www.infoglobe.sk » Bulharsko, Varna – na brehu Čierneho mora

Bulharsko, Varna – na brehu Čierneho mora

Publikované: 25.8.2018
Varna je tretím najväčším bulharským mestom, leží na brehu Čierneho mora a nachádza sa tu najväčší bulharský prístav. Vo Varne je aj menšie letisko, kam sa dá dostať z Prahy aj Brna priamymi letmi za necelé dve hodiny.

My začíname priamo u jednej z najvýznamnejších pamiatok tohoto mesta – u katedrály Nanebovzatia Panny Márie. Jedná sa o najslávnejší kostol vo Varne, ktorý sa pýši cibuľovými kopulami. Výstavba začala po ukončení osmanskej nadvlády v roku 1880 na počesť ruského osloboditeľa, symbolizuje práve vojnu za oslobodenie.

katedrála Nanebovzatia Panny Márie

Priechodom pod rušnou cestou, ktorá sa nachádza hneď pred katedrálou, sa dostávame na druhú stranu ulice, kde sú turistické informácie a toalety. Tu sa napájame na hlavnú turistickú zónu. Ružové kocky občas pretne kamenný pruh, ktorý znázorňuje, kade kedysi prechádzali hradby. Prechádzame okolo Činoherného divadla Stojana Bachvarova a budovy varenskej opery. Dostávame sa tak na námestie Nezávislosti, kde sa nachádza zaujímavá fontána z konca 90. rokov. Po večeroch sa tu dá sledovať vodotrysky fontány spolu s hudbou a svetelnými efektmi.

miesto, kade prechádzali hradby a v pozadí kostol svätého Mikuláša   opera

My pokračujeme okolo bábkového divadla po hlavnej triede až ku kostolu svätého Mikuláša z roku 1866. Ten nechal postaviť obchodník Nikolaus, ktorý pochádzal z Varny, ale žil v Odese. Počas jednej cesty loďou sa dostal do veľkej búrky, vyzeralo to, že príde o svoj život, tak sa obchodník začal modliť práve k svätému Mikulášovi, ktorý je patrónom všetkých námorníkov. Búrka utíchla, posádka prežila a obchodník sľúbil, že postaví chrám svätého Mikuláša. Svoj sľub splnil a tento chrám vystaval ešte v období tureckej nadvlády (oslobodenie bolo v roku 1878). V tom čase sa nesmelo stavať kostoly vyššie, než bola výška jazdca na koni, preto sú na mnohých miestach Bulharska kostoly zapustené do zeme. V tomto období už turecká nadvláda slabla, preto tento chrám nespĺňa pôvodné turecké nariadenie.

kostol svätého Mikuláša

Pokračujeme až k festivalovému a kongresovému centru, ktoré je kópiou festivalového paláca v Cannes. Za centrom sa nachádza rozľahlý park z roku 1862 – Morská záhrada. Jedná sa o najväčší krajinársky park na Balkáne, pretože sa rozkladá na celých 8 km pozdĺž pobrežia Čierneho mora. Na základnej podobe parku sa podieľal český záhradný architekt Antonín Jan Novák. V parku sa nachádza akvárium, planetárium, vonkajšie divadlo, námorné múzeum a tiež delfinárium.

Námorné múzeum   Námorné múzeum

My vyrážame skrz tento rozľahlý park do reštaurácie BM-Zaliva, ktorá sa nachádza na pláži tesne pred prístavom. Tam sme ochutnali vynikajúce morské plody za príjemné ceny a potešila nás aj veľmi milá obsluha. Po obede nás ešte čaká návšteva delfinária, ktoré vlastní štyri delfíny. Predstavenie trvá približne 40 minút a žiadne z detí si ho rozhodne nesmie nechať ujsť.

predstavenie v delfináriu   predstavenie v delfináriu

Večer si môžete v niektorej z pivničných krčmičiek vychutnávať bulharské víno a rakiju spolu so syrmi miestnej výroby.

GPS: 43°12'29.8"N 27°54'58.1"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bulharsko – letovisko Svätý Konstantin a Elena
Publikované: 18.8.2018
Letovisko Svätý Konstantin a Elena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je najstarším bulharským letoviskom, ktoré vzniklo v roku 1946. Mesto sa nachádza asi 10 km od Varny. O kúsok ďalej je ďalšie známe prímorské letovisko – Zlaté Piesky.

Bulharsko – mys Kaliakra a mestečko Balčik
Publikované: 1.9.2018
Okolie letoviska Svätý Konstantin a Elena si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Vyrážame severne pozdĺž pobrežia Čierneho mora a pred mestom Kavarna odbočujeme vľavo na slávny mys Kaliakra (Nos Kaliakra), ktorý je najdlhším mysom v celom Bulharsku.

Bulharsko – kuchyňa, zvyky a tradície
Publikované: 3.1.2019
Niekto ešte len plánuje lyžovačku, iný už vymýšľa, kam vyrazí v lete na dovolenku. My vám teraz trochu predstavíme Bulharsko. Možno bude aj vašou cieľovou destináciou.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého mesta
Publikované: 29.4.2015
Vďaka svojim piesočným plážam, krásnej prírode, dobrému jedlu a cenovej dostupnosti je Bulharsko stále vyhľadávanou destináciou, hlavne rodinami s deťmi. Možností ubytovania v Bulharsku je celá rada. Jednou z najvyhľadávanejších oblastí je južná oblasť v okolí Burgasu, kde sa nachádza letisko. Medzi najobľúbenejšie letoviská patrí Primorsko, Kiten alebo Carevo. Milovníkom histórie by nemala určite uniknúť návšteva Sozopolu.

Bulharsko: krížom krážom
Publikované: 18.5.2015
Bulharsko bolo za „socíku“ jednou z mála krajín, kam mohol cestovať každý. Väčšina tých, čo túžili po dovolenke pri mori, to tiež využila. Keď sa otvorili hranice, prestalo byť pre nás atraktívne, ale teraz sa rovnako ako páchatelia, začíname vracať na „miesto činu“...

Bulharsko: Príjemné zážitky z dovolenky
Publikované: 4.5.2015
Všetci vaši známi už v Bulharsku boli a vy neviete prečo? Premýšľate nad tým, kam tohto roku na dovolenku? Bulharsko je skvelý tip a my vám povieme prečo!

Bulharsko: Rilský kláštor – najposvätnejšie miesto v zemi
Publikované: 8.1.2018
Zima je v plnom prúde, aj keď to zatiaľ na nejakú snehovú nádielku zrovna nevyzerá. Veľa ľudí už ale premýšľa, kam vyraziť na jar či v lete. Ak máte radi chodenie po pamiatkach, prinášame vám skvelý tip. Začnite si teda pomaly plánovať dovolenku v Bulharsku.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

23.4.2019
V dňoch 26.–28. apríla vás na českobudějovickom výstavisku čakajú špeciality z celého sveta, súťaže o zaujímavé ceny a sprievodný program. Veľtrh Travel & Gastro ponúkne nové turistické destinácie a stretnutie odborníkov v cestovnom ruchu.
22.4.2019
Príďte zažiť Thurzove slávnosti a odomknúť Oravský hrad do novej letnej turistickej sezóny počas posledného aprílového víkendu, t. j. 27. a 28.4. 2019.
21.4.2019
Hlavné mesto Slovenska vás pozýva na 16. ročník obľúbeného podujatia s bohatým programom pre všetkých, ako aj na mestský open air festival Bratislavský majáles.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 4. 2019
sviatok:Vojtech