www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Lotyšsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Riga

Počet obyvateľov: 2,4 mil.

Rast HDP:  10,2% (2005)

Oficiálne jazyky: lotyština

Lotyšsko, (Latvija), je prostredná z troch pobaltských zemí. Hraničí s Litvou (diaľka hraníc 588 km) na juhu, s Bieloruskom (167 km) na juhovýchode, s Ruskom (282 km) na východe a s Estónskom (343 km) na severe.

Politika

Lotyšská republika získala v roku 1991 nezávislosť. Lotyšsko je parlamentnou republikou. Do EÚ vstúpilo v máji roku 2004 a je členom NATO.

Geografia

Lotyšsko leží na severovýchodnom okraji Východoeurópskej nížiny. Krajinu tvoria ploché vyrovnávacie pobrežia Baltského mora, plošiny a pohoria Baltského horského hrebeňa s jazerami.

Príroda

Podnebie je mierne. Skoro polovica lotyšského územia je pokrytá borovicovými a zmiešanými lesmi.

Zdravie

Turisti musia mať uzatvorené zdravotné poistenie, ktoré zahŕňa úhradu výdajov za poskytnutie zdravotnej starostlivosti a dopravu do štátu trvalého bydliska osoby v prípade ťažkého ochorenia, či úmrtia. Pre viac informácií odporúčame obrátiť sa na konkrétnu zdravotnú poisťovňu.

Doprava

V Lotyšsku platí prísny zákaz antiradaru vo vozidle. Krátkovlnnú vysielačku môžete vo vozidle používať len so súhlasom Ministerstva dopravy LoR, ktoré k jej používaniu vydá špeciálne povolení.

Motorizovaných turistov upozorňujeme na zhoršenú kvalitu cestného povrchu a na pravidlá cestnej premávky. Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h, pre vodičov – začiatočníkov je maximálna povolená rýchlosť 80 km/h (VP kratšiu dobu ako 2 roky). Po celú dobu jazdy je nutné mať rozsvietené svetlá. Používať ručný mobilný telefón za jazdy je zakázané, resp. dá sa používať v prípade vybavenia vozidlá tzv. pevným držadlom. Od 1.12. do 1.3. musia byť automobily s tonážou pod 3,5 tony vybavené pneumatikami so zimným vzorom. Od 1. 4. je zakázané používať zimné pneumatiky s hrotmi, ktoré väčšina vodičov používa v zimných mesiacoch. Vodič a spolucestujúci musia byť za jazdy pripútaní bezpečnostnými pásmi. Deti do 150 cm musia používať detskú sedačku. Povolená hranica alkoholu v krvi vodiča bola stanovená na 0,5 promile, u vodičov začiatočníkov, ktorí vlastnia VP menej ako dva roky je tento limit znížený na 0,2 promile. Dovoz pohonných hmôt mimo pevnú nádrž vozidla je zakázaný.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Lotyšsko
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 28. 3. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 28.3.
10 °C
zajtra:
nedeľa 29.3.
3 °C