kounicových priateľov, básnik Josef Václav Sládek. Objekt leží pri hlavnej bráne parku a dnes sa využíva ako kaviareň. Pamätná doska umiestnená pred lúkou za zámočkom zas pripomína miesto, kde žil Josef Kholl, bojovník proti nacizmu.

 Rusalkine jazierko    pamätná doska

Vila Rusalka

Antonína Dvořáka tunajšia krajina natoľko inšpirovala, že sa rozhodol kúpiť si tu vlastnú nehnuteľnosť. Od svojho švagra kúpil ovčín na východnom okraji obce a prestaval ho na vilu, v ktorej pravidelne trávil celé leto. Vilu ľahko nájdete, leží priamo pri ceste smerujúcej na Narysov, pred ňou sa nachádza pomník pripomínajúci slávneho skladateľa a jeho najvýznamnejšie diela. Rusalka je stále majetkom Dvořákových potomkov a pre verejnosť je neprístupná. Budete sa preto musieť uspokojiť s pohľadom cez plot. Výnimočné prehliadky sa ale občas konajú – väčšinou v období júna, kedy sa záhrada zámočku rozozvučí hudbou v rámci pravidelnej Múzejnej noci.

vila Rusalka

Prístup a otváracia doba

Do Vysokej sa najľahšie dostane z Příbrami alebo z Rožmitálu pod Třemšínom. V oboch prípadoch pôjdete po ceste číslo 18 a pri bohutínskej základnej škole odbočíte na vedľajšiu cestu doľava (pokiaľ pôjdete od Rožmitálu, odbočíte doprava). Odtiaľ to sú do Vysokej asi 2 kilometre. Milovníci peších túr sa môžu vydať na zámoček z Příbrami aj pešky. Cestu značí modrá turistická značka a vedie pozdĺž unikátnej technickej pamiatky – tzv. struh, ktoré privádzali vodu z brdských nádrží do příbramských baní. Bohužiaľ dnes už sú na mnohých miestach poničené a zasypané.

zámoček   struhy

GPS: 49°38'12.0"N 13°56'26.6"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Tetín – pútnické miesto a hradisko nad Berounkou – VIDEO
Publikované: 22.5.2018
Chcete spojiť výlet do krásnej prírody s výletom do českej histórie? Vyrazte do obce Tetín neďaleko Berouna. Nielenže tu podľa povesti sídlila Krokova dcéra Teta, ale taktiež tu v tunajšom hradisku zavraždili kňažnú sv. Ľudmilu.

ČR: Maková hora – pútnické miesto uprostred nádhernej prírody
Publikované: 10.5.2018
Pútnický kostol na Makovej nad Smolotely je krajinnou dominantou, ktorá sa právom pýši prezývkou baroková perla stredného Povltavia, ale tiež oázou pokoja obklopenou prekrásnou prírodou.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR: Bohutín – Dedina s baníckou minulosťou
Publikované: 26.10.2017
Pokiaľ sa vydáte z mesta Příbram smerom na Plzeň, prejdete celý Bohutín od začiatku až do konca. Táto obec je spätá s baníctvom a vďaka svojej výhodnej polohe je aj ideálnym východiskovým miestom pre poznávanie Bŕd.

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Renesanční zámok Březnice
Publikované: 2.6.2016
Neďaleko historického banského mesta Příbram leží renesančný zámok Březnice, ktorý sa môže pochváliť naozaj bohatými dejinami. Návštevníkom ponúka niekoľko prehliadkových okruhov, ale tiež odpočinok v parku či parkánovej záhrade alebo príjemné posedenie v zámockej kaviarni.

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste - VIDEO
Publikované: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležiaci na úpätí Brdského hrebeňa sa turistom ponúka ako ideálny východiskový bod po nádhernom okolí Brd. Zaujímavé je však aj samotné mesto.

ČR: Dobříš - miesto pod rakúskou nadvládou - VIDEO
Publikované: 13.9.2011
Tá Dobříš, nie ten Dobříš, ako sa mnohí mylne domnievajú, je mesto bez mála 50 kilometrov vzdialené od Prahy. V Dobříši sa ľudia zastavujú hlavne, aby videli miestny Chateau.

ČR: Zámok Blatná – sídlo rodu Hildprandtovcov
Publikované: 5.5.2016
Južné Čechy sú známe množstvom vodných plôch a ani Blatensko nie je výnimkou. Dnes sa vydáme na zámok Blatná, ktorý patrí spolu s Červenou Lhotou medzi najkrajšie vodné panské sídla. A nielen zámok je cieľom turistov, k areálu totiž patrí aj anglický park.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
18.6.2018
Zažite najväčšiu country party na Slovensku a príďte 20. a 22. júla 2018 do obce Jaslovské Bohunice, kde bude v miestnom amfiteátri prebiehať medzinárodný country festival pre celú rodinu.

17.6.2018
Fotograf Jozef Česla predstaví v priestoroch Vily Flóra (Starý Smokovec) výber 20 veľkorozmerných fotografií afrických zvierat nafotených počas jednomesačného pobytu v Africkej Keni.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 6. 2018
sviatok:Alfréd
dnes:
utorok 19.6.
28 °C
zajtra:
streda 20.6.
28 °C