www.infoglobe.sk » Doklady

Doklady

Platný cestovný pas (doba platnosti minimálne do dňa opustenia Kuby), pri vstupe do krajiny cestujúci vyplňuje malý vstupný formulár; kópiu, ktorá mu ostáva, musí bezpodmienečne predložiť pri odchode z krajiny, formulár je na hranici prísne vyžadovaný. V prípade straty je možné s určitým časovým oneskorením (overovanie totožnosti turistu v centrálnej evidencii) získať nový. Pred odletom z krajiny musí každý cestujúci povinne zaplatiť letiskový poplatok (25 USD za osobu). Kubánske úrady neuznávajú argumentáciu, že letiskové poplatky boli zahrnuté v cene letenky.
Motorové vozidlo: na zapožičanie motorového vozidla stačí náš vodičský preukaz (platí po dobu 180 dní pobytu na Kube, po tejto lehote je nutné požiadať o miestny vodičský preukaz – je to iba formalita, ne vyžaduje sa žiadne preskúšanie z pravidiel cestnej premávky)

Ministerstvo zahraničných vecí odporúča českým občanom, aby si pred cestou overili na zastupiteľskom úrade navštevovaného štátu, či sa nezmenili podmienky pre vstup a pobyt.
Turistické víza: V prípade turistického pobytu, udeľuje Kubánsky konzulát vízum vo forme turistickej karty, ktorá stojí okolo 20 €. Táto karta môže vybaviť aj cestovná kancelária v rámci organizovaného pobytu. Turistická karta oprávňuje k pobytu na území Kuby po dobu 30 dní a jej platnosť môže byť na Kube predĺžená na cudzineckej polícii o ďalších 30 dní za poplatok 25 USD. Turistickú kartu je potrebné zabezpečiť si pred odletom na Kubu, po prílete na kubánske letisko už nie je možné ju získať. Ak sa jedná o cestu s iným účelom ako turistickým, je nutné podať žiadosť o udelenie víza na konzulárnom oddelení zastupiteľského úradu Kuby (cena okolo 35 USD).

Víza pre novinárov: platí zákaz výkonu činnosti bez akreditácie - novinári musia získať pracovné vízum D-6 (zvyčajne stojí 50 USD), na základe ktorého sa novinár musí ešte akreditovať v Stredisku medzinárodnej tlače v Havane (CPI - Centro de Prensa Internacional, kde musí predložiť medzinárodný novinársky preukaz, nahlásiť miesto pobytu, cena 60 USD). Získanie víza trvá často veľmi dlho (pol roka a viac), kubánske úrady sledujú zahraničnú tlač a registrujú novinárov, ktorí o Kube píšu „hanlivo“. Takíto nemusia dostať vízum, vydanie ktorého povoľuje havanské CPI. Takisto aj novinári, ktorí v minulosti písali o Kube s využitím materiálu získaného počas turistického pobytu, teda bez „povolenia na prácu”.

Prihlasovacia povinnosť: vo vstupnom formulári, ktorý cestujúci dostane ihneď pri vstupe do krajiny, sa uvádza aj miesto pobytu – ak ho cestovateľ neuvedie, kubánske úrady ho budú nútiť zaplatiť minimálne 3 noci v hotelu, ktorý niekedy aj určia. V prípade ubytovania v súkromí platí prihlasovacia povinnosť, ktorú zabezpečuje majiteľ domu (bytu). Za nesplnenie prihlasovacej povinnosti sú kubánski občania tvrdo postihovaní (sieť „domových dôverníkov” zabezpečí, aby sa o ubytovanom turistovi polícia čoskoro dozvedela). V prípade ubytovania v hoteli turistu ohlasuje prevádzkovateľ. S prihlasovacou povinnosťou a snahou kubánskych úradov „mať každého cudzinca pod kontrolou” súvisia aj problémy so stanovaním alebo nocovaním pod šírym nebom - kubánske úrady takýto druh turistiky nepovoľujú.

 

späť

Lokácia:

Kuba
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok:
dnes:
sobota 19.10.
30 °C
zajtra:
nedeľa 20.10.
29 °C