www.infoglobe.sk » ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – skalné mestečko Viklany

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – skalné mestečko Viklany

Publikované: 23.11.2017
V minulom článku som písala o žulových balvanoch Dedek a Bába a len kúsok od nich sa nachádza skalné mestečko Viklany.

Viklany

Miesto, ktoré je cieľom dnešného výletu, je vzdialené asi 1,5 km od balvanu Bába. Ľahko ho nájdete, pretože stačí len pohodlne sledovať žlto značenú turistickú trasu. Jedná sa o akési zoskupenie mnohých kameňov rôznych veľkostí, pri troške fantázie uvidíte aj ich vznik – čarovná sila ich vysypala z veľkého vreca na jedno miesto. Dominantou celého úkazu je veliký viklan, ktorý dal tomu všetkému aj názov. Bohužiaľ vznik je omnoho prostejší.

cestou na Viklany

Viklan je veľký kameň, ktorý sa len malou časťou svojho povrchu dotýka skalnatého podložia. Podobné útvary väčšinou vznikajú pôsobením erózie na mäkší materiál alebo boli na svoje miesto prinesené ľadovcom, čo je aj prípad tejto prírodnej krásy. Ako môžete vidieť na fotkách, je to naozaj dokonalý úkaz. Prehliadkou blízkeho okolia odhalíte mnoho zaujímavostí a s pomocou fantázie to bude úplne celé vo vašej réžii. Je to miesto, kde sa často zastavujú rodiny s deťmi a nechávajú svoje ratolesti dosýta sa vyšantiť.

Viklany

Ako som už zmienila na začiatku, my si vyberáme trasy „na prechádzku“. Tí, ktorí nemajú mnoho času, môžu ísť autom až skoro na miesto. Pre lepšiu orientáciu začneme výlet autom na stanici v Žihle. Vydáme sa po ceste č. 206 smerom na Rabštejn nad Střelou a zhruba po 2,6 km narazíme na odbočku doprava. Cesta nemá číslo, ale nám úplne postačí informácia, že nás táto cesta dovedie až do školy v prírode Sklárna, kde je pekné lanové centrum. Po asi 1 km uvidíme na ľavej strane turistický ukazovateľ a informačnú tabuľu s možnosťou zastavenia na akomsi provizórnom parkovisku. Z tohoto miesta už musíme ísť pekne po svojich. Tu sa spojíme s tými, ktorí išli pešky po žltej turistickej trase, tá nás dovedie až do cieľa dnešného putovania. Je to asi 300 metrov lesným terénom, kde je mnoho kameňov a koreňov okolo stromov, väčšinou borovíc. Na ich raste môžeme pozorovať, aký majú ťažký život, rastú totiž v kamenitej a pieskovej zemine, ktorá je pamiatkou na eróziou spracované kamene v tunajšom okolí.

            Viklany    Viklany    Viklany    Viklany

Tieto kamene už patria medzi takzvanú tiskú žulu, ktorá je známa svojou kvalitou nielen u nás, ale aj v zahraničí. Lom sa nachádza v obci Tis u Blatna. Žula je tradičným prírodným materiálom a je známa aj pod svojim starším českým názvom „český labradorit“.  Z tejto žuly bolo zrealizovaných mnoho významných stavieb. Rada by som upozornila na niektoré z nich. Napríklad dlažba na III. nádvorí Pražského hradu, kde sú z nej vytvorené tmavé pásy, v priestoroch hradu – dva leštené stĺpy v reprezentačných priestoroch pri Bielej veži, ďalej môžeme túto žulu vidieť aj v Právnickej fakulte UK v Prahe a na mnohých ďalších miestach. Hlavné mesto pozná snáď každý, ale miesta, ktorým vďačí za niektoré jeho krásy, už častokrát nie, tak prečo sa sem nepozrieť?

Viklany

GPS: (Žihle) 50°02'48.7"N 13°21'47.1"E

Text a foto: Kateřina Fúdorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle - za Dedkom a Bábou
Publikované: 16.11.2017
Dnes sa spolu s nami vydáte na výlet 50 km od Plzne, k dedine Žihle. Ak nechcete cestovať autom, je sem výborné spojenie vlakom, zastavujú tu osobné vlaky, ale aj rýchliky. Žihle je jednou zo zastávok na trati Plzeň - Žatec a miestna stanica sa stáva turistickým uzlom aj vďaka ďalším autobusovým spojeniam Kralovice - Manětín. Dnešným cieľom výletu sú obrovské žulové balvany Dědek a Bába (Dedko a Babka), ktoré vznikli zvetrávaním a rozpadom hrubozrnnej žuly. Každý, kto má trochu predstavivosť, si v lese určite nájde aj ďalšie rozprávkové či iné kamene - vnučka, veľryba, káčer, zajac …

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – k soche sv. Peregrína
Publikované: 30.11.2017
Cieľom dnešného výletu je socha sv. Peregrína. Než sa tam ale dostaneme, rada by som vás zoznámila s miestom, ktoré je až rozprávkovo kúzelné a kam vás zavedú len miestni.

ČR, Plzeň – námestie Republiky v období Vianoc
Publikované: 14.12.2017
Pokiaľ budete v Plzni blízko centra a budete hľadať námestie Republiky, zdvihnite hlavu a rozhliadnite sa! Isto uvidíte kostolnú vežu gotickej katedrály svätého Bartolomeja, ktorá je najvyššou kostolnou vežou v Českej republike, meria 102,6 m a stojí priamo uprostred námestia. Z ochodze vo výške 60 metrov môžete obdivovať celé mesto a jeho okolie.

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

ČR, Mariánske Lázne - park Boheminium, Hamelika a záhrada rozprávok
Publikované: 17.9.2015
V kopcoch nad centrom Mariánskych Lázni, kam sa dostanete náučným chodníkom, lanovkou alebo autom, sa nachádzajú tri veľmi často navštevované miesta. Sú nimi park s miniatúrami českých pamiatok, rozhľadňa Hamelika a rozprávkové sochy v záhrade pred hotelom Krakonoš.

Karlove Vary, Spa Resort Sanssouci - Recept na dlhovekosť a pohodu
Publikované: 7.1.2016
Spa Resort Sanssouci, Karlove Vary ponúka vo svojich zariadeniach vysoký štandard kúpeľných, ubytovacích, stravovacích aj doplnkových služieb. Najobľúbenejším produktom je komplexná kúpeľná starostlivosť založená predovšetkým na využití blahodarnej karlovarskej žriedlovej vody, privedenej až do Spa Resortu Sanssouci s balneocentrom Mercedes. Toto sa síce vo vyhlásenom kúpeľnom regióne zdá byť samozrejmosťou, ale nie každý hotel ponúkajúci kúpeľné služby sa môže pochváliť horúcimi prameňmi privedeným priamo zo žriedla.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

14.12.2017
Väčšina lyžiarskych stredísk v Česku plánuje deň slávnostného zahájenia zimnej sezóny na sobotu 16. decembra. Medzi areály, kde bude už od rána prebiehať bohatý sprievodný program, patria napríklad Lipno nad Vltavou, Dolná Morava alebo Harrachov. Úplne prvá lyžovačka tejto sezóny bola ale na Monínci!
13.12.2017
Opäť je tu čarovný čas pokoja a mieru, čas ako stvorený na príjemné rodinné a priateľské stretnutia. Mesto Košice si aj tento rok pripravilo Košické rozprávkové Vianoce, ktoré ponúknu hudobné  prekvapenia, krásnu výzdobu a skvelé pochúťky.
12.12.2017
Prestížne World Ski Awards majú svojich tohtoročných víťazov. V Českej republike získal titul Najlepší lyžiarsky rezort 2017 už po tretí raz Skiareál v Špindlerovom Mlyne, na Slovensku Jasná v Nízkych Tatrách. Najlepšie lyžiarske stredisko na svete je pre rok 2017 francúzske letovisko Val Thorens.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 12. 2017
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
štvrtok 14.12.
6 °C
zajtra:
piatok 15.12.
6 °C