www.infoglobe.sk » História

História

     Oblasť Turecka je jedným z najdlhšie súvislo obývaných území na svete. Prví obyvatelia začali tento kus zeme osídľovať okolo roku 7000 pr.n.l. Stredoázijskí bojovníci Chetiti tam okolo roku 1800 pr.n.l. založili ríšu. Časť Turecka potom bola osídlená Grékmi, neskôr sa stala súčasťou rímskej ríše a nakoniec ríše byzantskej. Roku 330 pr.n.l. presťahoval cisár Konštantín I. Veľký hlavné mesto ríše do novo prebudovaného antického mesta Byzantion a premenoval ho na Konstantinopol, dnešný Istanbul. Toto mesto dobyl roku 1453 turecký kmeň Osmanov, moc ktorých siahala v 16. storočí od Dunaja až po Maroko.

     Osmanská ríša zanikla v roku 1923, lebo v 1. svetovej vojne sa postavila na stranu Nemecka a hoci odrazila útok spojencov na Dardanelách, tak na Blízkom východe boli turecké vojská porazené.

Vinou tohto vojnového spojenectva prišlo Turecko o časť Sýrie, Iraku a Palestíny. Nacionalisti zosadili sultána, vyhnali Grékov z krajiny a Turecko sa stalo republikou. Generál Mustafa Kemal prezývaný Atatűrk bol zvolený za prezidenta a ako diktátor vládol až do roku 1938. Počas tejto doby zaviedol mnohé reformy, s úmyslom priblížiť svoju krajinu Európe. Napríklad oddelil náboženstvo od politickej moci, zrušil mnohoženstvo, zakázal mužom nosiť fez, nabádal ženy, aby odložili závoje, a všetci obyvatelia museli prijať priezviská. Začalo sa učiť v latinke a hlavným mestom sa stala Ankara, ktorá je z veľkej časti Atatűrkovým dielom.

     Počas 2. svetovej vojny bolo Turecko neutrálne až do roku 1945, kedy vyhlásilo vojnu Nemecku, po boku Spojených štátov bojovalo v kórejskej vojne a stalo sa členom NATO. Od roku 1960 sa armáda chopila moci v zemi trikrát. Od roku 1989 je prezident volený národným zhromaždením. V súčasnosti pretrvávajú spory medzi Tureckom a Gréckom ako odvekým tureckým rivalom, a to najmä kvôli nárokom na nerastné bohatstvo v Egejskom mori. Vyriešená stále nie je ani otázka Cypru, ktorého časť Turecko de facto okupuje a tiež vzťah tureckej vlády ku kurdskej národnostnej menšine.

 

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Turecko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 20. 6. 2019
sviatok: