www.infoglobe.sk » ČR, Třemšín: Povesťami opradený vrch pri Rožmitáli

ČR, Třemšín: Povesťami opradený vrch pri Rožmitáli

Publikované: 5.10.2017
Bájný brdský vrch Třemšín obklopujú krásne brdské lesy a tiež sa objavuje v mnohých miestnych povestiach.

Niečo málo z histórie

Třemšín sa vypína do výšky 827 m n. m. a je tak najvyšším vrcholom južnej časti Bŕd. Aj keď sa nám na prvý pohľad môže zdať, že vrch obklopený hlbokými lesmi musel byť v dávnych dobách veľmi neprístupným a divokým miestom, nie je tomu celkom tak. Třemšín bol osídlený pravdepodobne už v neskorej dobe bronzovej alebo halštatskej. Neskôr na vrchole vyrástol hrad, ktorý ale v roku 1420 zničili husiti a od tej doby už len chátral. V 18. storočí vyrástla tesne pod vrcholom baroková kaplnka, v 19. storočí boli ruiny hradu romanticky upravené a z Třemšína sa stal obľúbený cieľ národných pútí, ktorý smelo konkuroval napríklad Veľkému Blaníku. Ku kopcu sa viaže mnoho povestí, trebárs tá o zakopanom poklade alebo o třemšínskom drakovi, ktorý poklad stráži.

Třemšínská búda

Zvyšky podobnej tvrdze sa nachádzajú aj na neďalekom vrchu Kobylia hlava, niekedy zvanom aj Hengst. (Nejedná sa o to isté miesto ako neďaleké rázcestie Kobylia hlava, aj keď sa pre obe miesta vžil rovnaký názov). Aj tunajšie ruiny prešli romantickou úpravou, no dnes z nich už nezostalo takmer nič.

Donedávna stála na vrchole Třemšína drevená rozhľadňa, stavba však už začínala byť životu nebezpečná, a preto ju strhli. Pokiaľ si chcete užiť aspoň nejaký výhľad, vystúpte radšej až na okraj valov, pretože z miesta bývalej rozhľadne cez koruny stromov skoro nič neuvidíte.

kaplnka pod vrcholom Třemšína

Cesta z hájovne Na Dědku

Na Třemšín vedie niekoľko zaujímavých ciest. Jednou z možností je nechať auto pri hájovni Na Dědku (stojacej pri ceste smerom na Roželov). Pri ceste stojí pomníček pripomínajúci tragický stret tunajšieho hájnika (počas II. svetovej vojny pomáhal partizánom) s Nemcami. Od hájovne sa vydajte po zelenej turistickej značke, po ktorej sa dostanete až k Třemšínskej búde a odtiaľ až na vrchol Třemšína.

výhľad z Třemšína

Cesta cez bývalé sklárske hute

Ďalšou možnosťou je vydať sa na tento povesťami opradený vrch priamo z Rožmitálu pod Třemšínem. Cesta z námestia vedie pozdĺž objektu zámku a Podzámockého rybníka do obce Voltuš. Kúsok od dediny (na úpätí kopca Štěrbina) sa rozhodol ukončiť svoj život český skladateľ a kantor Jakub Jan Ryba. Dnes tu nájdete kamennú mohylu, ktorá pripomína miesto jeho smrti. K mohyle ale musíte z rázcestia Voltuš-Flusárna odbočiť. Z oblasti zvanej Voltuš pokračujte do Hutí pod Třemšínem, kde kedysi bývali sklárske hute. Z tejto dediny stúpajte lesom až na rázcestie Kobylia hlava (nie je totožné s vrchom Hengst, pre ktorý sa niekedy používa rovnaký názov). Odtiaľ pokračujte stále po červenej turistickej značke až k Třemšínskej búde a na samotný vrchol kopca. Cestu si môžete ľubovoľne skrátiť a vydať sa na vrchol trebárs z Voltuša alebo z Hutí pod Třemšínem. Do oboch týchto miest sa dostanete autom.

Záverečná časť stúpania prechádza okolo úseku s pomerne rozsiahlym kamenným morom. Cestou môžete odbočiť aj k partizánskemu bunkru. Třemšín síce nebol súčasťou vojenského újezdu Brdy (vojenského obvodu Brdy), ale počas druhej svetovej vojny sa v tunajších lesoch skrývali partizáni.

kamenné more

Cesta cez Hengst

Zdatnejší turisti sa môžu vydať na Třemšín aj z neďalekého Míšova, Teslín či Věšína. Pekná cesta vedie z Teslín, odkiaľ sa po zelenej turistickej značke dostanete na rázcestie Spálená búda a odtiaľ po žltej cez Hengst až na samotný Třemšín. Okrem tajomných ruín starých hradov sa táto oblasť pýši aj krásnymi porastmi, pôvodnou kvetenou a skalnými útvarmi. Najcennejšie časti tejto krajiny sú preto chránené ako prírodné rezervácie.

Hengst   les po ceste od Hengstu na Třemšín

GPS: 49°33'59.9"N 13°46'38.0"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Huhulenik

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste - VIDEO
Publikované: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležiaci na úpätí Brdského hrebeňa sa turistom ponúka ako ideálny východiskový bod po nádhernom okolí Brd. Zaujímavé je však aj samotné mesto.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR, Tok: najvyšší vrchol Brdskej vrchoviny
Publikované: 27.9.2018
Najvyšší vrchol Brd ležal ešte nedávno vo vojenskom obvode, ktorý nebol prístupný ani počas víkendov a štátnych sviatkov. S otvorení CHKO Brdy už ale môžete najvyšší bod tejto oblasti pokoriť.

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nielen zrúcanina hradu Vrškamýk
Publikované: 25.11.2021
S Kamýkom nad Vltavou si väčšina z nás spája predovšetkým zrúcaninu kedysi významného hradu patriaceho českým kráľom, môžete tu však toho navštíviť omnoho viac.

ČR, Rožmitál pod Třemšínem – nielen za Jakubom Janom Rybom
Publikované: 29.11.2018
Malebné mestečko je ideálnym východiskovým miestom pre výlety do južnej časti Bŕd, ale pýši sa tiež zaujímavou históriou a je späté s pôsobením mnohých zaujímavých osobností.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X