www.infoglobe.sk » Bulharsko – kuchyňa, zvyky a tradície

Bulharsko – kuchyňa, zvyky a tradície

Publikované: 3.1.2019
Niekto ešte len plánuje lyžovačku, iný už vymýšľa, kam vyrazí v lete na dovolenku. My vám teraz trochu predstavíme Bulharsko. Možno bude aj vašou cieľovou destináciou.

Bulharsko je nádherná krajina ležiaca na juhu Balkánskeho polostrova. Cez leto je jeho pobrežie cieľom mnohých českých a slovenských rodín, na jar a jeseň dominujú skôr poznávacie zájazdy. Keď pôjdete na zájazd prostredníctvom cestovnej kancelárie, pravé Bulharsko nezažijete, pretože v hoteli s all inclusive sa toho ani veľa zažiť nedá. A pritom sú bulharská kultúra, zvyky a kuchyňa naozaj skvelé!

Bulharsko, zdroj Pixabay

Niektoré slová sú v Bulharčine dosť podobné alebo dokonca rovnaké ako v češtine či slovenčine, ale ešte viac sa bulharský jazyk podobá ruštine. Bulhari sú ústretoví, snažia sa pomôcť, len sú občas trošku leniví a treba ich o tú pomoc požiadať. Ale potom vám radi poradia aj napriek jazykovej bariére.

Čas sa tu až tak veľmi nerieši. Pokiaľ prídete na schôdzku alebo do práce o 15 minút neskôr, nič sa nedeje. Mestské autobusy nemajú pevný rozpis, človek čaká na zastávke a nejaký autobus určite pôjde. Ľudia sa tu nenaháňajú za kariérou, ale skôr sa snažia užívať si maličkosti a voľný čas s rodinou. Možno je to dané aj tým, že priemerný bulharský mesačný zárobok ledva pokryje výšku nájomného, stravy a dopravy.

bulharské ženy na dedinách sa od tých českých veľmi nelíšia, zdroj Pixabay

Bulharská kuchyňa

O bulharskej kuchyni by sa toho dalo napísať skutočne mnoho. Je zmesou balkánskeho, gréckeho a tureckého jedla. Preto tu potom dochádza k typickým sporom, napr., že musaka je bulharské jedlo, ale keď ju ochutnáte napríklad v Aténach, chutí a vyzerá úplne rovnako, každý národ si ju však privlastňuje ako svoje národné jedlo. Všeobecne sa bulharská kuchyňa skladá hlavne z čerstvej zeleniny, mäsa a rýb. Bulhari tiež dosť používajú korenie a štipľavé omáčky. Ďalším významným znakom sú polievky, ktoré Bulhari často jedávajú s pečivom ako hlavný chod. 

musaka, zdroj Pixabay

Ryby sú v prímorských destináciách veľmi časté. V úpravách rýb prevažuje jednoduché grilovanie s korením alebo smaženie v cestíčku. Okrem reštaurácií je bežné vidieť predávať ryby aj na trhoch alebo v rybom bistre. Malé rybičky známe ako grundle, ktoré bývajú obalené v múke a potom smažené na oleji, sú chuťovo veľmi zaujímavé.

U nás známy balkánsky syr je trošku iný než skutočný balkánsky syr predávaný v Bulharsku. Pokiaľ máte možnosť, určite ho ochutnajte, chutí omnoho lepšie.

Bulharské tradície

Bulharsko je súčasťou Európskej únie aj schengenského priestoru, na čo sú Bulhari patrične pyšní. Ale na podiv cestuje len málo z nich. Mnoho mladých rodín alebo mužov cestuje za prácou do strednej a západnej Európy, ale na dovolenku veľmi nejazdia. A pokiaľ sa už niekam vyberú, väčšinou je to len v rámci krajiny.

festival ruží v Kazanlaku je spojený s veľkou oslavou celého mesta, do ktorej sú zapojené miestne školy, seniorské spolky, detské kluby, dobrovoľní hasiči atď.

oslava národných hrdinov

Pokiaľ tu chcete vyjadriť súhlas, musíte kývať hlavou zo strany na stranu. Toto gesto znamená u nás v strednej Európe nesúhlas, v Bulharsku je to naopak. Nesúhlas zas vyjadríte ako náš súhlas, teda kývaním hlavy zhora dole. Občas je to mätúce, pretože človek má už tieto zvyky naučené a zafixované.

Bulhari majú mnoho sviatkov rovnakých ako my, ale majú tiež mnoho vlastných sviatkov, ktoré sú pre nás veľmi zaujímavé. Veľká noc sa tu oslavuje o týždeň neskôr, pretože sú pravoslávni.

Veľmi ma zaujal sviatok jari, ktorý pripadá na 1. marca a nazýva sa Baba Marta. Ide o vítanie jari, kedy sú centrá bulharských miest patrične vyzdobené do bielej a červenej farby. Kaviarne veľmi často otvárajú svoje vonkajšie posedenia a všetko sa po zime prebúdza. Na uliciach a v obchodoch môžete kúpiť tzv. marteničky, ktoré majú podobu červenobielych náramkov. V prvej polovici mesiaca môžete vidieť, že niektorí miestni majú plnú ruku týchto náramkov. Na dedinách sa tým zdobia napríklad aj domy a záhrady.

sviatok lásky sa v Bulharsku oslavuje o dosť viac než u nás   Valentín je na bulharských uliciach naozaj záživným sviatkom

Bulharsko hostí po celý rok mnoho kultúrnych akcií a festivalov. Napr. v období okolo júna sa v meste Kazanlak koná festival ruží, čo je skutočne veľká udalosť. Na festivale sa prezentujú rôzne výrobky z ruží, ktoré si môžete aj zakúpiť a prebieha tiež zaujímavý sprievodný program. Nakúpite tu všetko od kozmetiky, olejov až po marmeládu z ruží či oblečenie s motívom ruže. V Plovdive koncom jari prebieha Festival komornej hudby, v Burgase zase Festival burgaských piesní a v Bansku Medzinárodný jazzový festival.

Bulharskú kultúru môžete spoznať len tým, že sa vydáte na výlet, zavítate na nejakú kultúrnu akciu či v reštaurácii vyskúšate tradičné miestne pokrmy.

GPS: (letisko Burgas) 42°33'58.7"N 27°31'04.3"E

 

Text a foto: Martina Koşar

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bulharsko – letovisko Svätý Konstantin a Elena
Publikované: 18.8.2018
Letovisko Svätý Konstantin a Elena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je najstarším bulharským letoviskom, ktoré vzniklo v roku 1946. Mesto sa nachádza asi 10 km od Varny. O kúsok ďalej je ďalšie známe prímorské letovisko – Zlaté Piesky.

Taliansko: Matera – európskym mestom kultúry 2019
Publikované: 14.2.2019
Juhotalianske mesto Matera získalo titul Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2019. Zároveň je aj hlavným mestom rovnomennej provincie. Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov sa považovalo za mesto chudobných a hrozil mu postupný rozpad. Dnes sa teší ochrane UNESCO a ročne ho navštívia tisíce návštevníkov.

Bulharsko – mys Kaliakra a mestečko Balčik
Publikované: 1.9.2018
Okolie letoviska Svätý Konstantin a Elena si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Vyrážame severne pozdĺž pobrežia Čierneho mora a pred mestom Kavarna odbočujeme vľavo na slávny mys Kaliakra (Nos Kaliakra), ktorý je najdlhším mysom v celom Bulharsku.

Bulharsko, Varna – na brehu Čierneho mora
Publikované: 25.8.2018
Varna je tretím najväčším bulharským mestom, leží na brehu Čierneho mora a nachádza sa tu najväčší bulharský prístav. Vo Varne je aj menšie letisko, kam sa dá dostať z Prahy aj Brna priamymi letmi za necelé dve hodiny.

Bulharsko: Rilský kláštor – najposvätnejšie miesto v zemi
Publikované: 8.1.2018
Zima je v plnom prúde, aj keď to zatiaľ na nejakú snehovú nádielku zrovna nevyzerá. Veľa ľudí už ale premýšľa, kam vyraziť na jar či v lete. Ak máte radi chodenie po pamiatkach, prinášame vám skvelý tip. Začnite si teda pomaly plánovať dovolenku v Bulharsku.

Bulharsko: krížom krážom
Publikované: 18.5.2015
Bulharsko bolo za „socíku“ jednou z mála krajín, kam mohol cestovať každý. Väčšina tých, čo túžili po dovolenke pri mori, to tiež využila. Keď sa otvorili hranice, prestalo byť pre nás atraktívne, ale teraz sa rovnako ako páchatelia, začíname vracať na „miesto činu“...

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého mesta
Publikované: 29.4.2015
Vďaka svojim piesočným plážam, krásnej prírode, dobrému jedlu a cenovej dostupnosti je Bulharsko stále vyhľadávanou destináciou, hlavne rodinami s deťmi. Možností ubytovania v Bulharsku je celá rada. Jednou z najvyhľadávanejších oblastí je južná oblasť v okolí Burgasu, kde sa nachádza letisko. Medzi najobľúbenejšie letoviská patrí Primorsko, Kiten alebo Carevo. Milovníkom histórie by nemala určite uniknúť návšteva Sozopolu.

Bulharsko: Príjemné zážitky z dovolenky
Publikované: 4.5.2015
Všetci vaši známi už v Bulharsku boli a vy neviete prečo? Premýšľate nad tým, kam tohto roku na dovolenku? Bulharsko je skvelý tip a my vám povieme prečo!

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

20.5.2019
Pozývame vás na prehliadky rozária, kde je sústredených viac ako 800 odrôd kultúrnych ruží a 80 druhov botanických ruží v rámci podujatia Dni ruží, ktoré sa uskutoční od 3. do 9. júna 2019.
19.5.2019
Víly, vodník, princezné a iné rozprávkové bytosti vás čakajú aj tento rok pod Smolenickým zámkom, aby dospelých a samozrejme hlavne deti previedli cestou dobrodružstva.
18.5.2019
Židovské múzeum v Prahe od 1. júna 2019 uzavrie kvôli plánovanej rekonštrukcii Španielsku synagógu, ktorá je súčasťou návštevníckeho okruhu a patrí k najnavštevovanejším miestam v Prahe. Práce potrvajú do posledného štvrťroku roku 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 20. 5. 2019
sviatok:Bernard