www.infoglobe.sk » ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov

Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

Vodná nádrž Láz

Lázská vodná nádrž leží v lesoch pri obci Láz a bola vybudovaná v rokoch 1818 až 1822. Dostanete sa k nej tak, že prejdete cez celú dedinu až k píle v časti Žernová a od nej sa vydáte po lesnej ceste. Priehrada má sypanú hrádzu, zachovala sa tu aj historická odberná štôlňa, ktorá je dnes chránená ako technická pamiatka. Cenná je tiež flóra a fauna, ktorá sa tu vyskytuje v okolí. Žije tu rosnička zelená a mlok horský a priamo v nádrži rastie aj Littorella uniflora (česky známa ako pobřežnice jednokvětá).

vodná nádrž Láz   pod hrádzou Lázskej nádrže

Vodná nádrž Pilská

K najväčšej brdskej priehrade sa najlepšie dostanete z Bohutína či Kozičína alebo od vodného diela Láz. Môžete si vybrať z dvoch ciest. V oboch prípadoch sa ale musíte vrátiť do dediny. Okolo píly pokračujte až na križovatku pri miestnom občerstvení a vydajte sa doprava. Na prvom rázcestí máte možnosť vydať sa po lesnej ceste Perkanská, po ktorej dôjdete na Skelnú Huť, kde sa potom napojíte na modrú turistickú značku a po nej dôjdete cez rázcestie U Pilskej studničky až k samotnej vodnej nádrži.

Pilská nádrž   hrádza Pilskej priehrady

Pokiaľ chcete priamočiarejšiu cestu, vydajte sa na rázcestí doprava okolo hájovne. Táto trasa prechádza pod pretiahnutým hrebeňom nazvaným Zavírka a dostanete sa po nej až k Pilskej. Nádrž bola postavená na mieste menšieho rybníka, podľa ktorého dostala aj priehrada svoje meno. Pôvodne plánované dielo bolo väčšej rozlohy, než je dnešná vodná plocha. V júni 1854 však prišli silné dažde a cez sotva dokončenú sypanú hrádzu začala presakovať voda. Následný príval zatopil Láz i Bohutín. Pri povodni zahynuli dvaja ľudia, väčšej katastrofe zabránila kvalitne postavená hrádza nižšie postaveného Vysokopeckého rybníka.

Lázská aj Pilská vodná nádrž boli vo svojej dobe veľmi impozantné stavby, ktoré už niesli všetky výrazné znaky moderných údolných priehrad. Medzi významné technické pamiatky patria aj odberné štôlne, v tej pri Pilskej priehrady zimujú aj netopiere.

Pilský potok

Struhy

Úlohou strúh bolo privádzať vodu z vodných nádrží v brdských lesoch do příbramských baní. Celý systém bol dlhý 17,5 km a mal mierny spád. Struhy sú dnes bohužiaľ už z väčšej časti zarastené, zasypané a poničené, pomerne zachovalý úsek ale môžete vidieť napríklad v úseku medzi obcou Vysoká u Příbramě a Bohutínom. Našťastie existujú skupiny nadšencov, ktorým nie je osud strúh ľahostajný a bojujú za čiastočnú obnovu tohoto vodného diela. V roku 2017 sa tak bohutínskemu spolku Řimbaba podarilo obnoviť krátky úsek strúh v lese nad miestnym obecným úradom. Doplňuje ho aj informačná tabuľa, kde sa o tomto unikátnom systéme dozviete viac informácií.

Hutnícke rybníky                 

Medzi ďalšie rybníky založené pre potreby baníctva patrí Vysokopecký rybník v Bohutíne, ktorý neskôr slúžil ako kúpalisko a dnes je obľúbeným miestom rybárov. Obnovy sa nedávno dočkal aj ďalší z rybníkov – Vokačovský (miestnymi nazývaný aj Drozďák). V lesoch neďaleko Obecnice sa schováva ešte ďalší z bývalých banských rybníkov. Stavba sa síce oficiálne volá vodné dielo Obecnice, nikto ju však nenazve inak než Octárna (podľa susednej hájovne).

Skelná Huť    pod Skelnou Huťou

Sústavu malých rybníčkov nájdete aj v lesoparku medzi mestom Příbram a Bohutínom neďaleko Lazca. V týchto miestach kedysi dávno ryžovali Kelti zlato. Bohutínské hutnícke rybníky a Lazecké jamky nájdete v zmenšenom meradle spoločne s příbramskou Hornou a Dolnou oborou aj na Václavskom námestí v meste Příbram. Zmenšený model tejto sústavy totiž tvorí miestnu fontánu.

GPS: (vodná nádrž Láz) 49°39'47.5"N 13°53'32.9"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Brdy-res publica, Brdy-res publica (2), Brdy-res publica (3)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – prechádzka zaniknutými osadami
Publikované: 15.11.2018
Najväčší rybník Plzenského kraja nájdete uprostred brdských lesov a neďaleko pozostatkov mnohých zaniknutých miest.

ČR, Rožmitál pod Třemšínem – nielen za Jakubom Janom Rybom
Publikované: 29.11.2018
Malebné mestečko je ideálnym východiskovým miestom pre výlety do južnej časti Bŕd, ale pýši sa tiež zaujímavou históriou a je späté s pôsobením mnohých zaujímavých osobností.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR, Tok: najvyšší vrchol Brdskej vrchoviny
Publikované: 27.9.2018
Najvyšší vrchol Brd ležal ešte nedávno vo vojenskom obvode, ktorý nebol prístupný ani počas víkendov a štátnych sviatkov. S otvorení CHKO Brdy už ale môžete najvyšší bod tejto oblasti pokoriť.

ČR, zámoček Tri Trubky – cesta do najhlbších brdských lesov
Publikované: 23.8.2018
Brdy sú v posledných rokoch obľúbeným cieľom turistov. Dnes sa spolu s nami pozriete do romanticky pôsobiacej horárne, ktorá je obklopená lesmi bohatými na lesné plody a zver a s ktorou sa spája zaujímavá história.

ČR, Rabštejn nad Střelou – prechádzka okolo „vodopádov“
Publikované: 30.8.2018
Pokiaľ sa použije spojenie slov severné Plzeňsko a voda, malo by byť všetkým milovníkom turistiky jasné, že sa bude jednať o miesto s pretekajúcou riekou Střelou. Svoje meno získala podľa rýchlosti a dravosti, akou si razí cestu k sútoku s Berounkou.

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

14.12.2018
Aj tento rok sa môžu návštevníci Vysokých Tatier tešiť na zamrznuté kráľovstvo v podobe Tatranského ľadového dómu, ktorý je širokej verejnosti prístupný celú zimu.
13.12.2018
Aj tento rok sa budú dať vidieť v Kempe Sport v Rožnove pod Radhoštěm výtvory 21. ročníka medzinárodného sochárskeho sympózia Ľadové kráľovstvo. Navštíviť ho môžete od 15. decembra do 3. februára okrem zatváracích dní.
12.12.2018
Lesnícke a drevárske múzeu vo Zvolene vás pozýva na výstavu Obrázky Vianoc III.: Od Vianoc do Ducha, nespúšťaj sa kožucha, kde spoznáte zvyky, ktoré sa na vidieku tradične spájali s týmto výnimočným obdobím roka.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:piatok 14. 12. 2018
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
piatok 14.12.
1 °C
zajtra:
sobota 15.12.
0 °C