www.infoglobe.sk » ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – k soche sv. Peregrína

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – k soche sv. Peregrína

Publikované: 30.11.2017
Cieľom dnešného výletu je socha sv. Peregrína. Než sa tam ale dostaneme, rada by som vás zoznámila s miestom, ktoré je až rozprávkovo kúzelné a kam vás zavedú len miestni.

Vychádzame od žulového balvanu Bába (po žltej turistickej trase) smerom k Viklanom. Cesta vedie po vrstevnici „Ovčieho dolu“. Údolie je ostro zarezané do miestnej krajiny, stredom tečie malý potôčik, ktorého prameň sa nachádza na začiatku údolia. Samotný prameň potôčiku sa však nedá s istotou určiť, pretože začiatok je niekde uprostred lesnej mokrade. Kúsok od tejto lesnej cesty je paseka a tu môžeme vidieť ďalší zaujímavý prírodný úkaz – „čarověník“. Vyzerá to ako rostúce hniezdo vo vetvách stromov. Čarověník je chumáčovitá alebo metlovitá znetvorenina na stromoch a kríkoch, ktorú tvoria hustejšie zhluky vetvičky, často odlišného sfarbenia, tvaru a usporiadania olistenia.

Ovčí důl

O kúsok ďalej býval pamätný kamenný medzník, ktorý sa pýšil dátumom 1789. Jedného dňa som si však všimla, že tu už nie je. Miesto pri tomto medzníku sme často vytyčovali ako cieľ výletov, pretože sa tu takmer vždy s istotou našiel nejaký balónik s pohľadnicou. Väčšinou to boli balóniky vypustené z rôznych miest v Rakúsku alebo Nemecku. Zostáva to pre mňa tak trochu záhadou, ako je možné, že vzdušné prúdenie ich zanieslo až sem a tu sa ich cesta končila. Som zvedavá, koľkí z vás pri svojom výlete na nejaký balónik narazí!

       Ovčí důl    Ovčí důl    Ovčí důl

Od konca Ovčieho dolu je to k Viklanom len asi 300 metrov. Tie však dnes minieme a vydáme sa ďalej po žltom turistickom značení, dostaneme sa tak na miesta, ktoré bežný turista neuvidí. Stačilo len nepatrne odbočiť zo žlto značenej cesty a boli sme prekvapení, aké scenérie nás čakali. Keď sa pozriete na tie mnohé kamenné zoskupenia, budete mať nutkanie si ich ohmatať a prehliadnuť z blízka. Evokujú vo vás rôzne myšlienky, ktoré vás napadajú pri spomienkach na povesti o lúpežníkovi a lapkovi, ktorý v tunajších krajoch pobýval. Nachádzate tu nespočetné množstvo malých jaskyniek a rôznych úkrytov medzi kameňmi. Mnohé miesta slúžia ako útočisko pre trampov. Taktiež je tu mnoho miest, kde majú svoje úkryty lesné šelmy – líšky a jazvece alebo kuny skalné či lesné. Okrem iného sa tu nachádza aj jedna skala, kde sa zdržuje výr veľký. Táto lokalita sa nazýva „Nad Myslivnou“.

Nad Myslivnou

Nad Myslivnou   Nad Myslivnou

Toto a mnoho ďalších miest mal pravdepodobne rád aj sám gróf Maxmilián Václav Lažanský, ktorý v prvej polovici 18. storočia kúpil celé panstvo a neďaleko odtiaľ nechal sv. Peregrínvystavať lovecký zámoček, ktorý aj so svojou ženou často navštevoval. Nechal pre ňu dokonca vybudovať cesty na vychádzky do blízkeho okolia. Zámoček ale bohužiaľ na konci II. svetovej vojny vyhorel. Dnes už budeme v lesoch hľadať tieto cesty len veľmi ťažko, pomôckou nám môžu byť mohutné buky, lemujúce kedysi upravované cesty.

Jedného dňa si gróf pri svojom výlete vážne poranil nohu. Z vďačnosti, že sa uzdravil, nechal vztýčiť sochu svätca servitského rádu – sv. Peregrína, a tak si na čelnej strane podstavca môžeme prečítať text v latinčine s chronogramom 1761. Umiestnenie tejto sochy sa nachádza pri odbočke na Skláreň z cesty č. 206 zo Žihle na Rabštejn nad Střelou, kde sa nachádzal servitský kláštor s kostolom Sedembolestnej Panny Márie. Gróf bol z pozície vrchnosti okrem iného jeho patrónom.

GPS: (Žihle) 50°02'42.8"N 13°22'35.3"E

 

Text a foto: Kateřina Fúdorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle - za Dedkom a Bábou
Publikované: 16.11.2017
Dnes sa spolu s nami vydáte na výlet 50 km od Plzne, k dedine Žihle. Ak nechcete cestovať autom, je sem výborné spojenie vlakom, zastavujú tu osobné vlaky, ale aj rýchliky. Žihle je jednou zo zastávok na trati Plzeň - Žatec a miestna stanica sa stáva turistickým uzlom aj vďaka ďalším autobusovým spojeniam Kralovice - Manětín. Dnešným cieľom výletu sú obrovské žulové balvany Dědek a Bába (Dedko a Babka), ktoré vznikli zvetrávaním a rozpadom hrubozrnnej žuly. Každý, kto má trochu predstavivosť, si v lese určite nájde aj ďalšie rozprávkové či iné kamene - vnučka, veľryba, káčer, zajac …

ČR, Plzeň – námestie Republiky v období Vianoc
Publikované: 14.12.2017
Pokiaľ budete v Plzni blízko centra a budete hľadať námestie Republiky, zdvihnite hlavu a rozhliadnite sa! Isto uvidíte kostolnú vežu gotickej katedrály svätého Bartolomeja, ktorá je najvyššou kostolnou vežou v Českej republike, meria 102,6 m a stojí priamo uprostred námestia. Z ochodze vo výške 60 metrov môžete obdivovať celé mesto a jeho okolie.

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – skalné mestečko Viklany
Publikované: 23.11.2017
V minulom článku som písala o žulových balvanoch Dedek a Bába a len kúsok od nich sa nachádza skalné mestečko Viklany.

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

ČR, Mariánske Lázne - park Boheminium, Hamelika a záhrada rozprávok
Publikované: 17.9.2015
V kopcoch nad centrom Mariánskych Lázni, kam sa dostanete náučným chodníkom, lanovkou alebo autom, sa nachádzajú tri veľmi často navštevované miesta. Sú nimi park s miniatúrami českých pamiatok, rozhľadňa Hamelika a rozprávkové sochy v záhrade pred hotelom Krakonoš.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Európa

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Knižná publikácia Vietnam s vôňou koriandra od cestovnej agentúry Gaudium
2. cena:
Knižná publikácia Výber lyžiarskych a skialpinistických túr a sprievodca Extrémnym lyžovaním od Hory.sk
3. cena:
Tatranský vzduch a tričko Slovakia
1. cena redakcie:
Neobyčajná zimná vysokohorská túra od Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA - minerálna voda + rad produktov
3. cena redakcie:
Sladký balíček BRIX - sušené ovocie v kombinácií s kvalitnou belgickou čokoládou

Aktuality:

14.12.2017
Väčšina lyžiarskych stredísk v Česku plánuje deň slávnostného zahájenia zimnej sezóny na sobotu 16. decembra. Medzi areály, kde bude už od rána prebiehať bohatý sprievodný program, patria napríklad Lipno nad Vltavou, Dolná Morava alebo Harrachov. Úplne prvá lyžovačka tejto sezóny bola ale na Monínci!
13.12.2017
Opäť je tu čarovný čas pokoja a mieru, čas ako stvorený na príjemné rodinné a priateľské stretnutia. Mesto Košice si aj tento rok pripravilo Košické rozprávkové Vianoce, ktoré ponúknu hudobné  prekvapenia, krásnu výzdobu a skvelé pochúťky.
12.12.2017
Prestížne World Ski Awards majú svojich tohtoročných víťazov. V Českej republike získal titul Najlepší lyžiarsky rezort 2017 už po tretí raz Skiareál v Špindlerovom Mlyne, na Slovensku Jasná v Nízkych Tatrách. Najlepšie lyžiarske stredisko na svete je pre rok 2017 francúzske letovisko Val Thorens.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - PERU:

Najčítanejšie články:

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 12. 2017
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
štvrtok 14.12.
6 °C
zajtra:
piatok 15.12.
6 °C