www.infoglobe.sk » Bulharsko – letovisko Svätý Konstantin a Elena

Bulharsko – letovisko Svätý Konstantin a Elena

Publikované: 18.8.2018
Letovisko Svätý Konstantin a Elena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je najstarším bulharským letoviskom, ktoré vzniklo v roku 1946. Mesto sa nachádza asi 10 km od Varny. O kúsok ďalej je ďalšie známe prímorské letovisko – Zlaté Piesky.

Pôvodne sa mesto volalo Družba a kedysi tu bývalo sanatórium pre pacientov s tuberkulózou. Medzinárodne známym kúpeľným strediskom je už od obdobia socializmu.

Mesto Svätý Konstantin a Elena je skutočne rekreantmi veľmi vyťažené. Všade, kde to bolo možné, sú veľké hotelové komplexy. Dá sa tu zohnať ubytovanie v rôznej kvalite, treba však brať do úvahy, že štvorhviezdičkové hotely tu neodpovedajú úplne našim štandardom. Hotelové priestory sú síce pekné, čisté a pravidelne udržiavané, no aj pri pobytoch all inclusive očakávajte skôr skromnejšiu verziu stravovania. Taktiež sa je dobré pripraviť na fakt, že tu veľmi málo miestnych hovorí anglicky. Letovisko je vhodné skôr pre rodiny s deťmi. Deti už počas prvého dňa spoznajú mnoho nových kamarátov a spoločne potom absolvujú všetky aktivity.

loď Sirius   prameň pod loďou Sirius

Samotné mestečko za hranicami hotelových komplexov bohužiaľ nevyzerá úplne udržovane, trochu sa tu zastavil čas. Avšak miestne centrum je aj tak plné života. Nachádza sa tu mnoho stánkov, reštaurácií, kolotočov, čas od času prejde okolo nás detský vláčik. Do centra sa chodíme pravidelne prechádzať a snáď zakaždým si odnesieme ďalší suvenír – krásne šaty, úžasne voňavé mydlá tunajšej výroby, korenie či víno, ktoré je v Bulharsku obzvlášť chutné. Ceny sú nižšie než v Čechách, čo nás ešte viac nabáda k nákupom. Rozhodne môžeme odporúčať tunajšiu vynikajúcu zmrzlinu a v reštauráciách si môžete pochutnať na morských plodoch.

kláštor   kláštor

Mesto Svätý Konstantin a Elena získalo svoje súčasné meno po tunajšom kláštore zo 16. storočia. Aj ten sa nachádza v centre, ale trošku splýva s okolím. Odporúčam buď sa najprv pozrieť na internete, ako táto pamiatka vyzerá, alebo aspoň rozhodne nehľadať typický kláštor. Ďalšou tunajšou známou atrakciou je sírny prameň (46 °C). Kúsok od hlavnej pláže Sahara sa nachádza prameň vytekajúci z kovovej rúry do prírodného bazéniku, kde sa stále kúpe mnoho turistov.

kláštor

Hlavnou atrakciou tu však samozrejme zostáva more. Aj napriek náporu turistov je voda čistá a priezračná, pláže so žltým pieskom sú plné drobných mušličiek. Slanosť vody je pomerne nízka, nie sú tu ježovky ani pŕhlivé medúzy. Každých pár metrov kontrolujú bezpečnosť plavčíci. Za poplatok si tu môžete požičať vodný skúter, šľapadlo alebo sa nechať ťahať za člnom na vodných lyžiach či na nafukovacom banáne.

Sahara Beach a Čierne more

Letovisko Svätý Konstantin a Elena je ideálnym miestom pre odpočinkovú dovolenku, ktorú si užijú ako jednotlivci, tak aj rodiny s deťmi. V blízkom okolí sa nachádza mnoho zaujímavých miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

GPS: 43°13'50.6"N 28°00'39.8"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého mesta
Publikované: 29.4.2015
Vďaka svojim piesočným plážam, krásnej prírode, dobrému jedlu a cenovej dostupnosti je Bulharsko stále vyhľadávanou destináciou, hlavne rodinami s deťmi. Možností ubytovania v Bulharsku je celá rada. Jednou z najvyhľadávanejších oblastí je južná oblasť v okolí Burgasu, kde sa nachádza letisko. Medzi najobľúbenejšie letoviská patrí Primorsko, Kiten alebo Carevo. Milovníkom histórie by nemala určite uniknúť návšteva Sozopolu.

Bulharsko, Varna – na brehu Čierneho mora
Publikované: 25.8.2018
Varna je tretím najväčším bulharským mestom, leží na brehu Čierneho mora a nachádza sa tu najväčší bulharský prístav. Vo Varne je aj menšie letisko, kam sa dá dostať z Prahy aj Brna priamymi letmi za necelé dve hodiny.

Bulharsko – mys Kaliakra a mestečko Balčik
Publikované: 1.9.2018
Okolie letoviska Svätý Konstantin a Elena si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Vyrážame severne pozdĺž pobrežia Čierneho mora a pred mestom Kavarna odbočujeme vľavo na slávny mys Kaliakra (Nos Kaliakra), ktorý je najdlhším mysom v celom Bulharsku.

Bulharsko – kuchyňa, zvyky a tradície
Publikované: 3.1.2019
Niekto ešte len plánuje lyžovačku, iný už vymýšľa, kam vyrazí v lete na dovolenku. My vám teraz trochu predstavíme Bulharsko. Možno bude aj vašou cieľovou destináciou.

Bulharsko: krížom krážom
Publikované: 18.5.2015
Bulharsko bolo za „socíku“ jednou z mála krajín, kam mohol cestovať každý. Väčšina tých, čo túžili po dovolenke pri mori, to tiež využila. Keď sa otvorili hranice, prestalo byť pre nás atraktívne, ale teraz sa rovnako ako páchatelia, začíname vracať na „miesto činu“...

Bulharsko: Príjemné zážitky z dovolenky
Publikované: 4.5.2015
Všetci vaši známi už v Bulharsku boli a vy neviete prečo? Premýšľate nad tým, kam tohto roku na dovolenku? Bulharsko je skvelý tip a my vám povieme prečo!

Bulharsko: Rilský kláštor – najposvätnejšie miesto v zemi
Publikované: 8.1.2018
Zima je v plnom prúde, aj keď to zatiaľ na nejakú snehovú nádielku zrovna nevyzerá. Veľa ľudí už ale premýšľa, kam vyraziť na jar či v lete. Ak máte radi chodenie po pamiatkach, prinášame vám skvelý tip. Začnite si teda pomaly plánovať dovolenku v Bulharsku.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Balíček prekvapení z Divadla Nová scéna
2. cena:
Knižná publikácia Madagaskar - moja láska
3. cena:
Dve vstupenky na komédiu s pesničkami - KLIMAKTÉRIUM... a čo?
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci vo Villa Credo , Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Balíček kozmetiky od spoločnosti ALDA SLOVAKIA
3. cena redakcie:
Bluetooth reproduktor JBL GO 2

Aktuality:

22.4.2019
Príďte zažiť Thurzove slávnosti a odomknúť Oravský hrad do novej letnej turistickej sezóny počas posledného aprílového víkendu, t. j. 27. a 28.4. 2019.
21.4.2019
Hlavné mesto Slovenska vás pozýva na 16. ročník obľúbeného podujatia s bohatým programom pre všetkých, ako aj na mestský open air festival Bratislavský majáles.
20.4.2019
Zahájenie v poradí už ôsmej litomyšlskej kúpeľnej sezóny prebehne od stredy 24. do nedele 28. apríla. Po roku opäť kúpeľná promenáda ožije slávnostným sprievodom, ale tiež hudobnou a divadelnou produkciou. Chýbať nebudú ani obľúbené kúpeľné pramene, kúpeľné lavičky, výstava historických vozidiel a prvorepublikové žandárstvo.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAROKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 22. 4. 2019
sviatok:Slavomír