www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Odporúča sa venovať zvýšenú pozornosť aktuálnym informáciám z krajiny a pokynom ministerstva zahraničných vecí, nakoľko v krajine dlhodobo pretrváva napätá bezpečnostná situácia, preto treba dobre zvážiť nevyhnutnosť návštevy tejto krajiny.

V Bogote aj v ďalších väčších mestách pretrváva riziko bombových atentátov, ktoré sa môžu vyskytnúť takmer v hocijakú hodinu na hocijakom mieste. Z hľadiska turistiky sú pomerne bezpečné iba mesta Cartagena de Indias na karibskom pobreží a súostrovie San Andrés a Providencia. Okrem vnútorných konfliktov treba brať do úvahy, že Kolumbia náleží ku krajinám s najvyššou úrovňou kriminality v Latinskej Amerike. Ide práve o aktivity protivládnych ozbrojených skupín (gerily a paravojenské jednotky) a vysoký počet násilných trestných činov, najmä vrážd a únosov.


Všeobecné odporúčania pri návšteve Kolumbie:

Neodporúča sa vôbec cestovať autom ani autobusovými linkami v nočných hodinách, aj cez deň treba rátať s častými kontrolami armády a polície, ako aj selektívnymi kontrolami ozbrojených povstalcov. Riziko únosu je mimoriadne vysoké. Najspoľahlivejší dopravný prostriedok v súvislosti s bezpečnosťou, ale aj stavom vozoviek, je letecká doprava, ktorej vnútroštátna sieť je veľmi hustá. Treba však rátať s nižšou kvalitou služieb, nedodržiavaním leteckého poriadku, problémy s asignáciou miest, nerešpektovaním rezervácií, a i. Pri použití taxislužby v Bogote, ale aj ďalších mestách, je vhodné vyhnúť sa zastaveniu vozidiel taxi na ulici, ale skôr sa odporúča využiť radiotaxi či hotelové taxislužby, a to najmä v nočných hodinách.
Podľa možnosti nenosiť cenné predmety na viditeľnom mieste ani väčšiu hotovosť, po zotmení zvýšiť ostražitosť, vyhýbať sa rizikovým mestským štvrtiam, nenavštevovať odľahlé miesta. Využívať hotelové bezpečnostné schránky na uloženie cenností, cestovných dokladov a leteniek. Odporúčame urobiť si fotokópie dokumentov a leteniek, a originály podľa možnosti uložiť na bezpečnom mieste. V prípade krádeže sa treba obrátiť ihneď na políciu a spísať príslušný protokol pre poisťovňu.
Osobitne v prípade individuálnej turistiky odporúčame pri cestách mimo veľké mestá konzultovať bezpečnostnú situáciu a poskytnúť zastupiteľskému úradu itinerár cesty.

Bezpečnostná situácia v krajine nie je príliš dobrá ani pre Európanov, hoci nie sú politickým cieľom ozbrojených skupín, navyše viditeľná je prítomnosť armády a polície na hlavných cestných ťahoch, ktoré sú cez deň od asi 7:00 do 17:00 hod. pomerne bezpečné, avšak nebezpečenstvo únosu v záujme získania výkupného pretrváva na celom kolumbijskom území. Osobitne aktívne sú organizácie FARC a ELN, podobné riziko však hrozí riziko aj zo strany neorganizovaných zločincov. Ďalšou hrozbou sú bombové útoky FARC vo veľkých mestách, napríklad v obchodných centrách.


Oblasti v Kolumbii, ktoré predstavujú vážne bezpečnostné riziko, preto sa odporúča v každom prípade sa im vyhnúť:

– všeobecne všetky vidiecke oblasti, najmä departmenty Arauca, Caquetá, Putumayo, Meta a Guavire ako celok;
– vidiecke časti departmentov Cesar, Norte del Santander, Santander, Boyacá, Caldas, Nariňo, Cauca, Tolima a Cundinamarca (včítane oblasti okolo hlavného mesta Bogota);
– v nočných hodinách sa vážne riziká môžu vyskytnúť na miestnych komunikáciách departmentu Antioquia, Chocó, Guajira, Huila, Valle del Cauca a
mesta Medellín;
– veľmi nebezpečné sú všetky horské oblasti Kolumbie, najmä potom turisticky atraktívna oblasť Sierra Nevada de Santa Marta.


Oblasti v Kolumbii, ktoré predstavujú stredne veľké bezpečnostné riziko, preto ich návštevu treba dôkladne zvážiť:

– v podstate sa jedná o celý zvyšok krajiny; všeobecne sa za relatívne bezpečné považujú bohatšie štvrte veľkých miest (Bogota, Medellín, Cali, Barranquilla, Santa Marta a Bucaramanga), no práve v týchto miestach je najvyššie riziko drobnej kriminality, v Bogote aj iných väčších mestách navyše permanentné riziko bombových atentátov.


Oblasti v Kolumbii, ktoré sú z hľadiska turistiky pomerne bezpečné:

– v rámci Kolumbie sa jedná iba o mesto Cartagena de Indias a o súostrovie San Andrés y Providencia.


Do Kolumbie sa nevyžaduje zvláštne očkovanie, odporúča sa však informovať sa pred cestou na špecializovanom pracovisku, všeobecne pre cestovateľov do tropických oblastí je vhodné očkovanie proti žltej zimnici a výbava vhodnými antimalarikami. Podľa informácie Riaditeľstva národných parkov Kolumbie je potrebné pri návšteve všetkých národných parkov Kolumbie v nadmorskej výške pod 2200 m n.m. predložiť očkovací preukaz o očkovaní proti žltej zimnici. Očkovanie musí byť staršie ako 10 dní. V niektorých oblastiach Kolumbie je žltá zimnica veľmi rozšírená. Masový výskyt bol zaznamenaný aj v oblasti karibského pobrežia, ktoré je vyhľadávané turistami (včítane departmentov Guajira, Magdalena, Atlántico, Bolívar, Sucre, Córdoba, César a Norte de Santander, okolie miest Cartagena, Santa Marta, Riohacha, Barranquilla). Hoci podľa informácií kolumbijských úradov z novembra 2008 nie je očkovanie proti žltej zimnici povinné a nevyžaduje sa potvrdenie, samotné kolumbijské Ministerstvo zdravotníctva Kolumbie odporúča toto očkovanie aplikovať, a to minimálne 10 dní pred odletom do vybraných oblastí, ako je atlantické pobrežie, pacifické pobrežie, centrálny Llanos, a pod., ako aj v prípade živelných pohrom. Na očkovanie treba myslieť aj v prípade, kedy cestovateľ odlieta z Kolumbie do krajiny, kde je očkovanie proti žltej zimnici povinné alebo odporúčané.

Časový rozdiel medzi Kolumbiou a strednou Európu je v letnom období mínus 7 hodín, v zimnom období mínus 6 hodín.
Pri telefonickom a faxovom spojení z Kolumbie je pred smerovým číslom SR (421) nutné vytočiť najprv 009 alebo 007.

 

Zdroj: MZV

späť

Lokácia:

Kolumbia
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 20. 6. 2019
sviatok: