www.infoglobe.sk » ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle - za Dedkom a Bábou

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle - za Dedkom a Bábou

Publikované: 16.11.2017
Dnes sa spolu s nami vydáte na výlet 50 km od Plzne, k dedine Žihle. Ak nechcete cestovať autom, je sem výborné spojenie vlakom, zastavujú tu osobné vlaky, ale aj rýchliky. Žihle je jednou zo zastávok na trati Plzeň - Žatec a miestna stanica sa stáva turistickým uzlom aj vďaka ďalším autobusovým spojeniam Kralovice - Manětín. Dnešným cieľom výletu sú obrovské žulové balvany Dědek a Bába (Dedko a Babka), ktoré vznikli zvetrávaním a rozpadom hrubozrnnej žuly. Každý, kto má trochu predstavivosť, si v lese určite nájde aj ďalšie rozprávkové či iné kamene - vnučka, veľryba, káčer, zajac …

Pár krokov od vlakovej stanice je križovatka turistického značenia. My sa vydáme po žltej turistickej značke, ktorá nás nasmeruje k lesu. Pozor, začiatok trasy je do kopca. Ak sa rozhodnete prísť autom, môžete sa prvý kilometer odviezť autom až k lesu, kde je ukryté malé parkovisko. Tu chodník aj dedina Žihle končí a my odbočujeme doprava. Po chvíľke vidíme na pravej strane malý potôčik, vyvierajúci zo studničky pod lesnou cestou. Keď sme boli malí, hasili sme smäd jeho priezračnou vodou, dnes už by som ju nikomu piť neodporúčala. Je tu niekoľko iných prameňov, kde sa miestni vždy napijú, ale radšej to neriskujte. O kúsok ďalej je rázcestie, ktoré je začiatkom a zároveň koncom akejsi okružnej trasy za poznaním okolia Dědka a Báby. Nech sa rozhodnete stúpať do kopca, alebo ísť rovno, v každom prípade dôjdete približne po dvoch kilometroch k prvému z dvojice žulových kameňov. Ak pôjdete rovno, prvá bude Bába.

ukazovateľ pri stanici

My sme sa rozhodli dodržať trasu po žltej turistickej značke a vyrazili sme do kopca. Čoskoro sme si začali v lese všímať menšie kamene, ktoré pri troche predstavivosti mohli byť akoukoľvek rozprávkovou bytosťou, zvieratkom alebo čímkoľvek, čo nám napadlo. Čoskoro sa medzi stromami objavil balvan Dědek, vedľa ktorého je drevená lavička so strieškou, tu sme si zložili batohy a rozhodli sa balvan a jeho blízke okolie preskúmať. Pár metrov za ním sa krčí balvan, ktorý volajú veľryba, vnučka, delfín a ďalšie.

Dědek   Dědek

kameň poblíž Dědka   Veľryba ukrytá za Dědkom

Verím, že keď sa vydáte po lese ktorýmkoľvek smerom, určite narazíte na nejaký zaujímavý kameň. Asi 200 metrov ďalej po žltej turistickej trase nájdete druhý žulový balvan nazývaný Bába. Je oveľa rozľahlejší, so zaujímavejšími tvarmi a pri troche odvahy sa naň dá aj vyliezť. To ale nikomu neodporúčam, lebo Bába a vlastne aj Dědek majú výšku takmer 6 metrov. Aj pri Bábe je možnosť odpočinku. Nechýba ani informačná tabuľa, z ktorej sa dozvedáme veľa informácií. Okrem iného zisťujeme, že oba balvany sú široké takmer 10 metrov! Keď si budete chcieť návštevu ešte predĺžiť, máte veľa možností na ďalšie výlety v blízkom okolí. Ako dobrý tip môžem odporučiť Viklany, ku ktorým sa dostanete po žltej ceste lemujúcej Ovčí důl (Ovčia baňa), o ktorom bude môj ďalší článok (už budúci štvrtok).

Bába   Bába

kamene poblíž Báby

Ak ste milovníci geocachingu, mám pre vás dobrú správu, všade po ceste sú najrôznejšie "kešky", ktoré sú naozaj veľmi pekne spracované!

GPS: (stanica) 50°02'48.0"N 13°21'46.7"E

 

Text a foto: Kateřina Fúdorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – skalné mestečko Viklany
Publikované: 23.11.2017
V minulom článku som písala o žulových balvanoch Dedek a Bába a len kúsok od nich sa nachádza skalné mestečko Viklany.

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – k soche sv. Peregrína
Publikované: 30.11.2017
Cieľom dnešného výletu je socha sv. Peregrína. Než sa tam ale dostaneme, rada by som vás zoznámila s miestom, ktoré je až rozprávkovo kúzelné a kam vás zavedú len miestni.

ČR, Plzeň – námestie Republiky v období Vianoc
Publikované: 14.12.2017
Pokiaľ budete v Plzni blízko centra a budete hľadať námestie Republiky, zdvihnite hlavu a rozhliadnite sa! Isto uvidíte kostolnú vežu gotickej katedrály svätého Bartolomeja, ktorá je najvyššou kostolnou vežou v Českej republike, meria 102,6 m a stojí priamo uprostred námestia. Z ochodze vo výške 60 metrov môžete obdivovať celé mesto a jeho okolie.

ČR: Sgrafitá v Plzni – Mikoláš Aleš
Publikované: 21.12.2017
Už od stredoveku Plzeň plne podporuje umelecké dianie, dôkazom sú gotické stavby, renesančné domy, moderna a ďalšie. Pamiatky sú sústredené najmä v strede mesta a ja by som vám dnes rada predstavila okrasu Plzne, ktorú si len málokto na prvé raz všimne. Nie je to tým, že by to nebolo zaujímavé, ale výzdobu domov nemáme v úrovni očí, a tak koľkokrát ani miestni obyvatelia nevedia, že prechádzajú okolo umeleckých diel. Dnes sa teda pozrieme na výzdobu sgrafít od Mikoláša Alša. Bol to vynikajúci český grafik a ilustrátor, ale predovšetkým popredný maliar českých dejín.

ČR, Mariánske Lázne - park Boheminium, Hamelika a záhrada rozprávok
Publikované: 17.9.2015
V kopcoch nad centrom Mariánskych Lázni, kam sa dostanete náučným chodníkom, lanovkou alebo autom, sa nachádzajú tri veľmi často navštevované miesta. Sú nimi park s miniatúrami českých pamiatok, rozhľadňa Hamelika a rozprávkové sochy v záhrade pred hotelom Krakonoš.

Karlove Vary, Spa Resort Sanssouci - Recept na dlhovekosť a pohodu
Publikované: 7.1.2016
Spa Resort Sanssouci, Karlove Vary ponúka vo svojich zariadeniach vysoký štandard kúpeľných, ubytovacích, stravovacích aj doplnkových služieb. Najobľúbenejším produktom je komplexná kúpeľná starostlivosť založená predovšetkým na využití blahodarnej karlovarskej žriedlovej vody, privedenej až do Spa Resortu Sanssouci s balneocentrom Mercedes. Toto sa síce vo vyhlásenom kúpeľnom regióne zdá byť samozrejmosťou, ale nie každý hotel ponúkajúci kúpeľné služby sa môže pochváliť horúcimi prameňmi privedeným priamo zo žriedla.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jar v meste

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Rodinná vstupenka do Parku miniatúr v obci Podolie
2. cena:
publikácia Jezuitský kostol v Bratislave od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Trojdňový pobyt v malej chatke s polpenziou od RZ Bystrička na Orave
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
publikácia Dejiny jezuitov v Bratislave do roku 1773 od vydavateľstva Dobrá kniha

Aktuality:

17.3.2018
Za svetový deň vody bol vyhlásený 22. marec, 23. marec zas patrí Svetovému dňu meteorológie. Pri príležitosti osláv vody sa každoročne konajú akcie, počas ktorých môžete navštíviť inak pre verejnosť neprístupné miesta spojené s vodou.
16.3.2018
Festival Crème de la Crème vám už po piatykrát predstaví to najlepšie z francúzskej kinematografie. Tešiť sa môžete na „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z áčkových festivalov.
15.3.2018
Horná Malá Úpa usporadúva v areáli Pomezky v sobotu 17. marca deviaty ročník pretekov na historických lyžiach a saniach, ďalej preteky v ladnom skoku a súťaž o najlepší historický kostým.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VIETNAM:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 3. 2018
sviatok:Ľubica
dnes:
sobota 17.3.
6 °C
zajtra:
nedeľa 18.3.
1 °C