www.infoglobe.sk » Doklady

Doklady

Platný cestovný pas (doba platnosti minimálne do dňa opustenia Kuby), pri vstupe do krajiny cestujúci vyplňuje malý vstupný formulár; kópiu, ktorá mu ostáva, musí bezpodmienečne predložiť pri odchode z krajiny, formulár je na hranici prísne vyžadovaný. V prípade straty je možné s určitým časovým oneskorením (overovanie totožnosti turistu v centrálnej evidencii) získať nový. Pred odletom z krajiny musí každý cestujúci povinne zaplatiť letiskový poplatok (25 USD za osobu). Kubánske úrady neuznávajú argumentáciu, že letiskové poplatky boli zahrnuté v cene letenky.
Motorové vozidlo: na zapožičanie motorového vozidla stačí náš vodičský preukaz (platí po dobu 180 dní pobytu na Kube, po tejto lehote je nutné požiadať o miestny vodičský preukaz – je to iba formalita, ne vyžaduje sa žiadne preskúšanie z pravidiel cestnej premávky)

Ministerstvo zahraničných vecí odporúča českým občanom, aby si pred cestou overili na zastupiteľskom úrade navštevovaného štátu, či sa nezmenili podmienky pre vstup a pobyt.
Turistické víza: V prípade turistického pobytu, udeľuje Kubánsky konzulát vízum vo forme turistickej karty, ktorá stojí okolo 20 €. Táto karta môže vybaviť aj cestovná kancelária v rámci organizovaného pobytu. Turistická karta oprávňuje k pobytu na území Kuby po dobu 30 dní a jej platnosť môže byť na Kube predĺžená na cudzineckej polícii o ďalších 30 dní za poplatok 25 USD. Turistickú kartu je potrebné zabezpečiť si pred odletom na Kubu, po prílete na kubánske letisko už nie je možné ju získať. Ak sa jedná o cestu s iným účelom ako turistickým, je nutné podať žiadosť o udelenie víza na konzulárnom oddelení zastupiteľského úradu Kuby (cena okolo 35 USD).

Víza pre novinárov: platí zákaz výkonu činnosti bez akreditácie - novinári musia získať pracovné vízum D-6 (zvyčajne stojí 50 USD), na základe ktorého sa novinár musí ešte akreditovať v Stredisku medzinárodnej tlače v Havane (CPI - Centro de Prensa Internacional, kde musí predložiť medzinárodný novinársky preukaz, nahlásiť miesto pobytu, cena 60 USD). Získanie víza trvá často veľmi dlho (pol roka a viac), kubánske úrady sledujú zahraničnú tlač a registrujú novinárov, ktorí o Kube píšu „hanlivo“. Takíto nemusia dostať vízum, vydanie ktorého povoľuje havanské CPI. Takisto aj novinári, ktorí v minulosti písali o Kube s využitím materiálu získaného počas turistického pobytu, teda bez „povolenia na prácu”.

Prihlasovacia povinnosť: vo vstupnom formulári, ktorý cestujúci dostane ihneď pri vstupe do krajiny, sa uvádza aj miesto pobytu – ak ho cestovateľ neuvedie, kubánske úrady ho budú nútiť zaplatiť minimálne 3 noci v hotelu, ktorý niekedy aj určia. V prípade ubytovania v súkromí platí prihlasovacia povinnosť, ktorú zabezpečuje majiteľ domu (bytu). Za nesplnenie prihlasovacej povinnosti sú kubánski občania tvrdo postihovaní (sieť „domových dôverníkov” zabezpečí, aby sa o ubytovanom turistovi polícia čoskoro dozvedela). V prípade ubytovania v hoteli turistu ohlasuje prevádzkovateľ. S prihlasovacou povinnosťou a snahou kubánskych úradov „mať každého cudzinca pod kontrolou” súvisia aj problémy so stanovaním alebo nocovaním pod šírym nebom - kubánske úrady takýto druh turistiky nepovoľujú.

 

späť

Lokácia:

Kuba
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 4. 2020
sviatok:
dnes:
štvrtok 2.4.
25 °C
zajtra:
piatok 3.4.
27 °C