www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov : Peruánska republika
Hlavné mesto: Lima
Rozloha: 1 285 215,6 km2
Počet obyvatel: 27 544 305 (r. 2004)
Oficiálny jazyk: španielčina, kečuánčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvá: 95,1 % rímskokatolícke, 2,7 % protestantské, 2,2 % ostatné
Čas: SEČ -6

 

Geografia

Svojou rozlohou 1 285 215 km2, približne päťkrát väčšie ako Veľká Británia a päťkrát menšie ako Austrália, je Peru tretia najväčšia krajina Južnej Ameriky. Leží v trópoch južne od rovníka a dá sa rozdeliť na tri rozdielne geografické regióny: pobrežie Tichého oceánu, horské pásmo Ánd a Amazonská nížina. Peru susedí s piatimi štátmi – s Ekvádorom, Kolumbiou, Brazíliou, Bolíviou a Chile.

 

Príroda

Vďaka veľkej rozmanitosti ekosystémov, ktorá je dôsledkom rozdielov v klimatických podmienkach, nadmorskej výške a v pôde tropickej oblasti, sa Peru môže pochváliť takým bohatstvom divokej zveri ako žiadna iná krajina sveta. V Peru žije vyše 1700 druhov vtákov, vyše 20 druhov opíc; ďalej cicavce ako mravčiar, medveď, jaguár, lama, puma, lachtan, pekari, leňoch, atď. V roku 2003 tvorilo 12,7 % plochy krajiny 56 chránených území, z toho 10 národných parkov, veľa rezervácií a ďalších chránených plôch.

 

Podnebie

V severovýchodnej časti krajiny, ktorá spadá do Amazonskej nížiny je po celý rok horká a suchá klíma. Hlavné mesto Lima ležiace neďaleko pobrežia Tichého oceánu má januárovú priemernú teplotu 23°C a júlovú 16 °C. Ročne tu spadne iba 50 mm zrážok.

 

Obyvateľstvo

Asi polovica peruánskeho obyvateľstva obýva vysočiny – zväčša to sú vidiecki Indiáni či mestici, ktorí si obstarávajú holé živobytie poľnohospodárstvom. 45 % peruánskej populácie tvoria Indiáni, pričom väčšina z nich hovorí bečuánsky a žije vo vysočinách. Ďalších 37 % tvoria mestici, 15 % belosi a 3 % afroameričania, aziati a ďalší. Vyše 90 % obyvateľstva vyznáva rímskokatolícke náboženstvo.

 

späť

Lokácia:

Peru
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

29.2.2020
Letisko Praha prechádza  v dôsledku navyšovania kapacity postupnou modernizáciou. Momentálna rekonštrukcia triedičky batožiny na Termináli 1 od 1. marca ovplyvní proces odbavenia cestujúcich. U vybraných dopravcov sa presunie na Terminál 2.
28.2.2020
Jarná séria festivalu Cestou necestou sa predstaví v 22 mestách na Slovensku a prinesie úžasné prednášky plné dobrodružstva, zážitkov a inšpirácií.
27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 29. 2. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 29.2.
9 °C
zajtra:
nedeľa 1.3.
8 °C