www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Lotyšsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Riga

Počet obyvateľov: 2,4 mil.

Rast HDP:  10,2% (2005)

Oficiálne jazyky: lotyština

Lotyšsko, (Latvija), je prostredná z troch pobaltských zemí. Hraničí s Litvou (diaľka hraníc 588 km) na juhu, s Bieloruskom (167 km) na juhovýchode, s Ruskom (282 km) na východe a s Estónskom (343 km) na severe.

Politika

Lotyšská republika získala v roku 1991 nezávislosť. Lotyšsko je parlamentnou republikou. Do EÚ vstúpilo v máji roku 2004 a je členom NATO.

Geografia

Lotyšsko leží na severovýchodnom okraji Východoeurópskej nížiny. Krajinu tvoria ploché vyrovnávacie pobrežia Baltského mora, plošiny a pohoria Baltského horského hrebeňa s jazerami.

Príroda

Podnebie je mierne. Skoro polovica lotyšského územia je pokrytá borovicovými a zmiešanými lesmi.

Zdravie

Turisti musia mať uzatvorené zdravotné poistenie, ktoré zahŕňa úhradu výdajov za poskytnutie zdravotnej starostlivosti a dopravu do štátu trvalého bydliska osoby v prípade ťažkého ochorenia, či úmrtia. Pre viac informácií odporúčame obrátiť sa na konkrétnu zdravotnú poisťovňu.

Doprava

V Lotyšsku platí prísny zákaz antiradaru vo vozidle. Krátkovlnnú vysielačku môžete vo vozidle používať len so súhlasom Ministerstva dopravy LoR, ktoré k jej používaniu vydá špeciálne povolení.

Motorizovaných turistov upozorňujeme na zhoršenú kvalitu cestného povrchu a na pravidlá cestnej premávky. Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h, pre vodičov – začiatočníkov je maximálna povolená rýchlosť 80 km/h (VP kratšiu dobu ako 2 roky). Po celú dobu jazdy je nutné mať rozsvietené svetlá. Používať ručný mobilný telefón za jazdy je zakázané, resp. dá sa používať v prípade vybavenia vozidlá tzv. pevným držadlom. Od 1.12. do 1.3. musia byť automobily s tonážou pod 3,5 tony vybavené pneumatikami so zimným vzorom. Od 1. 4. je zakázané používať zimné pneumatiky s hrotmi, ktoré väčšina vodičov používa v zimných mesiacoch. Vodič a spolucestujúci musia byť za jazdy pripútaní bezpečnostnými pásmi. Deti do 150 cm musia používať detskú sedačku. Povolená hranica alkoholu v krvi vodiča bola stanovená na 0,5 promile, u vodičov začiatočníkov, ktorí vlastnia VP menej ako dva roky je tento limit znížený na 0,2 promile. Dovoz pohonných hmôt mimo pevnú nádrž vozidla je zakázaný.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Lotyšsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 8. 2019
sviatok:
dnes:
nedeľa 18.8.
25 °C
zajtra:
pondelok 19.8.
23 °C