www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Island - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Reykjavík

Počet obyvateľov: 293 966.

Rast HDP: + 5,7 % (2005)

Oficiálny jazyk: islandčina

Island je štát na rovnako mennom ostrove v severnej časti Atlantického oceánu. Nepretržite tu narastá počet obyvateľov, a tak je tu viac ako 40% obyvateľov mladších ako 25 rokov. Viac než polovica ľudí tu žije v hlavnom meste, ktoré je pritom najsevernejším hlavným mestom sveta.

Politika

Island je štát s parlamentnou demokraciou s prezidentom na čele. Nie je členom NATO, ale napriek tomu, že nevlastní armádu, je členom Severoatlantickej aliancie, vďaka svojmu strategickému umiestneniu.

Geografia

Ostrov je relatívne veľmi mladý. Nájdete tu sopky, štrkové púšte zo sopečných vyvrelín, veľké ľadovce, gejzíry, či nespočetné množstvo riek s vodopádmi. Geograficky nepatrí Island ani k Európe, ani k Severnej Amerike, pretože leží presne na deliacej línii.

Príroda

Island má subpolárne podnebie. Juh a západ je ale ovplyvnený teplým Golfským prúdom. Islanďania nazývajú svoj ostrovný štát ostrovom ohňa a ľadu, spomedzi 140 sopiek je až 26 činných dodnes. Na Islande sa nachádza aj najväčší európsky ľadovec Vatnajökull.

Zdravie

Pri ceste na Island sa okrem Európskeho preukazu zdravotného poistenia odporúča mať uzatvorené i cestovné pripoistenie, ktoré pokryje prípadné ďalšie náklady (spoluúčasť, repatriáciu apod.).

Doprava

Na Islande nie sú žiadne diaľnice. Cestné komunikácie tu dosahujú 11 380 km. 28% ciest je asfaltovaných, ostatné sú štrkové. Cesty v mestách majú väčšinou dobrú úroveň, mimo mesta je potrebná väčšia opatrnosť pri vedení motorového vozidla. Štátna cesta č. 1 je 1 400 km dlhá a je skoro celá asfaltovaná. Tá spojuje Reykjavík s ostatnými mestami a dedinami. Od októbra do mája je mnoho ciest neprejazdných kvôli snehu. Sneh je z ciest odstraňovaný jeden až dvakrát týždenne.

Média

Mediálna scéna je na Islande napriek malému počtu obyvateľov pomerne rozsiahla. 6 televíznych staníc, z toho jedna verejnoprávna(RUV), sú doplňované 3 hlavnými denníkmi a 4 rádiami.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Island
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 26. 6. 2019
sviatok: