www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta

Zaujímavé miesta

 Lusaka sa stala hlavným mestom Zambie v roku 1935, pred tým to bola jedna z mnohých miestnych dedín, ktoré tu vznikali hlavne na počiatku 20. storočia. Akokoľvek je Zambia fascinujúca krajina, je potrebné povedať, že Lusaka nie je hlavnou destináciou turistov (nie sú tu skoro žiadne historické pamiatky alebo monumenty), ale zostáva dôležitou prestupnou „stanicou“ pre cestovanie po celej krajine. Medzi miesta, ktoré sa v hlavnom meste oplatí pozrieť patria Národné múzeum (kde si urobíte obraz o minulosti Zambie), rôzne umelecké galérie, Anglikánsku katedrálu, budovu parlamentu popr. botanickú a zoologickú záhradu.

 Približne 200 km na sever od Lusaky leží mesto Kapiri Mposhi, ktoré je významnou železničnou zastávkou – dostanete sa odtiaľ ďalej napr. do Kitwe, Dar es Salaamu v susednej Tanzánii alebo Lusaky.

 Ďalším mestom, ktoré by vám nemalo utiecť je Livingstone (najväčšie mesto v Južnej provincii). Návštevníci väčšinou spájajú návštevu mesta s neďalekými Viktóriinými vodopádmi, avšak aj samo mesto má čo ponúknuť – napríklad Múzeum Livingstone (majú tu hlavne archeologické predmety), Železničné múzeum (vystavujúce lokomotívy, vagóny a veci s železnicou spojené), krokodíliu farmu pri kostole Gwembe atď. 18 km juhovýchodne od mesta Livingston je populárna destinácia turistov – dedina Mukuni. Jedná sa o zachovalú tradičnú africkú dedinu, kde vstrebáte tu pravú atmosféru „divokých“ časov minulosti.

 Viktóriine vodopády sú jednou zo svetovo najznámejších a najúchvatnejších lokalít na svete. Sú 1,7 km široké a viac ako 100 m vysoké, pričom padajúca voda vytvára vodnú sprchu, ktorá je vidieť zo vzdialenosti až 80 km. Voda sa od vodopádov dostáva do úžasnej rokliny Batoka. Národný park Viktóriiných vodopádov sa nachádza hneď vedľa rieky. Na hraniciach Zambie s Botswanou pri jazere Kariba rieka prekonáva rovnomennú priehradu. Stojí za návštevu, pretože je to jedna z najväčších priehrad na svete, merajúca 128 m do výšky a 579 m do šírky. Stavať sa začala v roku 1955 dokončená bola v roku 1959. Jazero Kariba, ktoré bolo vytvorené čiastočne činnosťou priehrady, vzniklo v 60-tych rokoch minulého storočia. Dnes meria 280 km do dĺžky a je 12-32 km široké. S plochou 5500 kilometrov štvorcových je jedným z najväčších človekom vytvorených jazier na svete.

 Vo Východnej provincii nájdete hneď niekoľko národných parkov, ktoré ponúkajú rôzne druhy flóry a fauny. Patria medzi ne Kasanka National Park, North Luangwa National Park, Lukusuzi National Park, South Luangwa National Park a Lavushi-Manda National Park.

 Mesto Kitwe ležiace v provincii Copperbelt je druhým najväčším v celej Zambii. Dlho bývalo centrom banského priemyslu krajiny, medzi ďalšie produkty miestnych fabrík patria napríklad nábytok, stavebné materiály a pod. Môžete tu navštíviť napríklad baňu na meď.

 Najväčší národný park Zambie – Kafue – leží v Západnej provincii. Zaberá viac ako 22 000 km2 a vstupné sa platí pri hlavnej bráne za osobu alebo vozidlo. Kafua je typickým parkom predstavujúcim divoký život afrických zvierat. Môžete tu vidieť hrochy, krokodíly, rôzne exotické vtáky, antilopy atď. .

 Severná provincia ponúka prístup k niekoľkým veľkým jazerám ako Mweru, Mweru Wantipa a Tanganyika, takže milovníci rybárčenia si tu prídu na svoje. Pri jazere Tanganyika (o ktoré sa Zambia delí ešte s Tanzániou, Konžskou demokrat. republikou a Burundi) poblíž mesta .Mpulungu ležia zvyšky kostola Niamkolo, ktoré ale stojí za návštevu.

 

 Zambia ponúka mnoho typov safari výletov – cez klasické 4WD výlety, kultúrne „safari“ a pešie túry až po plavby na kanoe, ktoré ponúkajú úplne iný pohľad na divokú prírodu Zambie. Kultúrne „safari“ ponúka stretnutie s lokálnym obyvateľstvom, ich zvyky, návštevy škôl a pod.

 

Text: Jakub Štantejský

Foto: Google Earth

 

späť

Lokácia:

Zambia
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 28. 3. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 28.3.
23 °C
zajtra:
nedeľa 29.3.
24 °C