www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Bezpečnostná situácia, odporúčania turistom

Pred cestou osobným vozidlom sa odporúča uzavrieť havarijnú poistku, resp. pripoistenie vozidla.

Na vstup domácich zvierat je vyžadovaný medzinárodný očkovací preukaz s platným očkovaním proti besnote a čip alebo tetovanie. (Prípadne vo svetovom jazyku vystavené potvrdenie od veterinára, že zviera absolvovalo všetky povinné očkovania.)

V niektorých mestách sú zavedené parkovacie zóny. Parkovacie lístky je možné zakúpiť v trafikách. Za nesprávne parkovanie sú ukladané vysoké pokuty, montované „botičky", prípadne vozidlo môže byť aj odtiahnuté za nemalý poplatok.

Diaľničná nálepka je povinná aj v prevádzke na štátnych komunikáciách.

Podľa novelizovaného rakúskeho zákona o premávke na pozemných komunikáciách platí pre vodičov motorových vozidiel povinnosť jazdiť po pozemných komunikáciách s rozsvietenými tlmenými svetlami, prípadne špeciálnymi dennými svetlami, aj počas dňa.
Najvyššia povolená rýchlosť (ak nie stanovené značkou v danom mieste stanovené iné obmedzenie) pre osobné automobily a motocykly je: 130 km/h – diaľnice, 100 km/h – štátne cesty (Tirolsko a Vorarlberg 80 km/h), v uzatvorených obciach 50 km/h pre všetky druhy vozidiel. Prekročenie rýchlosti je pokutované, prípadne môže byť odobratý vodičský preukaz. Všetky vozidlá musia byť označené štátom registrácie, vybavené výstražným trojuholníkom a lekárničkou, motocyklisti majú povinnú prilbu.

Ak vodič motorového vozidla použije diaľnicu, musí byť vozidlo vybavené reflexnou vestou pre prípad, že by z dôvodu poruchy či nehody musel na diaľnici vystúpiť z vozu mimo miesto vyhradené na parkovanie (reflexné vesty je možné zakúpiť u väčšiny čerpacích staníc alebo v obchodoch s autopríslušenstvom). Nedodržanie tejto povinnosti je pokutované. Povinnosť vybavenia reflexnou vestou sa nevzťahuje na vodičov jednostopových vozidiel.

Povinnosť pripútať sa bezpečnostnými pásmi platí aj pre spolujazdcov. Podľa rakúskeho zákona o prevádzke motorových vozidiel (§ 106, ods. 5) nemusia deti do 14 rokov, ak sú vyššie ako 150 cm a súčasne sú schopné používať sedadlo, sedieť v detskej sedačke (o váhe zákon nehovorí). V každom prípade však dieťa musí byť pripútané bezpečnostnými pásmi a sedieť na zadnom sedadle. Dieťa do 14 rokov bez ohľadu na výšku má zakázané sedieť na prednom sedadle.

Povolený obsah alkoholu v krvi je 0,5 promile. Prekročenie je trestané odobratím vodičského preukazu alebo veľmi vysokou pokutou a zákazom viesť motorové vozidlo na území Rakúska.

Pri vážnych škodách a zraneniach, vzniknutých v súvislosti s dopravnou nehodou, je nutné privolať políciu. Pri dopravných nehodách s menšími materiálnymi škodami ak sú obaja účastníci prítomní, nie sú pochybnosti o ich identite a došlo medzi nimi k dohode, nie je nutné volať políciu. Účastníci nehody si vymenia osobní údaje, údaje o poistke a vozidle a udalosť potom riešia poisťovne. Ak je polícia privolaná v takýchto prípadoch, je nutné rátať so zaplatením poplatku asi 40 eur. Pri nehode sa odporúča spísať s účastníkmi správu o nehode (Unfallbericht). Formuláre sú k dispozícii aj u našich poisťovní. Pri nehode alebo poruche vozidla je možné volať rakúsky automotoklub (OAMTC) alebo združenie Arbö.
Za prejazd osobných vozidiel niektorými cestnými úsekmi sa platí osobitné mýto.

Na internetovej adrese združenia Arbö (www.arboe.at) je možné získať bližšie motoristické informácie.

Odporúča sa dodržiavať rakúske zákony. Za ich porušenie sú stanovené finančné postihy, prípadne ďalšie sankcie. Týka sa to predovšetkým porušenia dopravných predpisov. Ak cestujúci nemá dostatok finančných prostriedkov na úhradu určenej pokuty na mieste, môže mu byť zadržaný akýkoľvek cenný predmet (napr. vymontované autorádio, a pod.). Pri neuhradení uloženej pokuty sa nedá vylúčiť jej vymáhanie právnou cestou aj na Slovensku.

Odporúča sa tiež uschovať a na požiadanie predložiť doklad o tovare, zakúpenom v Rakúsku pre prípad pochybností o spôsobe jeho získania.

prevzaté z podkladov MZV

späť

Lokácia:

Rakúsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
5 °C