www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Lotyšsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Riga

Počet obyvateľov: 2,4 mil.

Rast HDP:  10,2% (2005)

Oficiálne jazyky: lotyština

Lotyšsko, (Latvija), je prostredná z troch pobaltských zemí. Hraničí s Litvou (diaľka hraníc 588 km) na juhu, s Bieloruskom (167 km) na juhovýchode, s Ruskom (282 km) na východe a s Estónskom (343 km) na severe.

Politika

Lotyšská republika získala v roku 1991 nezávislosť. Lotyšsko je parlamentnou republikou. Do EÚ vstúpilo v máji roku 2004 a je členom NATO.

Geografia

Lotyšsko leží na severovýchodnom okraji Východoeurópskej nížiny. Krajinu tvoria ploché vyrovnávacie pobrežia Baltského mora, plošiny a pohoria Baltského horského hrebeňa s jazerami.

Príroda

Podnebie je mierne. Skoro polovica lotyšského územia je pokrytá borovicovými a zmiešanými lesmi.

Zdravie

Turisti musia mať uzatvorené zdravotné poistenie, ktoré zahŕňa úhradu výdajov za poskytnutie zdravotnej starostlivosti a dopravu do štátu trvalého bydliska osoby v prípade ťažkého ochorenia, či úmrtia. Pre viac informácií odporúčame obrátiť sa na konkrétnu zdravotnú poisťovňu.

Doprava

V Lotyšsku platí prísny zákaz antiradaru vo vozidle. Krátkovlnnú vysielačku môžete vo vozidle používať len so súhlasom Ministerstva dopravy LoR, ktoré k jej používaniu vydá špeciálne povolení.

Motorizovaných turistov upozorňujeme na zhoršenú kvalitu cestného povrchu a na pravidlá cestnej premávky. Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h, pre vodičov – začiatočníkov je maximálna povolená rýchlosť 80 km/h (VP kratšiu dobu ako 2 roky). Po celú dobu jazdy je nutné mať rozsvietené svetlá. Používať ručný mobilný telefón za jazdy je zakázané, resp. dá sa používať v prípade vybavenia vozidlá tzv. pevným držadlom. Od 1.12. do 1.3. musia byť automobily s tonážou pod 3,5 tony vybavené pneumatikami so zimným vzorom. Od 1. 4. je zakázané používať zimné pneumatiky s hrotmi, ktoré väčšina vodičov používa v zimných mesiacoch. Vodič a spolucestujúci musia byť za jazdy pripútaní bezpečnostnými pásmi. Deti do 150 cm musia používať detskú sedačku. Povolená hranica alkoholu v krvi vodiča bola stanovená na 0,5 promile, u vodičov začiatočníkov, ktorí vlastnia VP menej ako dva roky je tento limit znížený na 0,2 promile. Dovoz pohonných hmôt mimo pevnú nádrž vozidla je zakázaný.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Lotyšsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:
dnes:
štvrtok 17.10.
13 °C
zajtra:
piatok 18.10.
12 °C