www.infoglobe.sk » ČR, Plzeň – námestie Republiky v období Vianoc

ČR, Plzeň – námestie Republiky v období Vianoc

Publikované: 14.12.2017
Pokiaľ budete v Plzni blízko centra a budete hľadať námestie Republiky, zdvihnite hlavu a rozhliadnite sa! Isto uvidíte kostolnú vežu gotickej katedrály svätého Bartolomeja, ktorá je najvyššou kostolnou vežou v Českej republike, meria 102,6 m a stojí priamo uprostred námestia. Z ochodze vo výške 60 metrov môžete obdivovať celé mesto a jeho okolie.

Stavba katedrály započala spolu so založením mesta a dokončená bola počiatkom 16. storočia. Chrám je národnou kultúrnou pamiatkou. Mohla by som vám zložito rozprávať, ako katedrála vyzerá, ale aj tak si myslím, že každého na nej osloví niečo iné. Niektorí z vás budú obdivovať krásy stavby, tých najmladších zas asi skôr uchvátia malí anjelici, ktorých môžete vidieť na mreži na zadnej strane katedrály. Hlavne študenti si ich chodia v období skúšok a maturít pohladiť, pretože údajne nosia šťastie a plnia tajné priania. Ak si dáte zraz s niekym z miestnych, pravdepodobne sa zídete práve pri mreži s anjelikmi. Ich popularitu dokazuje aj fakt, že miestni obyvatelia im dokonca na zimu pletú oblečenie.

katedrála sv. Bartolomeja   anjeliček   vianočná katedrála

V okolí katedrály sa nachádza mnoho krásnych starých budov a kaviarní, a pokiaľ vás zaujíma umenie, dozaista oceníte sgrafitá Mikoláša Aleša, ktoré sa nachádzajú v okolí námestia. Patrí medzi ne napríklad dom U Červeného srdca. Budovu poznáte podľa červeného srdiečka uprostred fasády. Sgrafitový výjav pripomína slávny turnaj, ktorý sa konal v Plzni na počesť Ferdinanda II. Tirolského.

Popri električkovom páse smerom k “sadom Pětatřicátníkov“ míňame plzenskú radnicu, ktorá je postavená podľa plánov talianskeho staviteľa Giovanniho de Statia. Budovu zdobia sgrafitá s vyobrazením českých panovníkov a mestského znaku. Hneď vedľa stojí Cisársky dom pomenovaný po cisárovi Rudolfovi II., ktorý sa sem ukryl, keď v Prahe v roku 1599 vypukol mor. V súčasnosti má za oknami na prvom poschodí domu svoju pracovňu primátor Plzne. Cez ulicu pred Cisárskym domom stojí mariánsky morový stĺp. Miestni obyvatelia ho tu postavili v roku 1681 ako výraz vďaky za mierny priebeh morovej epidémie. Vrchol stĺpu zdobí baroková replika preslávenej Plzenskej madony, ktorej originál sa nachádza v katedrále sv. Bartolomeja.

morový stĺp - za ním cisársky dom a radnica

V zvyšných rohoch námestia sa nachádzajú rozmiestené tri fontány, ktoré majú pozlátené chrliče a čierne nádrže. Fontány symbolizujú motívy plzenského znaku – anjela, fenu chrta a ťavu. Cez zimu sú zakryté, ale za zmienku isto stoja, pretože je to medzi miestnymi dosť rozporuplná téma, niekomu sa páčia, iní sú ich úplní odporci.

anjel   ťava   fena chrta

V priebehu roku sa tu konajú desiatky kultúrnych akcií, slávností a festivalov. Rovnako tu majú svoje miesto aj tradičné sezónne a farmárske trhy. Dnes by som vám rada priblížila vianočné trhy. Tie sa tu začínajú poslednú novembrovú sobotu a končia deň pred štedrým dňom. Najradšej mám rozsvietenie vianočného stromu, to sa vždy celé námestie naplní ľuďmi. Rodiny sa tu potom prechádzajú, popíjajú varené víno, rozprávajú sa a užívajú si vianočnú atmosféru.

vianočné námestie

GPS: 49°44'49.9"N 13°22'42.3"E

Text a foto: Kateřina Fúdorová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

ČR: Sgrafitá v Plzni – Mikoláš Aleš
Publikované: 21.12.2017
Už od stredoveku Plzeň plne podporuje umelecké dianie, dôkazom sú gotické stavby, renesančné domy, moderna a ďalšie. Pamiatky sú sústredené najmä v strede mesta a ja by som vám dnes rada predstavila okrasu Plzne, ktorú si len málokto na prvé raz všimne. Nie je to tým, že by to nebolo zaujímavé, ale výzdobu domov nemáme v úrovni očí, a tak koľkokrát ani miestni obyvatelia nevedia, že prechádzajú okolo umeleckých diel. Dnes sa teda pozrieme na výzdobu sgrafít od Mikoláša Alša. Bol to vynikajúci český grafik a ilustrátor, ale predovšetkým popredný maliar českých dejín.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartolomeja
Publikované: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartolomeja sa nachádza na plzenskom námestí Republiky. V minulom článku som sa o nej síce zmienila, ale bola by škoda nezoznámiť vás s tak krásnym klenotom Plzne aj z vnútra.

ČR, Plzeň – veža katedrály sv. Bartolomeja
Publikované: 4.1.2018
V minulom článku sme sa pozreli do vnútra katedrály, dnes sa zameriame na jej vežu. Tá je totiž najvyššou kostolnou vežou v Českej republike, meria 102,26 metra.

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle - za Dedkom a Bábou
Publikované: 16.11.2017
Dnes sa spolu s nami vydáte na výlet 50 km od Plzne, k dedine Žihle. Ak nechcete cestovať autom, je sem výborné spojenie vlakom, zastavujú tu osobné vlaky, ale aj rýchliky. Žihle je jednou zo zastávok na trati Plzeň - Žatec a miestna stanica sa stáva turistickým uzlom aj vďaka ďalším autobusovým spojeniam Kralovice - Manětín. Dnešným cieľom výletu sú obrovské žulové balvany Dědek a Bába (Dedko a Babka), ktoré vznikli zvetrávaním a rozpadom hrubozrnnej žuly. Každý, kto má trochu predstavivosť, si v lese určite nájde aj ďalšie rozprávkové či iné kamene - vnučka, veľryba, káčer, zajac …

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – k soche sv. Peregrína
Publikované: 30.11.2017
Cieľom dnešného výletu je socha sv. Peregrína. Než sa tam ale dostaneme, rada by som vás zoznámila s miestom, ktoré je až rozprávkovo kúzelné a kam vás zavedú len miestni.

ČR: Jesenné putovanie za žulovými balvanmi v okolí Žihle – skalné mestečko Viklany
Publikované: 23.11.2017
V minulom článku som písala o žulových balvanoch Dedek a Bába a len kúsok od nich sa nachádza skalné mestečko Viklany.

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry I.
Publikované: 4.3.2015
Na západe Čiech sa nachádza jedna výnimočná metropola, ktorá ponúka prechádzku bohatou históriou, zaujímavými turistickými atrakciami a v neposlednom rade kultúrnymi zážitkami. Tou metropolou je mesto Plzeň.

ČR, Plzeň – Európske hlavné mesto kultúry II.
Publikované: 11.3.2015
Minulý týždeň sme navštívili Európske hlavné mesto kultúry 2015 – Plzeň a dnes budeme v jej objavovaní pokračovať. Zameriame sa prevažne na zážitky a podujatia, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.


Súvisiace video

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry
Keď sa povie Pilsner Urquell, tak všetci vedia, že tento svetlý ležiak pochádza z Plzne. Už ale m...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimné radovánky

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Vytrvalý dážď alebo Vtedy v Chicagu v Divadle v podpalubí
2. cena:
Kniha Moje írske srdce od Antónie Maštenovej alias Sari OʹDonnelovej
3. cena:
Kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Poukážka pre 2 osoby na 2 noci v Holiday Inn Trnava
2. cena redakcie:
Poukážka na machovanie - 50% zľava z objednávky od Mosslife
3. cena redakcie:
Vstupenky pre 2 osoby na predstavenie Pľúca v divadle Astorka Korzo´90

Aktuality:

18.1.2019
Pozývame vás stráviť podmanivý zimný večer v zubereckom Múzeu oravskej dediny v obklopení nádhernej prírody. Čakajú vás úchvatné zimné kulisy, ktoré sľubujú jedinečný zážitok.
17.1.2019
Aj Beskydy už majú svoju cestu v oblakoch. Novo vzniknutá turistická atrakcia nesie názov „Stezka Valaška“. Jej súčasťou je sklenená vyhliadková plošina a 150 metrov dlhý zavesený lanový chodník.
16.1.2019
Pozývame vás na 44. pochod vďaky SNP na trase Cigeľ – Handlová, ktorý sa uskutoční v sobotu 19. január 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 18. 1. 2019
sviatok:Bohdana
dnes:
piatok 18.1.
5 °C
zajtra:
sobota 19.1.
2 °C