Bzovík - Slovenská republika

V tejto kategórii nájdete informácie a fotografie pamiatok, nájdete tu takisto zoznam hradov a zámkov, jaskyne, ale aj lyžiarske strediská, cyklotrasykúpele a iné zaujímavé miesta, ktoré sú vhodné (nie len) pre aktívny odpočinok. Pripravili sme pre Vás lokality, ktoré môžu byť atraktívne ako tip na výlet, či pre športové vyžitie. Na www.infoglobe.sk sú spracované slovenské a české lokality. Pokiaľ viete o lokalitách, ktoré by stálo za to navštíviť (aj z iných štátov) a máte ich spracované ako článok, čítajte tu (spolupráca).

 

Bzovík
Druh lokality: Hrady, zámky, tvrdze
Kontinent: Európa
Štát: Slovenská republika
Lokácia: Banskobystrický kraj, okres Zvolen

Ruiny pevnosti Bzovík sa nachádzajú na juhu stredného Slovenska v Banskobystrickom kraji len asi 8 kilometrov od mesta Krupina. Ležia južne od zastavaného územia rovnomennej obce Bzovík na nízkej vyvýšenine v Krupinskej planine.

Niečo z histórie

pevnosť BzovíkUž v prvej tretine 12. storočia postavil Lampert z rodu Hont-Pázmányovcov spolu so svojou ženou a synom kláštor na počesť prvého uhorského kráľa Štefana. Románsky dvojvežový kostol spolu s kláštorom v priebehu 15. storočia často čelil útokom, pričom viackrát vyhorel. Vždy ho však následne opravili. V tomto období prešiel areál aj gotickou prestavbou. Po porážke uhorských vojsk v bitke pri Moháči sa kláštor opäť dostal do centra pozornosti. V roku 1530 feudálny oligarcha Žigmund Balassa obsadil bzovícky kláštor pevnosť Bzovíka z obavy pred nebezpečenstvom tureckého vpádu začal dôkladne kláštor prestavovať na nedobytnú pevnosť. Starú románsku južnú vežu premenil na pozorovateľňu, celý kláštor dal obohnať vysokým múrom so štyrmi nárožnými baštami a okolo pevnosti vznikla tiež vodná priekopa. Potom ako kláštor dobyli a spustošili povstalecké vojská Tökölyho sa pevnosť koncom 17. storočia stala opäť majetkom cirkvi a došlo tiež k jej barokovej prestavbe. Ďalšie obdobie už spelo len k nenávratnému zániku kedysi významnej pevnosti. Od prvej tretiny 20. storočia sa pevnosť prestala využívať úplne, a tak začala chátrať. Počas druhej svetovej vojny utrpel Bzovícky kláštor veľkú ujmu, vnútorné budovy sa zmenili na rumovisko a severná veža bola zbúraná. Od roku 1964 bol zapísaný medzi kultúrne pamiatky.

Čo hovorí povesť

Tak ako snáď každý hrad či pevnosť má aj Bzovík svoje tajomstvá a záhady. Asi najznámejšia povesť, ktorá sa viaže k tejto pevnosti, je tak trochu strašidelná.  Podľa nej sa noc čo noc po jej múroch prechádza veľmi utrápený a zúfalý prízrak dcéry urodzeného pána Balašu. Mnísi, ktorých vyhnal z kláštora jej otec ju uniesli, zúrivo sa na nej vyvŕšili a v utrpení ju nevinnú pripravili o život. Ona však chúďa ani po smrti nenašla pokoj a tak sa každú noc tmolí po múroch a srdcervúco stoná a narieka.

pevnosť Bzovík

Súčasný stav pevnosti

pevnosť BzovíkZ areálu bývalej protitureckej pevnosti sa do dnešných dní zachovali už len ruiny, ktoré však aj v súčasnosti ponúkajú jasný obraz o rozsahu ale tiež usporiadaní pôvodných budov. Z kedysi naozaj prekrásnych budov kláštora sa bohužiaľ dodnes zachovala už len gotická sakristia, ktorá bola prestavaná na kaplnku. Ostatné budovy sa bohužiaľ nezachovali a aj základy sú v súčasnosti prerastené vegetáciou. pevnosť BzovíkAj keď je pravda, že ruiny pevnosti pri zbežnom pohľade zvonku pôsobia veľmi impozantne a zachovalo, po vstupe do areálu to už na návštevníka pôsobí o čosi horším dojmom. Čiastočná rekonštrukcia tu síce prebehla, avšak nebola prevedená tak citlivo, ako by si historická pamiatka daných rozmerov zaslúžila. Výrazný zásah nie práve najvhodnejšie zvoleného postupu pri obnove pevnosti je badať napríklad pri snahe o prispôsobenie pevnosti modernej dobe zavedením elektroinštalácie pevnosť Bzovíkči osadením kovových zárubní v baštách, alebo tiež pri necitlivom používaní betónu počas čiastočnej rekonštrukcie. V jednej z bášt sú dokonca vytvorené točité betónové schody, ktoré sú síce na prvý pohľad zaujímavé, avšak kazia celkový historický dojem z pamiatky. Na štyroch nárožných baštách sú jasne vidieť otvory na delá či renesančné valené klenby s lunetami. Napriek tomu, že pevnosť nepatrí k hojne navštevovaným cieľov, rozhodne stojí za to navštíviť ju a spoznať tak ďalší z malebných kútov Slovenska ako aj časť jeho histórie.

Ako sa sem dostať

Keďže pevnosť leží hneď za rovnomennou obcou Bzovík a je vidieť už od hlavnej cesty, naozaj nie je možné sem netrafiť. Priame autobusové spojenie do obce pravidelne jazdí z neďalekého mesta Krupina, takže pokiaľ sa sem vyberiete na výlet, tak pravdepodobne tam budete prestupovať. Až k zrúcaninám pevnosti sa dá dostať autom. V obci pri kostole treba odbočiť smerom na obec Uňatín, ďalej pokračovať priamo a asi po 400 metroch pri druhej odbočke vľavo sa treba napojiť na vedľajšiu štrkovitú poľnú cestu, ktorá vás privedie až pred prístupový most k pevnosti. S parkovaním zatiaľ tiež nie je problém. Zaparkovať môžete priamo na ceste alebo pri odbočke hneď vedľa  pevnosti. V obci sa nachádza aj železničná stanica, takže sa sem môžete vydať pokojne aj vlakom. Zo stanice je to príjemná prechádzka dlhá asi 3 kilometre.

GPS:  48°18'56.84"N, 19°05'21.62"E

pevnosť Bzovík

Text a foto: O. Kubáčková

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Pohoria
Rieka

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:Vladimíra
dnes:
streda 16.10.
14 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
17 °C