www.infoglobe.sk » ČR, Radyně – hradná zrúcanina v západných Čechách

ČR, Radyně – hradná zrúcanina v západných Čechách

Publikované: 13.9.2018
Pokiaľ sa vydáte na hrad Radyně, ktorý sa nachádza neďaleko mesta Plzeň, privíta vás vo výške 567 m n. m. zrúcanina, ktorá má zo svojej veže neuveriteľný výhľad do širokého okolia Plzenského kraja. Hrad Radyně bol postavený za vlády Karola IV. niekedy v polovici 14. storočia, približne medzi rokmi 1356 až 1361.

Na počesť Karola IV. bol hrad nazvaný Karlskrone, ale veľmi sa to medzi ľuďmi neujalo, a tak bol po jeho smrti premenovaný. Nový názov získal podľa mena kopca, na ktorom bol postavený. V minulosti tu mali správcovia hradu za povinnosť sledovať a zaisťovať bezpečnosť obchodnej cesty z Norimbergu do Prahy a spravovať kráľovský majetok v okolí. Hrad však bohužiaľ v 16. storočí vyhorel. V ďalších rokoch hrad postupne vlastnili rôzne šľachtické rody – Šternberkovci (hrad opäť vyhorel), Kokořovci z Kokořova, Černínovci z Chudenic a Valdštejnovci, v súčasnosti je hrad v starostlivosti Starého Plzence.

Radyně   Radyně   hradná veža

K zrúcanine sa bez problémov dostanete autom, ukáže sa vám už z ďalekého okolia, takže sa vôbec nemusíte báť, že by ste ju zložito hľadali. Pod Radyňou je dostatočne veľké parkovisko, infocentrum a reštaurácia. Hore sa už ale musíte dostať po vlastných. Čaká vás menší výstup po pekne hrboľatých schodoch, ale cieľ cesty rozhodne stojí za to. Na hradnú vežu vedie 114 schodov a nájdete tam aj pozorovací ďalekohľad. Pri pohľade z Radyně môžete za pekného počasia vidieť v širokom okolí pamiatky, ktorých je tu naozaj mnoho. Napríklad hrad Přimda, zámok Kozel, Starý Plzenec s rotundou sv. Petra a Pavla a mnohé ďalšie. Určite vymenujete ďalších 10 zaujímavých miest v okolí, ktoré treba navštíviť.

výhľady do okolia   výhľady do okolia

Vo veži sa nachádza historická expozícia, ale tiež rozprávková expozícia, kde sa dozviete viac o povestiach, ktoré sa o hrade rozprávajú.

Zaujímavá je napríklad tá o zlom Radoušovi, ktorý keď sa narodil, mal oslie uši, kančie zuby a koziu briadku. Žil v lesoch a jedného dňa sa mu podarilo spiacemu starcovi ukradnúť kúzelnú knihu, ktorá po prečítaní privolala škriatkov, ktorí okamžite splnili všetky priania. Radouš si prial byť mocným pánom, a tak rozkázal, aby na skale v lesoch postavili hrad Radyně. Taktiež chcel krásnu ženu, ktorá mu porodí dieťa. Splnilo sa. Dieťa však tiež malo oslie uši, kančie zuby a koziu briadku. Radouš sa nahneval a ženu aj dieťa zabil. Toto prianie sa opakovalo niekoľkokrát a vždy to dopadlo rovnako. Zomrelo tak mnoho krásnych panien. Jedného dňa udrel do veže blesk a celý hrad sa zrútil a Radouša pochoval. Tak bol potrestaný za svoje zlé správanie a kruté činy. Vraví sa, že si tu svoj majetok dodnes stráži.

vo vnútri hradu   erby   Radyně

Pokiaľ by vás vyhliadka z veže inšpirovala k dalšej prechádzke, odporúčam náučný chodník, ktorý vedie okolo Starého Plzence, kde sa okrem iného nachádza aj rotunda sv. Petra a Pavla. Chodník bol vybudovaný pri príležitosti 1000. výročia založenia Starej Plzne.

GPS: 49°40'52.1"N 13°27'52.6"E

 

Text a foto: Kateřina FúdorováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR – lovecký zámok Kozel neďaleko Plzne
Publikované: 5.7.2018
V dnešnom článku si predstavíme krásny lovecký zámok, ktorý sa nachádza na mieste, o ktorom sa rozpráva veľmi netradičná povesť. Pôvodný názov zámku bol Waldschloss, ale kedysi dávno Slovania v dobe jarnej rovnodennosti pravidelne obetovali práve v týchto miestach kozla, pretože dúfali, že si udobria bohov a bude dobrá úroda. Pravdivosť povesti dokazujú početné archeologické nálezy. V neskoršom období sa teda názov zámku zmenil na Kozel.

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

ČR, Plzeň – veža katedrály sv. Bartolomeja
Publikované: 4.1.2018
V minulom článku sme sa pozreli do vnútra katedrály, dnes sa zameriame na jej vežu. Tá je totiž najvyššou kostolnou vežou v Českej republike, meria 102,26 metra.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartolomeja
Publikované: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartolomeja sa nachádza na plzenskom námestí Republiky. V minulom článku som sa o nej síce zmienila, ale bola by škoda nezoznámiť vás s tak krásnym klenotom Plzne aj z vnútra.

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry I.
Publikované: 4.3.2015
Na západe Čiech sa nachádza jedna výnimočná metropola, ktorá ponúka prechádzku bohatou históriou, zaujímavými turistickými atrakciami a v neposlednom rade kultúrnymi zážitkami. Tou metropolou je mesto Plzeň.

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry II.
Publikované: 11.3.2015
Minulý týždeň sme navštívili Európske hlavné mesto kultúry 2015 – Plzeň a dnes budeme v jej objavovaní pokračovať. Zameriame sa prevažne na zážitky a podujatia, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle - za Dedkom a Bábou
Publikované: 16.11.2017
Dnes sa spolu s nami vydáte na výlet 50 km od Plzne, k dedine Žihle. Ak nechcete cestovať autom, je sem výborné spojenie vlakom, zastavujú tu osobné vlaky, ale aj rýchliky. Žihle je jednou zo zastávok na trati Plzeň - Žatec a miestna stanica sa stáva turistickým uzlom aj vďaka ďalším autobusovým spojeniam Kralovice - Manětín. Dnešným cieľom výletu sú obrovské žulové balvany Dědek a Bába (Dedko a Babka), ktoré vznikli zvetrávaním a rozpadom hrubozrnnej žuly. Každý, kto má trochu predstavivosť, si v lese určite nájde aj ďalšie rozprávkové či iné kamene - vnučka, veľryba, káčer, zajac …

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – k soche sv. Peregrína
Publikované: 30.11.2017
Cieľom dnešného výletu je socha sv. Peregrína. Než sa tam ale dostaneme, rada by som vás zoznámila s miestom, ktoré je až rozprávkovo kúzelné a kam vás zavedú len miestni.

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – skalné mestečko Viklany
Publikované: 23.11.2017
V minulom článku som písala o žulových balvanoch Dedek a Bába a len kúsok od nich sa nachádza skalné mestečko Viklany.


Súvisiace video

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry
Keď sa povie Pilsner Urquell, tak všetci vedia, že tento svetlý ležiak pochádza z Plzne. Už ale m...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

21.1.2019
Chceli by ste splavovať rieku Dunajec na raftových člnoch v zime? V piatok 25. a v sobotu 26. januára 2019 budete mať príležitosť, nakoľko sa uskutoční 11. ročník vodáckej verzie fašiangov - Zimný splav Dunajca.
20.1.2019
Príďte sa zabaviť a zapretekať si na verejné preteky v behu na lyžiach, ktoré sa uskutočnia už dnes od 10-tej hodiny, pri príležitosti Svetového dňa snehu (World Snow Day).
19.1.2019
Pri vstupe do historického centra talianskych Benátok turisti zaplatia od 2,50 do 10 eur. Nové opatrenie by sa malo dotknúť len jednodenných turistov, ktorí nebudú v meste ubytovaní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 1. 2019
sviatok:Vincent
dnes:
pondelok 21.1.
2 °C
zajtra:
utorok 22.1.
1 °C