www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta

Zaujímavé miesta

Ostrov Mahé pomenovali Francúzi v 18.storočí na počesť vtedajšieho guvernéra Maurícia, ktorým bol Mahé de Laboudonnais. Mahé je zďaleka najväčším a najrozvinutejším zo Seychelských ostrovov. Leží na ňom hlavné mesto Victoria a žije tu asi 90% obyvateľov krajiny. Mahé meria len 27 km na dĺžku a 3 až 8 km na šírku. Ako chrbtica sa ostrovom tiahne hrebeň žulových štítov, medzi nimi na hlavné mesto dozerá najvyšší vrch krajiny - Morne Seychellios (905m n. m.). S viac ako 23 000 obyvateľmi predstavuje Victoria jedno z najmenších hlavných miest na svete. Hlavné pamätihodnosti sa vo Viktórii sústreďujú v malom centre mesta. Za návštevu určite stojí tiež botanická záhrada, ktorá bola založená roku 1901 a pýši sa niekoľkými majestátnymi starými stromami. Najväčšou atrakciou je aleja paliem coco de mer na hlavnej ceste. Štátne historické múzeum má malú, ale pekne usporiadanú zbierku historických predmetov. Väčšina expozícií sa venuje osídleniu ostrovov a miestnej kultúre. Prírodovedné múzeum vám môže ponúknuť všetky možné informácie o miestnej zveri, aj o tej, ktorá tu už vyhynula. Rušným miestom je tržnica Sira Selwyna - narazíte tu hlavne na veľký výber rôznych druhov rýb.

Beau Vallon (na severozápadnom pobreží Mahé, 2 km od Victorie) s jemným bielym pieskom  bývala najpopulárnejšia pláž na Seychelách. Dnes ale väčšina turistov mieri rovno na Praslin alebo La Digue a pláž Beau Vallon býva prekvapivo tichá. Je to i jedna z mála pláží, kde nájdete dostatočnú hĺbku na plávanie. Ďalej v mori sa dá krásne šnorchlovať a je tu hlavné potápačské centrum na Mahé. Severné Mahé turistom ponúka stále funkčnú továreň na čaj (cca 3km od Port Glaud), turistiku v národnom parku Morne Seychellois (založenom v roku 1979 a zaberajúcom 20% rozlohy Mahé) a vrcholy Kopolia (497m) a Trois Fréres (699m) z ktorých sa vám naskytnú nádherné výhľady po okolí. Národný morský park Ste Anne pri východných brehoch Mahé zahrňuje šesť ostrovov. Tým najzaujímavejším je Moyenne, ktorý predstavuje jednu veľkú botanickú záhradu s možnosťami kúpania.

Praslin je druhý najväčší ostrov a nachádza sa asi 45km severovýchodne od Mahé. V turistike a rozvoji je niekde v polovici cesty medzi relatívnym ruchom a uponáhľanosťou Mahé a ospalou pohodou La Digue. Popri báječných plážach je hlavnou atrakciou Vallée de Mai - táto pralesná rezervácia je jedným z mála miest na svete, kde divoko rastú pozoruhodné palmy coco de mer (lodoicea seychelská). Zároveň je súčasťou Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Najlepšia pláž Praslinu je Anse Lazio na severozápade. Má neuveriteľnú modrú lagúnu a blyšťavý biely piesok, v mori je možné dobre plávať aj šnorchlovať.

Ak existuje jeden jediný obraz, ktorý vyvolá všetko kúzlo Seychel, tak je to smaragdové more, belostný piesok a obrovské, morom vyhladené náveterné balvany Anse Source d’Argent na La Digue. K ďalším hlavným ostrovom vnútornej skupiny patria Félicité, Bird a Denis. Všetky tieto ostrovy sú dôležitými prírodnými a vtáčími rezerváciami, ale bohužiaľ prevádzkované ako exkluzívne turistické ciele. La Digue je z hlavných ostrovov zďaleka najmenej rozvinutý, aj keď rozhodne nie je neobjavený. La Digue je od Praslinu vzdialený len 5km. Hlavným zdrojom obživy na ostrove bolo kedysi pestovanie kokosov na plantáži L’Union, južne od La Passe. Teraz je toto hospodárstvo prevádzkované ako neformálne múzeum, ktoré predvádza extrakciu oleja z kopry (sušenej dužiny kokosu).

Väčšina vonkajších seychelských ostrovov je rozptýlená stovky kilometrov na juh od hlavnej skupiny okolo Mahé. Spadajú do štyroch skupín - Aldabra, Amaranty, Alphonse a Farquhar. Hlavným výrobným artiklom je kopra a začína sa skúšať aj akvakultúra (pestovanie vodných rastlín a chov vodných živočíchov). Väčšina týchto ostrovov je bohužiaľ dostupná len jachtárom či návštevníkom, ktorí si pobyt v týchto mimoriadne luxusných letoviskách môžu dovoliť.

 

Text: J.Štantejský a Lonely Planet

Foto: Google Earth

Preklad: Z. Megerssová

 

späť

Lokácia:

Seychely
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: