www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Lotyšsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Riga

Počet obyvateľov: 2,4 mil.

Rast HDP:  10,2% (2005)

Oficiálne jazyky: lotyština

Lotyšsko, (Latvija), je prostredná z troch pobaltských zemí. Hraničí s Litvou (diaľka hraníc 588 km) na juhu, s Bieloruskom (167 km) na juhovýchode, s Ruskom (282 km) na východe a s Estónskom (343 km) na severe.

Politika

Lotyšská republika získala v roku 1991 nezávislosť. Lotyšsko je parlamentnou republikou. Do EÚ vstúpilo v máji roku 2004 a je členom NATO.

Geografia

Lotyšsko leží na severovýchodnom okraji Východoeurópskej nížiny. Krajinu tvoria ploché vyrovnávacie pobrežia Baltského mora, plošiny a pohoria Baltského horského hrebeňa s jazerami.

Príroda

Podnebie je mierne. Skoro polovica lotyšského územia je pokrytá borovicovými a zmiešanými lesmi.

Zdravie

Turisti musia mať uzatvorené zdravotné poistenie, ktoré zahŕňa úhradu výdajov za poskytnutie zdravotnej starostlivosti a dopravu do štátu trvalého bydliska osoby v prípade ťažkého ochorenia, či úmrtia. Pre viac informácií odporúčame obrátiť sa na konkrétnu zdravotnú poisťovňu.

Doprava

V Lotyšsku platí prísny zákaz antiradaru vo vozidle. Krátkovlnnú vysielačku môžete vo vozidle používať len so súhlasom Ministerstva dopravy LoR, ktoré k jej používaniu vydá špeciálne povolení.

Motorizovaných turistov upozorňujeme na zhoršenú kvalitu cestného povrchu a na pravidlá cestnej premávky. Najvyššia povolená rýchlosť v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h, pre vodičov – začiatočníkov je maximálna povolená rýchlosť 80 km/h (VP kratšiu dobu ako 2 roky). Po celú dobu jazdy je nutné mať rozsvietené svetlá. Používať ručný mobilný telefón za jazdy je zakázané, resp. dá sa používať v prípade vybavenia vozidlá tzv. pevným držadlom. Od 1.12. do 1.3. musia byť automobily s tonážou pod 3,5 tony vybavené pneumatikami so zimným vzorom. Od 1. 4. je zakázané používať zimné pneumatiky s hrotmi, ktoré väčšina vodičov používa v zimných mesiacoch. Vodič a spolucestujúci musia byť za jazdy pripútaní bezpečnostnými pásmi. Deti do 150 cm musia používať detskú sedačku. Povolená hranica alkoholu v krvi vodiča bola stanovená na 0,5 promile, u vodičov začiatočníkov, ktorí vlastnia VP menej ako dva roky je tento limit znížený na 0,2 promile. Dovoz pohonných hmôt mimo pevnú nádrž vozidla je zakázaný.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Lotyšsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: