www.infoglobe.sk » Bulharsko: Rilský kláštor – najposvätnejšie miesto v zemi

Bulharsko: Rilský kláštor – najposvätnejšie miesto v zemi

Publikované: 8.1.2018
Zima je v plnom prúde, aj keď to zatiaľ na nejakú snehovú nádielku zrovna nevyzerá. Veľa ľudí už ale premýšľa, kam vyraziť na jar či v lete. Ak máte radi chodenie po pamiatkach, prinášame vám skvelý tip. Začnite si teda pomaly plánovať dovolenku v Bulharsku.

Pokiaľ by sme mali vybrať jednu pamiatku Bulharska, ktorú by ste rozhodne nemali vynechať, bol by to Rilský kláštor. Ten je nielen pastvou pre oči, ale zohral tiež významnú úlohu v bulharskej histórii, obzvlášť v období národného sebauvedomenia. Aj to je dôvod, prečo je kláštor ležiaci na odľahlom mieste uprostred lesov a hôr zároveň aj v obklopení turistických autobusov. Ale nemusíte mať obavy, že by tu bola hlava na hlave. Celý komplex zaberá plochu 8,800 metrov štvorcových a zopár autobusov s turistami sa tu stratí.

Rilský kláštor, kostol svätej Bohorodičky

Rilský kláštor, vstup

Podľa legendy založil kláštor pustovník Ivan Rilský, ktorý žil v jaskyni neďaleko a po ktorom nesie kláštor aj oficiálne meno, aj keď je skôr známy ako Rilský kláštor. Samotný monastýr vraj založili Ivanovi žiaci, ktorí za ním prišli do hôr, ale nepredstavujme si, že stavba tu nepretržite stojí už od týchto dávnych časov. Sám Ivan Rilský mal žiť v rokoch 876 až cca 946. Hľadajme tu hlavne duchovnú kontinuitu.

Chreljova veža

Na dnešnom mieste bol postavený kláštor v 1. polovici 14. storočia, a aj keď jeho dnešná podoba pochádza najmä z 19. storočia, aj z obdobia stredoveku sa niečo málo zachovalo. Konkrétne sa jedná o takzvanú Chreljovu vežu. Inak bohužiaľ kláštor v roku 1833 zničil oheň a opäť bol vybudovaný v rokoch 1834 až 1862 za pomoci bohatých Bulharov z celej krajiny v rámci bulharského národného obrodenia. Dalo by sa povedať, že to bolo podobné, ako keď sa Česi skladali na Národné divadlo.

Pre Bulharov mal Rilský kláštor zásadný význam, pretože počas osmanskej nadvlády sa tu uchovával bulharský jazyk a kultúra. V 19. storočí sa tu ukrývali aj bulharskí revolucionári. Jedným z nich bol aj národný hrdina Vasil Levski, Bulharmi prezývaný apoštol slobody. Okrem toho, že Rila je jednou z najnavštevovanejších bulharských pamiatok a jej vyobrazenie nájdete aj na bulharských bankovkách, je to najväčší kláštor pravoslávnej cirkvi v Bulharsku. Kedysi tu žilo aj niekoľko stoviek mníchov, dnes ich je vraj už len okolo šesťdesiat. Uvolnené kláštorné cely však dnes ponúkajú turistom. Tí tu majú možnosť prenocovať vo veľmi skromných podmienkach. Nesmieme zabúdať, že ešte stále ide o kláštor, takže nečakajte plazmovú televíziu ani plný minibar.

Rilský kláštor s kostolom a vežou   Rilský kláštor, nádvorie

Na hlavnom nádvorí návštevník nájde už zmienenú Chreljovu vežu a hlavne impozantný kostol, ktorého steny sú zhora nadol zdobené freskami. Nájdeme tu rôzne biblické výjavy (Kristov krst), pekelné monštrá, pád Konštantínopola či Apokalypsu. Turista z ateistického Česka už príbehom z tohoto biblického „komiksu“ veľmi neporozumie, ale pokiaľ by ste si chceli dačo prečítať, pribaľte si do kufra nejakú ikonografickú príručku.

fresky na vonkajšej stene kostola   fresky na vonkajšej stene kostola

A pokiaľ vás Rilský kláštor úplne nevyčerpá alebo tu budete chcieť stráviť viac času, môžem vám odporučiť výlet do neďalekej obce Stob, kde sa nachádza prírodná pamiatka Stobské pyramídy. Podľa legendy sa jedná o skamenelých svadobčanov, ale príbehov o tom, kto sa vlastne premenil na kameň, je viac.

Stobské pyramídy   Stobské pyramídy

GPS: 42°08'00.0"N 23°20'25.0"E

Text a foto: Kateřina Holečková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého mesta
Publikované: 29.4.2015
Vďaka svojim piesočným plážam, krásnej prírode, dobrému jedlu a cenovej dostupnosti je Bulharsko stále vyhľadávanou destináciou, hlavne rodinami s deťmi. Možností ubytovania v Bulharsku je celá rada. Jednou z najvyhľadávanejších oblastí je južná oblasť v okolí Burgasu, kde sa nachádza letisko. Medzi najobľúbenejšie letoviská patrí Primorsko, Kiten alebo Carevo. Milovníkom histórie by nemala určite uniknúť návšteva Sozopolu.

Bulharsko – letovisko Svätý Konstantin a Elena
Publikované: 18.8.2018
Letovisko Svätý Konstantin a Elena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je najstarším bulharským letoviskom, ktoré vzniklo v roku 1946. Mesto sa nachádza asi 10 km od Varny. O kúsok ďalej je ďalšie známe prímorské letovisko – Zlaté Piesky.

Bulharsko, Varna – na brehu Čierneho mora
Publikované: 25.8.2018
Varna je tretím najväčším bulharským mestom, leží na brehu Čierneho mora a nachádza sa tu najväčší bulharský prístav. Vo Varne je aj menšie letisko, kam sa dá dostať z Prahy aj Brna priamymi letmi za necelé dve hodiny.

Bulharsko – mys Kaliakra a mestečko Balčik
Publikované: 1.9.2018
Okolie letoviska Svätý Konstantin a Elena si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Vyrážame severne pozdĺž pobrežia Čierneho mora a pred mestom Kavarna odbočujeme vľavo na slávny mys Kaliakra (Nos Kaliakra), ktorý je najdlhším mysom v celom Bulharsku.

Bulharsko – kuchyňa, zvyky a tradície
Publikované: 3.1.2019
Niekto ešte len plánuje lyžovačku, iný už vymýšľa, kam vyrazí v lete na dovolenku. My vám teraz trochu predstavíme Bulharsko. Možno bude aj vašou cieľovou destináciou.

SR, ČR: Deň Zeme 2019
Publikované: 12.4.2019
Deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla, aj tento rok prinesie veľké množstvo podujatí, ktoré majú poukázať na dopady ničenia životného prostredia, a rozviť tak diskusiu o možných riešeniach.

Bulharsko: krížom krážom
Publikované: 18.5.2015
Bulharsko bolo za „socíku“ jednou z mála krajín, kam mohol cestovať každý. Väčšina tých, čo túžili po dovolenke pri mori, to tiež využila. Keď sa otvorili hranice, prestalo byť pre nás atraktívne, ale teraz sa rovnako ako páchatelia, začíname vracať na „miesto činu“...

Bulharsko: Príjemné zážitky z dovolenky
Publikované: 4.5.2015
Všetci vaši známi už v Bulharsku boli a vy neviete prečo? Premýšľate nad tým, kam tohto roku na dovolenku? Bulharsko je skvelý tip a my vám povieme prečo!

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

23.4.2019
V dňoch 26.–28. apríla vás na českobudějovickom výstavisku čakajú špeciality z celého sveta, súťaže o zaujímavé ceny a sprievodný program. Veľtrh Travel & Gastro ponúkne nové turistické destinácie a stretnutie odborníkov v cestovnom ruchu.
22.4.2019
Príďte zažiť Thurzove slávnosti a odomknúť Oravský hrad do novej letnej turistickej sezóny počas posledného aprílového víkendu, t. j. 27. a 28.4. 2019.
21.4.2019
Hlavné mesto Slovenska vás pozýva na 16. ročník obľúbeného podujatia s bohatým programom pre všetkých, ako aj na mestský open air festival Bratislavský majáles.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 4. 2019
sviatok:Vojtech