www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Island - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Reykjavík

Počet obyvateľov: 293 966.

Rast HDP: + 5,7 % (2005)

Oficiálny jazyk: islandčina

Island je štát na rovnako mennom ostrove v severnej časti Atlantického oceánu. Nepretržite tu narastá počet obyvateľov, a tak je tu viac ako 40% obyvateľov mladších ako 25 rokov. Viac než polovica ľudí tu žije v hlavnom meste, ktoré je pritom najsevernejším hlavným mestom sveta.

Politika

Island je štát s parlamentnou demokraciou s prezidentom na čele. Nie je členom NATO, ale napriek tomu, že nevlastní armádu, je členom Severoatlantickej aliancie, vďaka svojmu strategickému umiestneniu.

Geografia

Ostrov je relatívne veľmi mladý. Nájdete tu sopky, štrkové púšte zo sopečných vyvrelín, veľké ľadovce, gejzíry, či nespočetné množstvo riek s vodopádmi. Geograficky nepatrí Island ani k Európe, ani k Severnej Amerike, pretože leží presne na deliacej línii.

Príroda

Island má subpolárne podnebie. Juh a západ je ale ovplyvnený teplým Golfským prúdom. Islanďania nazývajú svoj ostrovný štát ostrovom ohňa a ľadu, spomedzi 140 sopiek je až 26 činných dodnes. Na Islande sa nachádza aj najväčší európsky ľadovec Vatnajökull.

Zdravie

Pri ceste na Island sa okrem Európskeho preukazu zdravotného poistenia odporúča mať uzatvorené i cestovné pripoistenie, ktoré pokryje prípadné ďalšie náklady (spoluúčasť, repatriáciu apod.).

Doprava

Na Islande nie sú žiadne diaľnice. Cestné komunikácie tu dosahujú 11 380 km. 28% ciest je asfaltovaných, ostatné sú štrkové. Cesty v mestách majú väčšinou dobrú úroveň, mimo mesta je potrebná väčšia opatrnosť pri vedení motorového vozidla. Štátna cesta č. 1 je 1 400 km dlhá a je skoro celá asfaltovaná. Tá spojuje Reykjavík s ostatnými mestami a dedinami. Od októbra do mája je mnoho ciest neprejazdných kvôli snehu. Sneh je z ciest odstraňovaný jeden až dvakrát týždenne.

Média

Mediálna scéna je na Islande napriek malému počtu obyvateľov pomerne rozsiahla. 6 televíznych staníc, z toho jedna verejnoprávna(RUV), sú doplňované 3 hlavnými denníkmi a 4 rádiami.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Island
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 20. 11. 2019
sviatok:
dnes:
streda 20.11.
2 °C
zajtra:
štvrtok 21.11.
4 °C