www.infoglobe.sk » ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom

Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

Pamätník Antonína Dvořáka

Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1367, kedy tu stávala tvrdza Vysoký. Tá bola neskôr prestavaná na dvojposchodový zámok. No ani ten sa do dnešných dní nedochoval, teraz na jeho mieste stojí neskoro empírová vila, ktorú si tu podľa návrhu architekta Čeňka Gregora nechal postaviť gróf Václav Kounic v roku 1887. A práve vďaka nemu sem začal jazdiť Antonín Dvořák. Ten sa totiž oženil s Annou Čermákovou, mladšou sestrou Kounicovej ženy Josefíny, tým pádom bol s Václavom Kounicom v príbuzenskom vzťahu. Skladateľ počas svojich návštev najprv pobýval v správcovskom objekte na okraji parku, neskôr si však v obci zakúpil aj vlastný dom.

Dvořákov Pomník

Kounicova vila sa často nazýva zámoček, stojí pri okraji lesa a je obklopená anglickým parkom s dvoma jazierkami a altánkom. V budove je umiestnená expozícia pripomínajúca Kounicovu rodinu, okrem Antonína Dvořáka zahŕňa aj ďalšieho slávneho českého hudobníka – Josefa Suka, manžela Dvořákovej dcéry Magdaleny. V pamätníku nájdeme malú koncertnú sálu a miestnosť venovanú manželom Kounicovým, na prvom poschodí uvidíme makety zo scén Dvořákových opier a kostýmy z opery Rusalka. V Galérii Václava Kounica dostávajú priestor krátkodobé výstavy.

Sládkovna   jazierko parku

Rusalkine jazierko

Inšpiráciu nielen k opere Rusalka vraj majstre našiel na prechádzkach po okolitých lesoch a okolo Rusalkinho jazierka. Od vily nie je ďaleko, dostanete sa k nemu po modrej turistickej značke. Jedná sa o malý slatinný močiar, v lete býva občas ozdobený kvitnúcimi leknami. Miestna krajina priťahovala aj iných umelcov. V bývalej horárni (dnes nazývanej Sládkovna) sa zotavoval ďalší z Kounicových priateľov, básnik Josef Václav Sládek. Objekt leží pri hlavnej bráne parku a dnes sa využíva ako kaviareň. Pamätná doska umiestnená pred lúkou za zámočkom zas pripomína miesto, kde žil Josef Kholl, bojovník proti nacizmu.

 Rusalkine jazierko    pamätná doska

Vila Rusalka

Antonína Dvořáka tunajšia krajina natoľko inšpirovala, že sa rozhodol kúpiť si tu vlastnú nehnuteľnosť. Od svojho švagra kúpil ovčín na východnom okraji obce a prestaval ho na vilu, v ktorej pravidelne trávil celé leto. Vilu ľahko nájdete, leží priamo pri ceste smerujúcej na Narysov, pred ňou sa nachádza pomník pripomínajúci slávneho skladateľa a jeho najvýznamnejšie diela. Rusalka je stále majetkom Dvořákových potomkov a pre verejnosť je neprístupná. Budete sa preto musieť uspokojiť s pohľadom cez plot. Výnimočné prehliadky sa ale občas konajú – väčšinou v období júna, kedy sa záhrada zámočku rozozvučí hudbou v rámci pravidelnej Múzejnej noci.

vila Rusalka

Prístup a otváracia doba

Do Vysokej sa najľahšie dostane z Příbrami alebo z Rožmitálu pod Třemšínom. V oboch prípadoch pôjdete po ceste číslo 18 a pri bohutínskej základnej škole odbočíte na vedľajšiu cestu doľava (pokiaľ pôjdete od Rožmitálu, odbočíte doprava). Odtiaľ to sú do Vysokej asi 2 kilometre. Milovníci peších túr sa môžu vydať na zámoček z Příbrami aj pešky. Cestu značí modrá turistická značka a vedie pozdĺž unikátnej technickej pamiatky – tzv. struh, ktoré privádzali vodu z brdských nádrží do příbramských baní. Bohužiaľ dnes už sú na mnohých miestach poničené a zasypané.

zámoček   struhy

GPS: 49°38'12.0"N 13°56'26.6"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Renesanční zámok Březnice
Publikované: 2.6.2016
Neďaleko historického banského mesta Příbram leží renesančný zámok Březnice, ktorý sa môže pochváliť naozaj bohatými dejinami. Návštevníkom ponúka niekoľko prehliadkových okruhov, ale tiež odpočinok v parku či parkánovej záhrade alebo príjemné posedenie v zámockej kaviarni.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Dobříš - miesto pod rakúskou nadvládou - VIDEO
Publikované: 13.9.2011
Tá Dobříš, nie ten Dobříš, ako sa mnohí mylne domnievajú, je mesto bez mála 50 kilometrov vzdialené od Prahy. V Dobříši sa ľudia zastavujú hlavne, aby videli miestny Chateau.

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste - VIDEO
Publikované: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležiaci na úpätí Brdského hrebeňa sa turistom ponúka ako ideálny východiskový bod po nádhernom okolí Brd. Zaujímavé je však aj samotné mesto.

ČR: Zámok Blatná – sídlo rodu Hildprandtovcov
Publikované: 5.5.2016
Južné Čechy sú známe množstvom vodných plôch a ani Blatensko nie je výnimkou. Dnes sa vydáme na zámok Blatná, ktorý patrí spolu s Červenou Lhotou medzi najkrajšie vodné panské sídla. A nielen zámok je cieľom turistov, k areálu totiž patrí aj anglický park.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slovensko

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Rodinná vstupenka do Gemersko-Malohontského múzea v Rimavskej Sobote a publikácia Klenotnica GMM
2. cena:
Krásny šperk od spoločnosti Milishop.sk
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie v divadle Tower Stage
3. cena redakcie:
Publikácia Od hradu k hradu z vydavateľstva Dajama

Aktuality:

25.9.2017
Už za pár dní začína tanečný festival - Pressburg Dance Fest, ktorého cieľom je prepojiť tanečné komunity Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska a Slovenska.
24.9.2017
Nenechajte si ujsť v poradí už 11. ročník prestížneho festivalu vedy na Slovensku  – Európska Noc výskumníkov 2017, ktorá sa uskutoční 29. septembra 2017 v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Poprade a v sprievodnej lokalite Medzev a Levice.
23.9.2017
Od septembra môžete ďalekohľadom odhaľovať tajomstvá vesmíru v objekte novej hvezdárne s posuvnou strechou. Astronómia má v Litomyšli svoju históriu, narodil sa tu svetovo známy astronóm Zdeněk Kopal.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - EKVÁDOR:

Ekvádor

TIPY NA VÝLETY V EKVÁDORE:

 

Vilcabamba

Zamora

Saraguro a Loja

Cuenca

Riobamba, El Tambo a Ingapirca

Baños de Agua Santa

Zumbahua a lagúna Quilotoa

Otavalo

hlavné mesto Quito

 

Všetko dôležité, čo by ste o EKVÁDORE mali vedieť, nájdete TU

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

dnes:pondelok 25. 9. 2017
sviatok:Vladislav
dnes:
pondelok 25.9.
18 °C
zajtra:
utorok 26.9.
19 °C