www.infoglobe.sk » Bulharsko – mys Kaliakra a mestečko Balčik

Bulharsko – mys Kaliakra a mestečko Balčik

Publikované: 1.9.2018
Okolie letoviska Svätý Konstantin a Elena si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Vyrážame severne pozdĺž pobrežia Čierneho mora a pred mestom Kavarna odbočujeme vľavo na slávny mys Kaliakra (Nos Kaliakra), ktorý je najdlhším mysom v celom Bulharsku.

Vápencové skaly mysu sa týčia vo výške sedemdesiat metrov nad morom a sú zafarbené červenofialovými vrstvami, čo zapríčinil obsah železa. Naskytá sa odtiaľ krásny výhľad cez more a pri troche šťastia sa tu skoro ráno a večer dajú pozorovať delfíny a rôzne druhy vtákov, pre ktoré mys slúži ako hniezdisko. Nachádzajú sa tu pozostatky hradu zo štrnásteho storočia, veterná elektráreň, vysielač, múzeum a reštaurácia. Oblasť okolo mysu spadá do chránenej archeologickej rezervácie. Miesto je známe aj svojou legendou, kedy sa vraj po dobytí mysu Osmanmi vrhlo štyridsať miestnych dievčat ako prejav odporu zo strmých skál do mora. Vzali si život, aby unikli zajatiu. Dnes tu ako symbol uctenia ich pamiatky stojí socha, .

mys Kaliakra   mys Kaliakra

mys Kaliakra   mys Kaliakra

Po rovnakej trase sa vraciame späť do našej druhej cieľovej destinácie, ale ešte pred príjazdom do mestečka Balčik sa zastavujeme v jednej z miestnych keramických dielní. Keramika je so svojím charakteristickým zdobením pre Bulharsko (spolu s ružami a ich špeciálnym bielym jogurtom) veľmi typická.

miestna keramická dielňa  výroba   miestna keramická dielňa

Mestečko Balčik patrí k tým najkrajším, nachádza sa tu tretí najväčší bulharský prístav, ale návštevníci sem jazdia obdivovať najmä známy hrad, ktorý je obklopený botanickou záhradou. Najprv vstupujeme do nádherne rozkvitnutých záhrad s rozlohou 6.5 ha. Nachádza sa tu okolo 3 000 druhov rastlín z celého sveta, tunajšia kaktusová záhrada je dokonca druhou najväčšou v Európe. Pri pláži sa nachádza veľký záhon ruží, niektoré tunajšie druhy slúžia na výrobu ružového oleja. Aj zo záhrad je nádherný výhľad na more a dá sa nimi prejsť až k hradu.

kaktusová zárada

botanická záhrada botanická záhrada botanická záhrada botanická zárada

Cestou obdivujeme najrôznejšie vodopády a architektonické prvky, zastavujeme sa aj na ochutnávku bulharských vín v štýlovom Queen´s Winery House. Ten sa tiež nachádza priamo v záhradách a vlastní najväčšiu zbierku bulharských vín (70 000 fliaš). Veľmi dobre chutní napríklad varenské ľadové víno.

Balčik – botanická záhrada – kostol   botanická záhrada – výhľady

botanická záhrada   botanická záhrada

Hneď za vinárstvom sa už týči bledulinký hrádok, ktorý bol vystavaný v kombinácii maurských, antických, gotických a bulharských prvkov pre rumunskú kráľovnú Máriu. Tá vyznávala bahaizmus, ktorý hlása zjednotenie náboženstiev, preto je aj jej zámok kombináciou minaretu a ortodoxného kláštora. V záhrade okolo zámku sa okrem iného nachádza kresťanský kostol prevezený z Kréty a rímske letné kúpele.

hrad rumunskej kráľovnej   hrad rumunskej kráľovnej – interiér

Jedná sa o skutočne veľmi príjemné spestrenie relaxačnej dovolenky a tiež o čiastočný únik zo stereotypných hotelových komplexov. Aj keď sú mys Kaliakra a mestečko Balčik turisticky veľmi známe miesta, je naozaj osviežujúce preskúmať historické a prírodné krásy Bulharska.

GPS: (botanická záhrada) 43°24'15.2"N 28°08'42.7"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bulharsko – letovisko Svätý Konstantin a Elena
Publikované: 18.8.2018
Letovisko Svätý Konstantin a Elena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je najstarším bulharským letoviskom, ktoré vzniklo v roku 1946. Mesto sa nachádza asi 10 km od Varny. O kúsok ďalej je ďalšie známe prímorské letovisko – Zlaté Piesky.

Bulharsko – kuchyňa, zvyky a tradície
Publikované: 3.1.2019
Niekto ešte len plánuje lyžovačku, iný už vymýšľa, kam vyrazí v lete na dovolenku. My vám teraz trochu predstavíme Bulharsko. Možno bude aj vašou cieľovou destináciou.

Bulharsko, Varna – na brehu Čierneho mora
Publikované: 25.8.2018
Varna je tretím najväčším bulharským mestom, leží na brehu Čierneho mora a nachádza sa tu najväčší bulharský prístav. Vo Varne je aj menšie letisko, kam sa dá dostať z Prahy aj Brna priamymi letmi za necelé dve hodiny.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého mesta
Publikované: 29.4.2015
Vďaka svojim piesočným plážam, krásnej prírode, dobrému jedlu a cenovej dostupnosti je Bulharsko stále vyhľadávanou destináciou, hlavne rodinami s deťmi. Možností ubytovania v Bulharsku je celá rada. Jednou z najvyhľadávanejších oblastí je južná oblasť v okolí Burgasu, kde sa nachádza letisko. Medzi najobľúbenejšie letoviská patrí Primorsko, Kiten alebo Carevo. Milovníkom histórie by nemala určite uniknúť návšteva Sozopolu.

Bulharsko: krížom krážom
Publikované: 18.5.2015
Bulharsko bolo za „socíku“ jednou z mála krajín, kam mohol cestovať každý. Väčšina tých, čo túžili po dovolenke pri mori, to tiež využila. Keď sa otvorili hranice, prestalo byť pre nás atraktívne, ale teraz sa rovnako ako páchatelia, začíname vracať na „miesto činu“...

Bulharsko: Príjemné zážitky z dovolenky
Publikované: 4.5.2015
Všetci vaši známi už v Bulharsku boli a vy neviete prečo? Premýšľate nad tým, kam tohto roku na dovolenku? Bulharsko je skvelý tip a my vám povieme prečo!

Bulharsko: Rilský kláštor – najposvätnejšie miesto v zemi
Publikované: 8.1.2018
Zima je v plnom prúde, aj keď to zatiaľ na nejakú snehovú nádielku zrovna nevyzerá. Veľa ľudí už ale premýšľa, kam vyraziť na jar či v lete. Ak máte radi chodenie po pamiatkach, prinášame vám skvelý tip. Začnite si teda pomaly plánovať dovolenku v Bulharsku.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

20.5.2019
Pozývame vás na prehliadky rozária, kde je sústredených viac ako 800 odrôd kultúrnych ruží a 80 druhov botanických ruží v rámci podujatia Dni ruží, ktoré sa uskutoční od 3. do 9. júna 2019.
19.5.2019
Víly, vodník, princezné a iné rozprávkové bytosti vás čakajú aj tento rok pod Smolenickým zámkom, aby dospelých a samozrejme hlavne deti previedli cestou dobrodružstva.
18.5.2019
Židovské múzeum v Prahe od 1. júna 2019 uzavrie kvôli plánovanej rekonštrukcii Španielsku synagógu, ktorá je súčasťou návštevníckeho okruhu a patrí k najnavštevovanejším miestam v Prahe. Práce potrvajú do posledného štvrťroku roku 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALBÁNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 20. 5. 2019
sviatok:Bernard