www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Terorizmus
Od roku 2002 v Indonézii pretrváva všeobecná hrozba terorizmu. Hlavnou silou za teroristickými útokmi v r. 2002, 2003 a 2004 je regionálna teroristická organizácia Jemaah Islamyiah, ktorá je regionálnou pobočkou teroristickej organizácie Al Kajda. Jemaah Islamyiah je pokladaná za autora bombových útokov na Bali 12.10. 2003 (203 mŕtvych a 300 zranených), bombového útoku na Hotel J. W. Marriott v Jakarte 5.8.2003 (13 mŕtvych a 150 zranených) a bombového útoku pred veľvyslanectvom Austrálie v Jakarte (7 mŕtvych a182 zranených) ako aj niekoľko bombových útokov v iných častiach Indonézie, ktoré si nevyžiadali toľko obetí a teda nevyvolali mnoho pozornosti. Bezpečnostné zložky IR prijímajú od roku 2002 prísne bezpečnostné opatrenia. V dôsledku vývoja na Blízkom a Strednom východe pretrváva, resp. sa zvyšuje, v Indonézii nevraživosť islamských fundamentalistov voči cudzincom všeobecne.

Kriminalita
V posledných rokoch sa v dôsledku zhoršenej sociálnej situácie a transformácie spoločnosti zvyšuje miera kriminality. Prudko sa zvýšili počty ozbrojených vlámaní a ozbrojených prepadnutí, pri ktorých sa páchatelia bez váhania dopúšťajú hrubého násilia za použitia strelných a sečných zbraní. V regióne veľkých miest Jakarta-Bandung-Bogor  objavil aj nový fenomén, únosy detí za výkupné, pričom viacero detí páchatelia napriek zaplateniu výkupného zavraždili. S vysokou mierou kriminality a frustrovanosťou obyvateľstva súvisí aj stále vysoký počet prípadov lynčovania. Obeťami lynčovania sú zväčša páchatelia krádeží, znásilnení a vážnych dopravných nehôd, ktorých dav na mieste zadrží a vynesie nad nimi „pouličnú spravodlivosť“.     

Pirátstvo
Osobitným fenoménom Indonézie je najvyššia miera pirátstva na svete. Najviac je postihnutá oblasť severne a severovýchodne od ostrova Sumatra a prieplav Malacca. Od júla 2004 Indonézia spolu s Malajziou a Singapurom začali s koordinovaným hliadkovaním prieplavu Malacca s cieľom zamedziť terorizmu a pirátstvu v oblasti. Spolupráca troch spomínaných krajín je reakciou na narastajúci počet námorného pirátstva vo výsostných vodách krajín v tejto oblasti. Prieplav Malacca spája Indický oceán s Juhočínskym morom a ročne ho využíva viac než 50,000 komerčných námorných prepravcov prevážajúcich ročne cca 1/3 celosvetového tovaru a 1 nerafinovanej nafty.

Aceh, Papua

V provincii tlie separatistický konflikt, ktorý sa prejavuje občasnými konfrontáciami medzi separatistami a bezpečnostnými zložkami. Sporadické zrážky medzi odporcami a prívržencami rozdelenia provincie na dve časti si občas vyžiadajú obete na ľudských životoch. Vyskytujú sa aj prípady únosov cudzincov za výkupné.

Západný Timor

Provincia je útočiskom utečencov z Východného Timoru, ktorý v r. 2002 získal plnú samostatnosť. V pohraničnej oblasti operujú ozbrojené skupiny východotimorských milícií, ktoré neuznávajú samostatnosť V. Timoru.   

Východný Kalimantan a Severné Sulawesi

Podľa bezpečnostných zložiek do uvedených dvoch provincií prenikajú islamskí teroristi a separatisti z južných Filipín. Na rozdiel od priľahlého územia Malajzie však na území Indonézie k prepadom turistických stredísk a únosom turistov na Filipíny zatiaľ nedošlo. Určitá miera nebezpečenstva však v oblasti pretrváva.

Stredné Sulawesi

Napätie medzi náboženskými komunitami provincie pretrváva. V roku 2002 vláda zakázala vstup na územie provincie a pobyt občanov iných častí Indonézie. Opatrenie zabránilo prístupu islamských dobrovoľníkov z organizácie Islamský Jihaad, ktorí boli pokladaní za hlavnú príčinu neutíchajúceho konfliktu. Po období prímeria sa však napätie obnovilo, predovšetkým v oblasti mesta Poso, kde zaznamenané nábožensky motivované vraždy.

Moluky

Po upokojení sa situácie v provincii vláda IR v máji 2003 zrušila výnimočný stav v provincii Severné Moluky a v septembri 2003 aj v provincii Maluky. Napätie ešte pretrváva v regióne Ambon. 

Vzhľadom na uvedené MZV SR neodporúča navštevovať uvedené konfliktmi postihnuté oblasti. Ostatné časti Indonézie, vrátane tradičnej turistickej destinácie Bali, sú pomerne bezpečné i keď sa množia prípady krádeží cestovných dokladov, majetku a leteniek turistov. Množia sa i prípady vymáhania úplatkov zo strany príslušníkov polície.

 

Dôležité telefónne čísla:

Polícia 110
Hasiči 113
Prvá pomoc:118, 119

 

Zdroj: MZV

 

 

späť

Lokácia:

Indonézia
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

29.2.2020
Letisko Praha prechádza  v dôsledku navyšovania kapacity postupnou modernizáciou. Momentálna rekonštrukcia triedičky batožiny na Termináli 1 od 1. marca ovplyvní proces odbavenia cestujúcich. U vybraných dopravcov sa presunie na Terminál 2.
28.2.2020
Jarná séria festivalu Cestou necestou sa predstaví v 22 mestách na Slovensku a prinesie úžasné prednášky plné dobrodružstva, zážitkov a inšpirácií.
27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 29. 2. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 29.2.
27 °C
zajtra:
nedeľa 1.3.
27 °C