www.infoglobe.sk » ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti

Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

brdské lesy

Prírodná charakteristika oblasti

Brdy sú najväčším českých vnútrozemským pohorím. Čo sa týka geologickej minulosti, patria k tým najstarším. Zahŕňajú aj Příbramskú pahorkatinu, ktorá tvorí ich východnú časť. Nájdete tu hlboké lesy, miesta spojené s ťažbou kovov aj lokality preslávené nálezmi skamenelín najstarších foriem života.

vresovisko na Toku   jesienka obyčajná

Pri výletoch po Brdoch narazíte na mnoho druhov chránených živočíchov a rastlín, napríklad na kosatca sibírskeho, žltohlava európskeho alebo jesienku obyčajnú. V brdských potokoch sa vyskytuje rak riavový a aj mlok. Vzácnosťou nie je ani stretnutie s užovkou, zmijou či vysokou a čiernou zverou. Hniezdi tu aj močiarnica mekotaván alebo bocian čierny.

buližníkové útvary na Kozičínem

Niečo málo z histórie vojenského újezdu

Vojenský újezd (je to vlastne vojenský obvod) bol v Brdoch zriadený aj napriek početným protestom, do ktorých sa zapojili aj známe osobnosti tej doby (v máji 1930). Úplný zákaz vstupu platil v tomto období len pre cieľové plochy, a tak sa Brdy stále tešili priazni turistov. Streľby boli vždy oznámené dopredu a v čase, keď bol na strelnici pokoj, boli lesy voľne prístupné. Zmeny prišli až s druhou svetovou vojnou, kedy újezd zabrali Nemci a kvôli plánovanému rozšíreniu strelnice sa tak museli obyvatelia mnohých dedín vysťahovať. Nová strelnica sa našťastie do prevádzky nikdy nedostala, a tak bola väčšina dedín po vojne opäť osídlená. 

partizánsky bunker

Oblasť vojenského újezdu potom slúžila armáde. Vstup bol prísne zakázaný, no napriek tomu mnoho miestnych znalcov oblasti tento zákaz porušovalo. Malé oblasti na okraji sa začali postupne od roku 2007 sprístupňovať, spočiatku len počas víkendov a štátnych sviatkov. Vojenský újezd bol definitívne zrušený v januári 2015 a 1. 1. 2016 bola vyhlásená CHKO Brdy. Armáda si ponechala len priestor s rozlohou zhruba 50 km2 v trojuholníku Obecnice–Zaječov–Jince.

Počas II. svetovej vojny sa aj v Brdoch ukrývalo mnoho partizánov a pri svojich potulkách tak narazíme na mnoho pomníkov a krížov, ktoré ich pripomínajú. Oblasťou Bŕd prechádzala aj demarkačná línia.

rieka Litavka v lese za Bohutínom

Špecifiká krajiny

V oblasti vojenského újezdu síce prebiehala asanácia, no i tak sa odporúča pohybovať sa v týchto miestach len po vyznačených chodníkoch. To sa týka napríklad bývalých dopadových plôch Jordán a Tok. Pri plánovaní vychádzky myslite na to, že v centrálnej časti Bŕd sa nenachádzajú žiadne stavby a lovecké chaty zakreslené v mapách nie sú vždy voľne prístupné pre verejnosť. Možnosť občerstvenia tak máte len v obciach a mestách na okraji oblasti. V Brdoch sa ale nachádza pomerne veľké množstvo studničiek, z ktorých sa môžete bez obáv napiť. Majte tiež na pamäti, že vodné diela sú zdrojom pitnej vody pre celú oblasť, a tak je kúpanie v nich prísne zakázané.

studnička pri hájovni U Prokopa

V hlbokých brdských lesoch nie je signál. Na výlet si preto nezabudnite pripraviť papierovú mapu. Značenie turistických trás taktiež nie je na mnohých miestach ešte úplne hotové, a tak je zablúdiť ľahšie, než si myslíte.

Brdy sú pretkané sieťou asfaltových ciest, ktoré tu zostali z obdobia vojenského újezdu. Dnes ich hojne využívajú najmä cyklisti. Niektoré trasy sú vhodné aj pre jazdcov na kolieskových korčuliach. V zime tu stretnete mnoho bežkárov.

GPS: 49°45'14.7"N 13°58'17.9"E

 

Text: Eliška Geregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Public domain

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Třemšín: Povesťami opradený vrch pri Rožmitáli
Publikované: 5.10.2017
Bájný brdský vrch Třemšín obklopujú krásne brdské lesy a tiež sa objavuje v mnohých miestnych povestiach.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR: Bohutín – Dedina s baníckou minulosťou
Publikované: 26.10.2017
Pokiaľ sa vydáte z mesta Příbram smerom na Plzeň, prejdete celý Bohutín od začiatku až do konca. Táto obec je spätá s baníctvom a vďaka svojej výhodnej polohe je aj ideálnym východiskovým miestom pre poznávanie Bŕd.

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste - VIDEO
Publikované: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležiaci na úpätí Brdského hrebeňa sa turistom ponúka ako ideálny východiskový bod po nádhernom okolí Brd. Zaujímavé je však aj samotné mesto.

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých – VIDEO
Publikované: 22.4.2014
Kedy inokedy sa vypraviť na zámok než na jar, keď všetko kvitne? Aj štátny zámok v Mníšku pod Brdy je na jar výnimočný. Obzvlášť jeho zámocký park.

ČR, Mladá Boleslav – mesto nielen známej automobilky I.
Publikované: 10.5.2017
V rámci bližšieho spoznávania českých miest sa tentoraz vydáme do štatutárneho mesta Mladá Boleslav, ktoré sa nachádza v Stredočeskom kraji. Mesto vzdialené necelých 50 kilometrov severovýchodne od Prahy je známe predovšetkým sídlom svetovej automobilovej značky. Avšak návštevníkom ponúka oveľa viac, o čom sa presvedčíte v nasledujúcich riadkoch.

ČR, Mladá Boleslav – mesto nielen známej automobilky II.
Publikované: 17.5.2017
Potom, čo sme minulý týždeň absolvovali výlet históriou a pamiatkami mesta Mladá Boleslav, dnes navštívime hlavný turistický magnet mesta, kde sa viac než sto rokov vyrábajú automobily. Pokiaľ už tušíte, že reč bude o závode a múzeu automobilky Škoda, tak váš predpoklad je správny.


Súvisiace video

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste
Mníšek pod Brdy je pôvabné mestečko zasadené do krajiny na úpätí Brdského hrebeňa, kde boli kedys...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

16.12.2017
Počas adventnej nedele 17.12. môžete stráviť príjemné odpoludnie na Zámockom návrší v anjelskej spoločnosti. K tej správnej pohode prispeje vianočná hudba v podaní známych interpretov na pódiu pred Kostol nájdenia Svätého kríža, výstava betlehemov, dobré jedlo a pitie, vianočné trhy a sprievodný kultúrny program.
15.12.2017
Blížia sa nám najkrajšie rodinné sviatky v roku. Aj mesto Nitra sa zaodeje do vianočného plášťa a ponúkne jedinečnú predvianočnú atmosféru plnú spevu a tancov.
14.12.2017
Väčšina lyžiarskych stredísk v Česku plánuje deň slávnostného zahájenia zimnej sezóny na sobotu 16. decembra. Medzi areály, kde bude už od rána prebiehať bohatý sprievodný program, patria napríklad Lipno nad Vltavou, Dolná Morava alebo Harrachov. Úplne prvá lyžovačka tejto sezóny bola ale na Monínci!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 16. 12. 2017
sviatok:Albína
dnes:
sobota 16.12.
4 °C
zajtra:
nedeľa 17.12.
4 °C