www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Odporúča sa venovať zvýšenú pozornosť aktuálnym informáciám z krajiny a pokynom ministerstva zahraničných vecí, nakoľko v krajine dlhodobo pretrváva napätá bezpečnostná situácia, preto treba dobre zvážiť nevyhnutnosť návštevy tejto krajiny.

V Bogote aj v ďalších väčších mestách pretrváva riziko bombových atentátov, ktoré sa môžu vyskytnúť takmer v hocijakú hodinu na hocijakom mieste. Z hľadiska turistiky sú pomerne bezpečné iba mesta Cartagena de Indias na karibskom pobreží a súostrovie San Andrés a Providencia. Okrem vnútorných konfliktov treba brať do úvahy, že Kolumbia náleží ku krajinám s najvyššou úrovňou kriminality v Latinskej Amerike. Ide práve o aktivity protivládnych ozbrojených skupín (gerily a paravojenské jednotky) a vysoký počet násilných trestných činov, najmä vrážd a únosov.


Všeobecné odporúčania pri návšteve Kolumbie:

Neodporúča sa vôbec cestovať autom ani autobusovými linkami v nočných hodinách, aj cez deň treba rátať s častými kontrolami armády a polície, ako aj selektívnymi kontrolami ozbrojených povstalcov. Riziko únosu je mimoriadne vysoké. Najspoľahlivejší dopravný prostriedok v súvislosti s bezpečnosťou, ale aj stavom vozoviek, je letecká doprava, ktorej vnútroštátna sieť je veľmi hustá. Treba však rátať s nižšou kvalitou služieb, nedodržiavaním leteckého poriadku, problémy s asignáciou miest, nerešpektovaním rezervácií, a i. Pri použití taxislužby v Bogote, ale aj ďalších mestách, je vhodné vyhnúť sa zastaveniu vozidiel taxi na ulici, ale skôr sa odporúča využiť radiotaxi či hotelové taxislužby, a to najmä v nočných hodinách.
Podľa možnosti nenosiť cenné predmety na viditeľnom mieste ani väčšiu hotovosť, po zotmení zvýšiť ostražitosť, vyhýbať sa rizikovým mestským štvrtiam, nenavštevovať odľahlé miesta. Využívať hotelové bezpečnostné schránky na uloženie cenností, cestovných dokladov a leteniek. Odporúčame urobiť si fotokópie dokumentov a leteniek, a originály podľa možnosti uložiť na bezpečnom mieste. V prípade krádeže sa treba obrátiť ihneď na políciu a spísať príslušný protokol pre poisťovňu.
Osobitne v prípade individuálnej turistiky odporúčame pri cestách mimo veľké mestá konzultovať bezpečnostnú situáciu a poskytnúť zastupiteľskému úradu itinerár cesty.

Bezpečnostná situácia v krajine nie je príliš dobrá ani pre Európanov, hoci nie sú politickým cieľom ozbrojených skupín, navyše viditeľná je prítomnosť armády a polície na hlavných cestných ťahoch, ktoré sú cez deň od asi 7:00 do 17:00 hod. pomerne bezpečné, avšak nebezpečenstvo únosu v záujme získania výkupného pretrváva na celom kolumbijskom území. Osobitne aktívne sú organizácie FARC a ELN, podobné riziko však hrozí riziko aj zo strany neorganizovaných zločincov. Ďalšou hrozbou sú bombové útoky FARC vo veľkých mestách, napríklad v obchodných centrách.


Oblasti v Kolumbii, ktoré predstavujú vážne bezpečnostné riziko, preto sa odporúča v každom prípade sa im vyhnúť:

– všeobecne všetky vidiecke oblasti, najmä departmenty Arauca, Caquetá, Putumayo, Meta a Guavire ako celok;
– vidiecke časti departmentov Cesar, Norte del Santander, Santander, Boyacá, Caldas, Nariňo, Cauca, Tolima a Cundinamarca (včítane oblasti okolo hlavného mesta Bogota);
– v nočných hodinách sa vážne riziká môžu vyskytnúť na miestnych komunikáciách departmentu Antioquia, Chocó, Guajira, Huila, Valle del Cauca a
mesta Medellín;
– veľmi nebezpečné sú všetky horské oblasti Kolumbie, najmä potom turisticky atraktívna oblasť Sierra Nevada de Santa Marta.


Oblasti v Kolumbii, ktoré predstavujú stredne veľké bezpečnostné riziko, preto ich návštevu treba dôkladne zvážiť:

– v podstate sa jedná o celý zvyšok krajiny; všeobecne sa za relatívne bezpečné považujú bohatšie štvrte veľkých miest (Bogota, Medellín, Cali, Barranquilla, Santa Marta a Bucaramanga), no práve v týchto miestach je najvyššie riziko drobnej kriminality, v Bogote aj iných väčších mestách navyše permanentné riziko bombových atentátov.


Oblasti v Kolumbii, ktoré sú z hľadiska turistiky pomerne bezpečné:

– v rámci Kolumbie sa jedná iba o mesto Cartagena de Indias a o súostrovie San Andrés y Providencia.


Do Kolumbie sa nevyžaduje zvláštne očkovanie, odporúča sa však informovať sa pred cestou na špecializovanom pracovisku, všeobecne pre cestovateľov do tropických oblastí je vhodné očkovanie proti žltej zimnici a výbava vhodnými antimalarikami. Podľa informácie Riaditeľstva národných parkov Kolumbie je potrebné pri návšteve všetkých národných parkov Kolumbie v nadmorskej výške pod 2200 m n.m. predložiť očkovací preukaz o očkovaní proti žltej zimnici. Očkovanie musí byť staršie ako 10 dní. V niektorých oblastiach Kolumbie je žltá zimnica veľmi rozšírená. Masový výskyt bol zaznamenaný aj v oblasti karibského pobrežia, ktoré je vyhľadávané turistami (včítane departmentov Guajira, Magdalena, Atlántico, Bolívar, Sucre, Córdoba, César a Norte de Santander, okolie miest Cartagena, Santa Marta, Riohacha, Barranquilla). Hoci podľa informácií kolumbijských úradov z novembra 2008 nie je očkovanie proti žltej zimnici povinné a nevyžaduje sa potvrdenie, samotné kolumbijské Ministerstvo zdravotníctva Kolumbie odporúča toto očkovanie aplikovať, a to minimálne 10 dní pred odletom do vybraných oblastí, ako je atlantické pobrežie, pacifické pobrežie, centrálny Llanos, a pod., ako aj v prípade živelných pohrom. Na očkovanie treba myslieť aj v prípade, kedy cestovateľ odlieta z Kolumbie do krajiny, kde je očkovanie proti žltej zimnici povinné alebo odporúčané.

Časový rozdiel medzi Kolumbiou a strednou Európu je v letnom období mínus 7 hodín, v zimnom období mínus 6 hodín.
Pri telefonickom a faxovom spojení z Kolumbie je pred smerovým číslom SR (421) nutné vytočiť najprv 009 alebo 007.

 

Zdroj: MZV

späť

Lokácia:

Kolumbia
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
30.3.2020
Na základe novej štúdie magazínu Ceoworld bol aj tento rok zostavený rebríček najdrahších krajín pre život. Výsledné poradie bolo zostavené na základe údajov o životných nákladov, nájomnom, cenách potravín, stravovania a o celkovej kúpnej sile obyvateľstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 1. 4. 2020
sviatok:
dnes:
streda 1.4.
15 °C
zajtra:
štvrtok 2.4.
15 °C