www.infoglobe.sk » Aktuality

ČR: 150. výročie narodenia Františka Kupku

Publikované: 13.10.2021
Tento rok si pripomíname rovných 150 rokov od narodenia najslávnejšieho moderného českého maliara 20. storočia Františka Kupku, ktorého diela vystavujú popredné svetové galérie, a keď sa náhodou niektorý z Kupkových obrazov dostane do predaja, jeho ceny atakujú rekordy. Vyberte sa po stopách grafika, ilustrátora a jedného zo zakladateľov abstraktného maliarstva.

Pokiaľ by ste sa s Kupkovou tvorbou chceli stretnúť, určite dobre urobíte, keď sa vyberiete do Musea Kampa v centre Prahy. Práve kolekcie diel Františka Kupku patria medzi najdôležitejšie časti zbierky tohto múzea, navyše väčšiu zbierku na jednom mieste asi aktuálne nikde inde nestretnete. Väčšinu ďalších diel v rámci Českej republiky vlastní Národná galéria v Prahe. Zaujímavosťou je, že Kupkove obrazy bývali aj v zbierkach Pražského hradu, ale prvý komunistický prezident sa ich začiatkom 50. rokov 20. storočia zbavil ako umelecky nevhodných. Našťastie diela neboli zničené, ale len „upratané“ do depozitárov Národnej galérie.

INFO+

František Kupka sa narodil 23. septembra 1871 v Opočne, meste vo východných Čechách, do rodiny úradníka. Bol najstarší z piatich detí. Vyrastal v malomeste menom Dobruška v Orlických horách a vyučil sa remeslu ako sedlár. Nakoniec ho však jeho talent zaviedol na maliarske školy do Prahy a Viedne. Odtiaľ išiel, ako vtedy bolo zvykom, na skusy do Paríža. 

Opočno, (c) Ladislav Renner, CzechTourism

Za svoj život namaľoval stovky diel, ktoré mali úspech a nazbierali mnoho ocenení. Kupka je považovaný za jedného zo zakladateľov abstraktného maliarstva. Ako zlom v umení je považovaný jeho obraz Amorfa. Dvoubarevná fuga z roku 1912. František Kupka zomrel 24. júna 1957 vo veku 85 rokov v Paríži, kde je tiež pochovaný.

Najdrahším obrazom predaným v aukcii v Českej republike sa vlani stal obraz Divertimento II Františka Kupku, keď bol vydražený za viac ako 90 miliónov Kč (3,5 mil. €). Avšak nejde o najdrahšie Kupkovo dielo na svete. Pomyselné prvé miesto aktuálne drží Kupkov obraz Tryskání II z roku 1923, za ktoré skraja roku 2021 jeho kupec vo Veľkej Británii zaplatil 231 miliónov Kč (9,1 mil. €). 

 

Zdroj a foto: CzechTourism, (c)  Ladislav Renner (Opočno), Wikipedia.org (úvodná)

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého mesta – VIDEO
Publikované: 26.2.2013
Nech je akékoľvek počasie, okolo Karlovho mosta a na Kampe sa to stále hemží turistami. Deň, keď teplota klesla 3 stupne pod nulu a občas sneží, nevynímajúc. Toto miestečko schované pod Karlovým mostom ponúka tisíc pohľadov. Kampa sa neokuká, je krásna v každom ročnom období.

ČR: Praha 1 - pražské ostrovy I. Kampa
Publikované: 4.11.2011
Každý, kto cestuje po historickej Prahe, nesmie zabudnúť navštíviť Karlov most. A tu, kúsok pod Karlovým mostom, objavíte ostrov menom Kampa. Aj keď tento ostrov leží v rušnom centre Prahy, nájdete tu pokoj, pohodu a romantické zákutia.

Praha: Múzeum Kampa – expozícia vo Werichovej vile
Publikované: 15.8.2017
Vila na pražskej Kampe sa po rokoch dočkala svojho otvorenia. Jej štyri poschodia sa postupne premenili na multižánrové centrum. Expozíciu Jana Wericha nájdete na prvom poschodí a o histórii celého ostrova Kampa sa dozviete v podzemnom podlaží.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umenia
Publikované: 29.10.2017
Stovežatá Praha ponúka k videniu mnoho nádherných pamiatok, námestí i zákutí. Tentokrát vás zavedieme do mestskej časti Holešovice, známej hlavne vďaka výstavisku. My však svoju pozornosť zameriame na Veletržní palác (Veľtržný palác) .

Opočno
Publikované: 9.7.2008
Mnoho obchodných ciest bolo tak dôležitých, že na nich panovníci či šľachta nechali vybudovať hrady. Opočno nie je výnimka. Na mieste tohto zámku stálo zrejme najskôr hradisko, ktoré sa neskôr zmenilo na kniežací hrad, na ktorom podľa Kosmovej kroniky sídlili Přemyslovci.

Francúzsko, Paríž I. – mesto večnej krásy
Publikované: 28.5.2014
Dnes začína náš nový seriál o meste, ktoré sa radí medzi najznámejšie, najnavštevovanejšie a najkrajšie metropoly sveta. Áno, je to francúzske hlavné mesto Paríž. Spoločne sa vydáme na prechádzku po tých najvychytenejších miestach a rozpovieme si jeho tajuplné príbehy.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste I.
Publikované: 12.7.2015
Chcela som vyraziť niekam na výlet, a tak som sadla k internetu a skúmala svoje možnosti. Po chvíľke hľadania je rozhodnuté. Víťazí Paríž! Výlet bude síce krátky, ale nabitý zaujímavým programom.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko: Paríž – mesto inšpirácie
Kamkoľvek sa v metropole Francúzska vydáte, narazíte na históriu v podobe úchvatných pamiatok. Ša...

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

26.10.2021
K dlhým sychravým jesenným večerom jednoznačne patria knižky rovnako ako najväčší knižný veľtrh na Slovensku – Bibliotéka. Od 11. do 14. novembra 2021 sa po pandemickej prestávke vracia do bratislavskej Incheby.
23.10.2021
Rok 2021 bol Európskou úniou vymenovaný za Európsky rok železníc. Pri tejto príležitosti sa konali (jú) viaceré cezhraničné podujatia, workshopy i výstavy. Súčasťou roku železníc je aj možnosť získať bezplatnú železničnú permanentku.
20.10.2021
V poradí 16. ročník festivalu Horyzonty sa tento rok uskutoční v termíne od 11. do 13. novembra 2021. Trenčiansky festival divákom predstaví filmy v tradičnom šate, v podobe premietania v kinosále, no po pozitívnej skúsenosti a priaznivých diváckych ohlasoch z minulého roka, si budú môcť festivalový program pozrieť diváci aj online.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Ukrajine:

Ukrajina

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pripjať – mesto ruín a duchov

Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropola

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 10. 2021
sviatok:Demeter

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X