rieka Biela (belianska) - Slovenská republika

Prameň:
Pri obci Ždiar spojením niekoľkých potokov
Dĺžka toku:
21 km

Základné informácie o rieke

Riečne úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia

Stav vody


Lokality

Belianska jaskyňa
Druh lokality:
Jaskyne
Lokácia:
Prešovský kraj, okres Poprad

Geomorfologická jednotka: Belianske Tatry

Teplota vzduchu: 5,0 až 6,3 °C

Relatívna vlhkosť: 90 až 97 %

Formy výzdoby: sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazierka a mnohé ďalšie

V okolí: Belianske Tatry, Dolina Siedmich prameňov, Chata Plesnivec, Ždiar, Kežmarské Žľaby

    Národná prírodná pamiatka Belianska jaskyňa sa nachádza v Katastrálnom území obce Tatranská Lomnica v okrese Poprad na severnom svahu Kobylieho vrchu. Je to najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku.

    K jaskyni vedie žlto značená lesná cesta z obce Tatranská Lomnica, ktorá neskôr prechádza do náučného chodníka s dĺžkou asi 1 km. Vchod, ktorý vznikol v roku 1882 prerazením tunela 82 m nad pôvodným vstupom, sa nachádza v nadmorskej výške 890m.
    Belianska jaskyňa bola vytvorená v druhohorných triasových vápencoch v období od vrchného do konca pleistocénu. Vznik podmienili vody, ktoré prenikali pomedzi vrstvy a tak prúdili hlbšie do podzemia. Voda svojím dlhodobým erozívnym a korozívnym vplyvom spôsobila vymodelovanie mohutných kupol aj menších kupolovitých vyhĺbenín na stropoch jaskyne a tiež vznik rôznych krasových foriem Belianskej jaskyne.

    Jaskyňu poznali zlatokopi už v prvej polovici 18. storočia, potom ostala na dlhé roky utajená, až ju v roku 1826 znovuobjavili L. Gulden a zlatokop Fabry. Títo však nešli ďalej do útrob jaskyne. Podzemie preskúmali až 5. mája 1881 Július Husz a Johan Britz. Prvá prehliadka jaskyne sa potom konala v roku 1884.

    V jaskyni s dĺžkou 3640m a prevýšením 160 m sa nachádzajú rozšírené dómovité a sieňovité priestory (Zrútený dóm, Dóm trosiek), oválne tvary vzniknuté vodnou modeláciou (Rúrovitý dóm, Priepasťová chodba), či mnohé priepasti (Hladová priepasť, Peklo) a komíny. Upútajú tiež sintrové vodopády (Vysoký dóm, Dóm SNP, Vodopádový dóm), pagodovité stalagmity (Palmová sieň), ale aj iné bohato zastúpené formy sintrovej výplne (Galéria, Klenotnica, Biela sieň). Zvláštny je naklonený 2 m vysoký a 1 m široký stalagmit v Zrútenom dóme, ktorý pripomína šikmú vežu v Pise. Jedna zo zastávok prehliadkovej trasy je v Hudobnej sieni. Tá dostala svoje pomenovanie podľa zvuku kvapiek dopadajúcich na hladinu vody v jazierku. 
    Zaujímavosťou je, že okolo roku 1934 prešla Belianska jaskyňa sériou pokusov, pri ktorých sa jaskyniari snažili o zaľadnenie spodných častí kvôli jej zatraktívneniu. Pokusy boli síce úspešné, no došlo pri nich k poškodeniu kvapľovej výzdoby a praskaniu vápencových stien jaskyne. Preto s pokusmi čoskoro prestali.

    Celková dĺžka prehliadkovej trasy je 1370 m s prevýšením 125 m, s 860 schodmi a jej trvanie je približne 70 minút. V posledných rokoch sa jaskyňa hojne využíva na ozdravovacie speleoklimatické pobyty.
    V Belianskej jaskyni môžeme vidieť 7 druhov netopierov. Medzi nimi najmä netopiera obyčajného, menej netopiera fúzatého, netopiera Brandtovho a netopiera brvitého. Z bezstavovcov je zastúpená hlbinovka, ktorá žije v jaskynných jazierkach.

 

Zdroj: Slovenská správa jaskýň

Text: Z. Megerssová


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Rieky / Európa / Slovenská republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 27. 4. 2024
sviatok:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
7 °C
zajtra:
nedeľa 28.4.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X