www.infoglobe.sk » Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnosť a odporúčania

Cestovať do Sýrskej arabskej republiky za účelom turistiky sa dá bez zvláštnych obmedzení. Bezpečnostná situácia v Sýrii je pomerne dobrá. V prihraničnej oblasti susediacej s Irakom je možné počítať s kontrolou dokladov. V mestách sa dá bezpečne pohybovať väčšinou aj v nočných hodinách. Vreckové krádeže sa môžu výnimočne vyskytnúť najmä v preplnených trhoviskách. Krádeže áut a zariadenia z nich prakticky neexistujú. Neodporúča sa voľné táborenie v prírode mimo vyznačených miest. Je zakázané fotografovať poblíž vojenských objektov (napr. aj mosty). Zvláštne ohľady (konzumácie alkoholu a fajčenia) je nutné brať v dobe pôstneho mesiaca ramadánu.

Ceny základných potravín dotovaných štátom každoročne zvoľna stúpajú, teraz sú zhruba na úrovni SR. Ceny dovážaných výrobkov západnej proveniencie sú vyššie ako v okolitých štátoch (Libanon, Jordánsko) a vyššie ako v SR. Pre tzv. “lacnú turistiku” nie sú vytvorené vhodné podmienky. Kempingy pre súkromnú turistiku neexistujú, stanovanie vo voľnej prírode však nie je obmedzené.
Ubytovanie v štvorhviezdičkovom hoteli sa pohybuje okolo 110,- USD za deň u jednolôžkovej izby (spravidla s raňajkami), dvojlôžková stojí 140,- USD za deň. Ceny v trojhviezdičkovom hoteli sa pohybujú medzi 80 - 100,- USD za noc. Turistické ubytovne v našom slova zmysle neexistujú. Vo väčších mestách je možné nahradiť pobytom v lacnejších hoteloch za predpokladu, že bol nocľah vopred objednaný. Pokiaľ má turista záujem o samostatné ubytovanie v lacnej hotelovej izbe, musí zaplatiť aj za ostatné neobsadené lôžka. Vo väčšine hotelov je nutné pri ubytovaní ponechať cestovný pas cez noc na recepcii (dôvodom je kontrola zo strany bezpečnostných orgánov).
Reštaurácie, ktorých je dostatočné množstvo, ponúkajú väčšinou arabskú kuchyňu s množstvom teplých aj studených predkrmov a typickými na ražni opekanými mäsami. Bežné sú aj pizzerie a ďalšie zariadenia typu “take away” s opekanými, smaženými alebo grilovanými kurčatami, hamburgermi, šavermou (obdoba gyrosa). Existuje bohatá ponuka rôznych zeleninových šalátov, ktoré však z hygienických dôvodov neodporúčame konzumovať inde, ako v lepších reštauráciách vzhľadom k možnej vážnej nákaze, spôsobené nečistou zálievkou.

Diaľničné poplatky neexistujú. Povrch vozoviek býva kvalitou porovnateľný s kvalitou vozoviek v SR v 70.rokoch. Dopravné značenie s výnimkou väčších miest je neprehľadné, písané arabčinou. (Upozorňujeme tiež na odlišný názov niektorých miest v arabčine - Aleppo - Halab, Palmyra - Tadmur, Lattákia - Al Latzakia).
Sýria nie je vhodnou krajinou na cestovanie autostopom. Pri cestovaní automobilom sú v prípade vzniku problému s vozidlom ľudia ochotní a snažia sa pomôcť v rámci možností. Oprava modernejších vozidiel, vybavených elektronikou, je veľmi problematická. V Sýrii nejazdia autá vybavené katalyzátormi, benzín, ktorý je možné kúpiť na čerpacích staniciach, má spornú kvalitu a nízke oktánové číslo (88 Okt.). Nafta je veľmi nekvalitná, ide v podstate o mazut, a používa sa len pre nákladné vozidlá. Jej použitie v moderných dieselových motoroch (CDi) znamená takmer isté rýchle poškodenie motora. Ceny paliva nie sú vysoké: benzín 40,- SYP/liter, nafta 25,- SYP/liter. Jeho kvalita je horšia ako v okolitých štátoch.
Upozorňujeme na skutočnosť, že v Sýrii sa prakticky nedodržiavajú dopravné predpisy v európskom poňatí. Autoškoly takmer neexistujú. Napriek značný počet vozidiel na vozovkách, z ktorých mnohé bývajú z nášho hľadiska v úplne neprijateľnom technickom stavu pre jazdu (nefungujúce svetlá, smerovky, úplne ojazdené pneumatiky a pod.), je nehodovosť porovnateľná s našou. Pri kolízii je vinný ten, kto má poškodenú prednú časť vozidla. Pri nehode je na účely náhrady škody od poisťovne nutné zaistiť spísanie protokolu o dopravnej nehode. Aj tu však narazíte u dopravných policajtov na neznalosť iného jazyka než arabského. Nielen z tohto dôvodu je vymáhanie náhrady škody v prípade nehody takmer nemožné a vinníkom je skoro zásadne cudzinec. Vojenské vozidlá sú prakticky nepostihnuteľné, aj keď sú zjavným vinníkom dopravnej nehody. Tiež hromadná mestská doprava v našom poňatí v krajine neexistuje s výnimkou početných bielych mikrobusov pre približne 10 osôb (tzv. “servisov), ktorých vodiči bývajú postrachom pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Pri jazde v noci je možné aj na diaľnici bežne stretnúť neosvetlené vozidlo idúce v protismere rovnako ako chodca či zvieratá. Jazde po zotmení okrem osvetlených ulíc je preto odporúčané sa úplne vyhnúť. V mestách jazdia tiež lacné taxíky jednotnej žltej farby s červenou ŠPZ. Ich vodiči bývajú ochotní, hovoria však len arabsky.

 

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

Sýria
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

10.4.2020
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob, ktoré sú síce nateraz v značnej miere obmedzené, avšak prostredníctvom našej tvorby si ich aspoň na chvíľku sprítomníte.  
9.4.2020
Múzeum skla a bižutérie v Jablonci už roky nemalo dostatok výstavných priestorov. Pred dvoma rokmi sa začali práce na prístavbe v tvare obrieho brúseného krištáľu. Stavebné práce boli v minulých dňoch dokončené, otvorenie je naplánované po reštriktívnych opatreniach, nová expozícia je pripravená na koniec tohto roku.
8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 4. 2020
sviatok:
dnes:
piatok 10.4.
14 °C
zajtra:
sobota 11.4.
16 °C