www.infoglobe.sk » Bezpečnosť a odporúčania

Bezpečnosť a odporúčania

Cestovať do Sýrskej arabskej republiky za účelom turistiky sa dá bez zvláštnych obmedzení. Bezpečnostná situácia v Sýrii je pomerne dobrá. V prihraničnej oblasti susediacej s Irakom je možné počítať s kontrolou dokladov. V mestách sa dá bezpečne pohybovať väčšinou aj v nočných hodinách. Vreckové krádeže sa môžu výnimočne vyskytnúť najmä v preplnených trhoviskách. Krádeže áut a zariadenia z nich prakticky neexistujú. Neodporúča sa voľné táborenie v prírode mimo vyznačených miest. Je zakázané fotografovať poblíž vojenských objektov (napr. aj mosty). Zvláštne ohľady (konzumácie alkoholu a fajčenia) je nutné brať v dobe pôstneho mesiaca ramadánu.

Ceny základných potravín dotovaných štátom každoročne zvoľna stúpajú, teraz sú zhruba na úrovni SR. Ceny dovážaných výrobkov západnej proveniencie sú vyššie ako v okolitých štátoch (Libanon, Jordánsko) a vyššie ako v SR. Pre tzv. “lacnú turistiku” nie sú vytvorené vhodné podmienky. Kempingy pre súkromnú turistiku neexistujú, stanovanie vo voľnej prírode však nie je obmedzené.
Ubytovanie v štvorhviezdičkovom hoteli sa pohybuje okolo 110,- USD za deň u jednolôžkovej izby (spravidla s raňajkami), dvojlôžková stojí 140,- USD za deň. Ceny v trojhviezdičkovom hoteli sa pohybujú medzi 80 - 100,- USD za noc. Turistické ubytovne v našom slova zmysle neexistujú. Vo väčších mestách je možné nahradiť pobytom v lacnejších hoteloch za predpokladu, že bol nocľah vopred objednaný. Pokiaľ má turista záujem o samostatné ubytovanie v lacnej hotelovej izbe, musí zaplatiť aj za ostatné neobsadené lôžka. Vo väčšine hotelov je nutné pri ubytovaní ponechať cestovný pas cez noc na recepcii (dôvodom je kontrola zo strany bezpečnostných orgánov).
Reštaurácie, ktorých je dostatočné množstvo, ponúkajú väčšinou arabskú kuchyňu s množstvom teplých aj studených predkrmov a typickými na ražni opekanými mäsami. Bežné sú aj pizzerie a ďalšie zariadenia typu “take away” s opekanými, smaženými alebo grilovanými kurčatami, hamburgermi, šavermou (obdoba gyrosa). Existuje bohatá ponuka rôznych zeleninových šalátov, ktoré však z hygienických dôvodov neodporúčame konzumovať inde, ako v lepších reštauráciách vzhľadom k možnej vážnej nákaze, spôsobené nečistou zálievkou.

Diaľničné poplatky neexistujú. Povrch vozoviek býva kvalitou porovnateľný s kvalitou vozoviek v SR v 70.rokoch. Dopravné značenie s výnimkou väčších miest je neprehľadné, písané arabčinou. (Upozorňujeme tiež na odlišný názov niektorých miest v arabčine - Aleppo - Halab, Palmyra - Tadmur, Lattákia - Al Latzakia).
Sýria nie je vhodnou krajinou na cestovanie autostopom. Pri cestovaní automobilom sú v prípade vzniku problému s vozidlom ľudia ochotní a snažia sa pomôcť v rámci možností. Oprava modernejších vozidiel, vybavených elektronikou, je veľmi problematická. V Sýrii nejazdia autá vybavené katalyzátormi, benzín, ktorý je možné kúpiť na čerpacích staniciach, má spornú kvalitu a nízke oktánové číslo (88 Okt.). Nafta je veľmi nekvalitná, ide v podstate o mazut, a používa sa len pre nákladné vozidlá. Jej použitie v moderných dieselových motoroch (CDi) znamená takmer isté rýchle poškodenie motora. Ceny paliva nie sú vysoké: benzín 40,- SYP/liter, nafta 25,- SYP/liter. Jeho kvalita je horšia ako v okolitých štátoch.
Upozorňujeme na skutočnosť, že v Sýrii sa prakticky nedodržiavajú dopravné predpisy v európskom poňatí. Autoškoly takmer neexistujú. Napriek značný počet vozidiel na vozovkách, z ktorých mnohé bývajú z nášho hľadiska v úplne neprijateľnom technickom stavu pre jazdu (nefungujúce svetlá, smerovky, úplne ojazdené pneumatiky a pod.), je nehodovosť porovnateľná s našou. Pri kolízii je vinný ten, kto má poškodenú prednú časť vozidla. Pri nehode je na účely náhrady škody od poisťovne nutné zaistiť spísanie protokolu o dopravnej nehode. Aj tu však narazíte u dopravných policajtov na neznalosť iného jazyka než arabského. Nielen z tohto dôvodu je vymáhanie náhrady škody v prípade nehody takmer nemožné a vinníkom je skoro zásadne cudzinec. Vojenské vozidlá sú prakticky nepostihnuteľné, aj keď sú zjavným vinníkom dopravnej nehody. Tiež hromadná mestská doprava v našom poňatí v krajine neexistuje s výnimkou početných bielych mikrobusov pre približne 10 osôb (tzv. “servisov), ktorých vodiči bývajú postrachom pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Pri jazde v noci je možné aj na diaľnici bežne stretnúť neosvetlené vozidlo idúce v protismere rovnako ako chodca či zvieratá. Jazde po zotmení okrem osvetlených ulíc je preto odporúčané sa úplne vyhnúť. V mestách jazdia tiež lacné taxíky jednotnej žltej farby s červenou ŠPZ. Ich vodiči bývajú ochotní, hovoria však len arabsky.

 

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

Sýria
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
10.11.2019
Slovenské národné múzeu – Historické múzeum pripravuje od 15. novembra 2019 spomienkovú výstavu k 30. výročiu Nežnej revolúcie, ktorá priblíži návštevníkom pohľad na slobodu v kontexte dejín.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 12. 11. 2019
sviatok:
dnes:
utorok 12.11.
17 °C
zajtra:
streda 13.11.
18 °C