www.infoglobe.sk » ČR, Tok: najvyšší vrchol Brdskej vrchoviny

ČR, Tok: najvyšší vrchol Brdskej vrchoviny

Publikované: 27.9.2018
Najvyšší vrchol Brd ležal ešte nedávno vo vojenskom obvode, ktorý nebol prístupný ani počas víkendov a štátnych sviatkov. S otvorení CHKO Brdy už ale môžete najvyšší bod tejto oblasti pokoriť.

Dopadové plochy a vresovisko

Východiskovým miestom túry sa môže stať Bohutín alebo Kozičín. V oboch obciach máte možnosť zaparkovať auto alebo sa do nich dostať autobusom. Z východiskového bodu sa vydáte k vodnej nádrži Pilská. Odtiaľ cesta pokračuje po modrej turistickej značke až k rázcestiu U Pilskej studničky. Tu sa dá zahnúť smerom na Nepomuk a Skelnú Huť, na Tok však pokračujte rovno. Po necelom 1,5 km chôdze odbočte na lesnú cestu pomenovanú Čihadelská. Po nej sa dostanete až takmer pod vrchol Toku. V mieste, kde sa cesta ostro stáča doľava, odbočte na širokú lesnú cestu. Po niekoľkých desiatkach metrov prídete priamo na okraj bývalej dopadovej plochy Tok.

dopadová plocha Tok

Toto miesto je dnes hojne porastené vresom a má veľmi tajuplnú atmosféru. Na Tok je to odtiaľ už len kúsok. Vydajte sa po vyšliapanej cestičke cez vresovisko, okolo dvoch posedov a potom pokračujte po lesnej ceste. Tá vás dovedie až na križovatku lesných ciest, ktorá je takmer pod samotným vrcholom. Z tohoto miesta sa potom vydajte rovno a po pár minútach chôdze sa dostanete do cieľa.  Samotný vrchol Toku vyzerá nenápadne. Označuje ho kamenná hromada s krížom a ceduľka na strome. Vrchol je veľmi pretiahnutý a plochý, najvyšší bod leží vo výške 865 m n. m. Niekedy býva za druhý vrchol Toku považovaný Bohutínský vrch týčiaci sa do výšky 843 m n. m.

východný svah Toku

kríž na vrchole Toku   Tok

Na Tok z Obecnice

Na Tok sa dostanete aj z ďalšej obce na okraji CHKO Brdy. Auto sa dá zaparkovať aj v Obecnici, taktiež sa sem dá prísť autobusom z mesta Příbram. Cesta na Tok vedie okolo jedného z brdských vodných diel. Síce sa nádrž oficiálne volá vodné dielo Obecnice, nikto ju nenazve inak než „Octárna“ (Octáreň). Cesta vedie po lesnej asfaltovej ceste Obrázenecká a Rusínská. Tá vás dovedie až k posedu, kde sa cesta mení na lesnú cestičku. Tá stúpa medzi kamene strmo hore. Po vyjdení tohoto úseku sa napojíte na o niečo širšiu a pohodlnejšiu lesnú cestu. Po pravej strane sa medzi stromami schováva zrub Seník pod Tokom. Po zhruba 1,5 km chôdze potom dôjdete na rovnaké rázcestie cesty a lesnej cesty, na ktoré sa dostanete aj po lesnej ceste Čihadelská.

hrádza priehrady Pilská   kozičínská hájovňa

Tunajší turisti a milovníci peších výletov môžu výstup na Tok spojiť napríklad aj s návštevou zrúcaniny hradu Valdek a pokračovať ďalej až do Hořovic. Z Obecnice sa dá pokračovať aj do mestečka Jince. Na vlakovú stanicu je to okolo 9 kilometrov. Na Tok sa dá vyšliapať aj zo Strašic.

neznačené rázcestie lesných ciest asi 0,5 km pod Tokom

Na čo si dať pozor?

Počas tejto túry budete prechádzať dopadovou plochou Tok. Aj keď v tejto oblasti Pilská studničkaprebiehalo rozsiahle čistenie a vyhľadávanie nebezpečnej munície, ktorá tu zostala z obdobia vojenského obvodu, nedá sa vylúčiť, že sa v lesoch ešte niečo neskrýva, preto sa odporúča pohybovať len po značených cestičkách. Počítajte tiež s tým, že v oblasti doteraz prebieha značenie turistických trás. Chýbajú turistické rázcestníky a turistické značky sa často vynoria uprostred lesa a zase v ňom rovnako tajomne aj zanikajú. Rozhodne odporúčam vybaviť sa dobrou turistickou mapou. Počítajte tiež s tým, že v centrálnej oblasti Brd sa nenachádzajú žiadne chaty s možnosťou občerstvenia. Tú máte len v obciach na okraji oblasti. Nájdete tu ale množstvo studničiek, z ktorých sa môžete bez obáv napiť. Ak sa sem vydáte na jeseň, riešiť to nebudete, ale v lete nezabudnite, že Pilská nádrž aj Octárna slúžia ako zásobáreň pitnej vody, a tak je kúpanie v nich zakázané.

GPS: 49°42'31.9"N 13°52'55.8"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Brdy-res publica

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR, Příbram – prechádzky po meste
Publikované: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdskej vrchoviny a môže sa pýšiť napríklad bohatou baníckou minulosťou a jedným z najznámejších mariánskych pútnických miest v Čechách.

ČR: Příbram – Banícke Březové Hory
Publikované: 24.8.2017
Příbram asi najviac preslávilo baníctvo a mariánske pútnické miesto Svätá Hora. V dnešnom článku sa vydáme práve na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbramě – vyrážame za Antonínom Dvořákom
Publikované: 17.8.2017
Nebyť Antonína Dvořáka, ktorý vo Vysokej u Příbrami rád pobýval a tvoril, väčšina z nás by o nej pravdepodobne nikdy nepočula. Okrem spomienok na slávneho hudobného skladateľa sa sem ale vyplatí vyraziť aj za krásnymi okolitými lesmi alebo výhľadmi na šumavský masív, ktorý sa otvára z mnohých okolitých miest.

ČR: Kláštor Plasy a jeho okolie
Publikované: 31.5.2018
Neďaleko Plzne sa v malom mestečku Plasy nachádza cisterciánsky kláštor, ktorý založil Vladislav II., v roku 1421 ho však vypálili husiti. Barokový vzhľad kláštora a priľahlých budov je dielom architektov Jana Blažeja Santiniho-Aichela a Jeana Baptiste Matheya, ktorí viedli v rokoch 1661 až 1739 prestavbu kláštora do podoby, v ktorej ho dnes poznáme.

ČR, Třemšín: Povesťami opradený vrch pri Rožmitáli
Publikované: 5.10.2017
Bájný brdský vrch Třemšín obklopujú krásne brdské lesy a tiež sa objavuje v mnohých miestnych povestiach.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Mariánská Týnice – Múzeum a galéria severného Plzeňska
Mariánská Týnice – bývalé pútnické miesto cisterciánskeho kláštora v neďalekých Plasoch, s ktorým...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

21.5.2019
Hořice na Jičínsku otvorili po 3,5 roku opravené múzeum s novou expozíciou o ťažbe, spracovaní a využití pieskovca. Oprava novorenesančnej budovy z roku 1877 bola súčasťou česko-poľského projektu. Múzeum je otvorené denne okrem  pondelka.
20.5.2019
Pozývame vás na prehliadky rozária, kde je sústredených viac ako 800 odrôd kultúrnych ruží a 80 druhov botanických ruží v rámci podujatia Dni ruží, ktoré sa uskutoční od 3. do 9. júna 2019.
19.5.2019
Víly, vodník, princezné a iné rozprávkové bytosti vás čakajú aj tento rok pod Smolenickým zámkom, aby dospelých a samozrejme hlavne deti previedli cestou dobrodružstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 5. 2019
sviatok:Zina