www.infoglobe.sk » ČR, Plasy: Centrum staviteľského dedičstva

ČR, Plasy: Centrum staviteľského dedičstva

Publikované: 8.11.2018
V priestoroch bývalého hospodárskeho zázemia a pivovaru kláštora v Plasoch vznikla Expozícia staviteľstva, ktorá sa zameriava na prezentáciu tradičných stavebných remesiel a materiálov. Patrí k nej aj Dvor stavebných remesiel, kde nájdete napríklad autentickú historickú dielňu klampiara alebo pece na pálenie vápna. Expozícia v najstarších častiach plaského kláštora vás prevedie stavebnou históriou od stredoveku po súčasnosť.

Centrum staviteľského dedičstva Plasy

Niekoľkoposchodový objekt bývalého pivovaru prepája poctivé tradičné remeslo a unikátne zbierkové predmety s novými technológiami stavebníctva. Najvyššie poschodie je venované životu a tvorbe Jana Kaplického. Od svojho otvorenia v roku 2015 získalo Národné technické múzeum za Centrum staviteľského dedičstva Plasy mnoho ocenení. Múzeum staviteľstva je prínosom z historického i vzdelávacieho hľadiska.

Centrum staviteľského dedičstva Plasy   Centrum staviteľského dedičstva Plasy

Na úvod sa dozviete niečo o stavebnom projekte, statike, krytinách alebo čo je to „hrubá stavba“. Kto chce stavať dom, musí o tom niečo vedieť. Nejde len o jeho umiestnenie, veľkosť a tvar. Vytvoriť domov znamená prepojiť svoju víziu, umenie a talent s materiálmi.

Centrum staviteľského dedičstva Plasy

V expozícii keramických obkladov a dlažby z pálenej hliny, ktorej použitie je známe už od staroveku, sa dozviete, že najstaršie obkladačky boli použité v starom Egypte, teda 4000 rokov pred Kristom. V Čechách sa dochovali obklady z románskeho a gotického obdobia. Srdcom každej keramickej továrne je pec a na kvalite výpalu sa podieľa zvolený druh paliva. Prvé plynové pece v Európe boli vybudované v rakovnickej továrni. Ako fungovali, sa dozviete z modelu továrne RAKO, ktorá je vyobrazená aj na ručne maľovaných glazovaných obkladačkách zostavených do jedného veľkého obrazu. Povrchy, to nie sú len keramické obklady, ale tiež omietky, ktoré majú nielen chrániť, ale musia byť aj estetické.

Centrum staviteľského dedičstva Plasy

Cez nosné murivo sa dostanete k stĺpom a klenbám, stropom aj podlahám, schodiskám, oknám a dverám, až k moderným izoláciám, pretože udržať teplo v dome je predsa dôležité. Rovnako dôležitá je aj voda, ktorú potrebujeme k životu. Prvé vodovody v Čechách budovali kláštory, inde sa voda dostávala do domov až v 20. storočí.

Centrum staviteľského dedičstva Plasy   Centrum staviteľského dedičstva Plasy

Nesmieme zabudnúť ani na neviditeľnú silu, ktorá kedysi zmenila svet, na elektrinu. Aj vývoju elektroinštalácie je venovaná samostatná časť výstavy.

Prechádzate expozíciou a ste plní úžasu, čo všetko dokázali naši predkovia. Možno si ani nevšimnete, že ste sa ocitli v bývalej starej spilke, chladiarni, kláštornom mlyne alebo v srdci každého pivovaru – varne. Tým chcem povedať, že zaujímavá je nielen samotná expozícia, ale aj historické priestory bývalého kláštorného pivovaru. V jednom z poschodí nájdete aj rozsiahlu vzdelávaciu a voľnočasovú dielňu pre deti, kde si vyskúšajú svoje zručnosti. Z drevených kociek si postavia vlastný dom, staršie skúsia možno aj klenbu podľa predlohy a tie najmenšie zas puzzle.

Centrum staviteľského dedičstva Plasy   Centrum staviteľského dedičstva Plasy

Takmer v celom areáli je bezbariérový prístup a na parkovanie slúži veľkokapacitné bezplatné parkovisko. Treba však počítať s tým, že tu strávite pokojne aj celý deň. Tradícia varenia piva sa v Plasoch zachovala. Hneď oproti múzeu je sedem dní v týždni otvorený Kniežací pivovar s výbornou kuchyňou.

Centrum staviteľského dedičstva Plasy

GPS: 49°56'13.4"N 13°23'23.8"E

Text a foto: Monika Babická

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Kláštor Plasy a jeho okolie
Publikované: 31.5.2018
Neďaleko Plzne sa v malom mestečku Plasy nachádza cisterciánsky kláštor, ktorý založil Vladislav II., v roku 1421 ho však vypálili husiti. Barokový vzhľad kláštora a priľahlých budov je dielom architektov Jana Blažeja Santiniho-Aichela a Jeana Baptiste Matheya, ktorí viedli v rokoch 1661 až 1739 prestavbu kláštora do podoby, v ktorej ho dnes poznáme.

ČR – lovecký zámok Kozel neďaleko Plzne
Publikované: 5.7.2018
V dnešnom článku si predstavíme krásny lovecký zámok, ktorý sa nachádza na mieste, o ktorom sa rozpráva veľmi netradičná povesť. Pôvodný názov zámku bol Waldschloss, ale kedysi dávno Slovania v dobe jarnej rovnodennosti pravidelne obetovali práve v týchto miestach kozla, pretože dúfali, že si udobria bohov a bude dobrá úroda. Pravdivosť povesti dokazujú početné archeologické nálezy. V neskoršom období sa teda názov zámku zmenil na Kozel.

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle - za Dedkom a Bábou
Publikované: 16.11.2017
Dnes sa spolu s nami vydáte na výlet 50 km od Plzne, k dedine Žihle. Ak nechcete cestovať autom, je sem výborné spojenie vlakom, zastavujú tu osobné vlaky, ale aj rýchliky. Žihle je jednou zo zastávok na trati Plzeň - Žatec a miestna stanica sa stáva turistickým uzlom aj vďaka ďalším autobusovým spojeniam Kralovice - Manětín. Dnešným cieľom výletu sú obrovské žulové balvany Dědek a Bába (Dedko a Babka), ktoré vznikli zvetrávaním a rozpadom hrubozrnnej žuly. Každý, kto má trochu predstavivosť, si v lese určite nájde aj ďalšie rozprávkové či iné kamene - vnučka, veľryba, káčer, zajac …

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry I.
Publikované: 4.3.2015
Na západe Čiech sa nachádza jedna výnimočná metropola, ktorá ponúka prechádzku bohatou históriou, zaujímavými turistickými atrakciami a v neposlednom rade kultúrnymi zážitkami. Tou metropolou je mesto Plzeň.

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry II.
Publikované: 11.3.2015
Minulý týždeň sme navštívili Európske hlavné mesto kultúry 2015 – Plzeň a dnes budeme v jej objavovaní pokračovať. Zameriame sa prevažne na zážitky a podujatia, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

ČR, Plzeň – veža katedrály sv. Bartolomeja
Publikované: 4.1.2018
V minulom článku sme sa pozreli do vnútra katedrály, dnes sa zameriame na jej vežu. Tá je totiž najvyššou kostolnou vežou v Českej republike, meria 102,26 metra.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartolomeja
Publikované: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartolomeja sa nachádza na plzenskom námestí Republiky. V minulom článku som sa o nej síce zmienila, ale bola by škoda nezoznámiť vás s tak krásnym klenotom Plzne aj z vnútra.

ČR: Sgrafitá v Plzni – Mikoláš Aleš
Publikované: 21.12.2017
Už od stredoveku Plzeň plne podporuje umelecké dianie, dôkazom sú gotické stavby, renesančné domy, moderna a ďalšie. Pamiatky sú sústredené najmä v strede mesta a ja by som vám dnes rada predstavila okrasu Plzne, ktorú si len málokto na prvé raz všimne. Nie je to tým, že by to nebolo zaujímavé, ale výzdobu domov nemáme v úrovni očí, a tak koľkokrát ani miestni obyvatelia nevedia, že prechádzajú okolo umeleckých diel. Dnes sa teda pozrieme na výzdobu sgrafít od Mikoláša Alša. Bol to vynikajúci český grafik a ilustrátor, ale predovšetkým popredný maliar českých dejín.

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – k soche sv. Peregrína
Publikované: 30.11.2017
Cieľom dnešného výletu je socha sv. Peregrína. Než sa tam ale dostaneme, rada by som vás zoznámila s miestom, ktoré je až rozprávkovo kúzelné a kam vás zavedú len miestni.

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – skalné mestečko Viklany
Publikované: 23.11.2017
V minulom článku som písala o žulových balvanoch Dedek a Bába a len kúsok od nich sa nachádza skalné mestečko Viklany.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Mariánská Týnice – Múzeum a galéria severného Plzeňska
Mariánská Týnice – bývalé pútnické miesto cisterciánskeho kláštora v neďalekých Plasoch, s ktorým...

ČR: Plasy – Múzeum staviteľstva
V dochovaných priestoroch bývalého pivovaru kláštora Plasy vznikla expozícia staviteľstva, ktorá ...

ČR: Jesenná Šumava ll.
Zo šumavskej Kvildy k prameňom Vltavy, z Čeňkovej píly k sútoku Vydry a Křemelnej, alebo cesta Je...

ČR: Jesenná Šumava l.
Súčasťou Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes miesto spájané so "železnou oponou", kde býval hrani...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

19.4.2019
Pozývame vás na výstavu bonsajov v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, ktorá sa uskutoční od 26. apríla do 1. mája 2019.
18.4.2019
Ornamentálne zdobená drevená chata Libušín na Pustevnách, ktorú v marci 2014 z veľkej časti zlikvidoval požiar, už získala svoju novú podobu. Do konca tohto roku má byť jej obnova úplne dokončená.
17.4.2019
Zveropark v Revištskom Podzámčí (okres Žarnovica) ožije veľkonočnými zvykmi a radostne privíta jar. Tešiť sa môžete na nové prírastky, súťaže i bohatý zábavný program.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2019
sviatok:Jela