www.infoglobe.sk » História

História

     Názov Francúzsko pochádza z latinského Francia, čiže krajina Frankov.  Zaujímavé je, že hranice dnešného Francúzska sú približne rovnaké ako územie starovekej Galie. Tá bola v prvej polovici pred naším letopočtom dobytá geniálnym rímskym diktátorom Gaiom Juliom Caesarom (priezvisko Caesar pochádza z kartágčiny a znamená slon, jeho dedo ho dostal na počesť toho, že počas púnskych vojen sám s kópiou zabil slona). Galovia časom prijali latinčinu za svoju reč (jej evolúciou vznikla dnešná francúzština) a rímsku kultúru za svoju kultúru. V 5. storočí n.l. bolo Francúzsko plne christianizované a svätý Jeroným o ňom podotkol, že je to „jediná krajina, v ktorej nie je kacírstvo.

    Dôležité obdobie v dejinách Francúzska je tiež  4. Stolročie, keď ho zaplavili germánske kmene Frankov, od ktorých nakoniec Francúzsko odvodzuje svoje meno. Frankovia konvertovali ku katolíckemu vyznaniu a ich krajina si vyslúžila titul „najstaršej dcéry cirkvi“. Vládla tu karolínska dynastia a to až do roku 987, kedy sa Hugo Capet, vojvoda parížsky, nechal korunovať kráľom.

     Medzi rokmi 1337 až 1453 viedlo Francúzsko s Anglickom storočnú vojnu. Existuje niekoľko príčin vzniku storočnej vojny. Jednalo sa o spor o nadvládu vo Flandroch, neuznanie práva Edvarda III. na francúzsky trón, spor o nadvládu nad Flámskom. Vojna vypukla po tom, čo francúzsky kráľ Filip VI. napadol anglické dŕžavy. Medzi jej významné bitky patrí bezpochyby bitka u Kresčaku, kde Angličania s približne dvadsiatimi tisíckami mužov drvivo zvíťazili nad štvornásobnou francúzskou presilou. Pozornosť si zaslúži bitka tridsiatich, ktorá sa konala v rámci kontroly nad bretaňským vojvodstvom a participovalo v nej tridsať rytierov, zemanov a šampiónov rytierskych súbojov na každej strane. Tento súboj sa v tej dobe považoval za bravúrny príklad najlepšieho rytierstva, spievali o ňom trubadúri a bol prerozprávaný vo Froissartovej kronike. Posledná bitka storočnej vojny bola pri Castillone. Tu prvý krát v európskej histórii rozhodlo o víťazstve použitie kanónov. Storočná vojna všeobecne priniesla mnoho inovácii vo vedení vojen. Napríklad rozšírenie moderných zbraní znamenalo, že dôležitú rolu začali zohrávať i radoví vojaci a nie len rytieri. Vojna značne vyčerpala obe strany, avšak Francúzom sa podarilo Angličanov zo svojej krajiny takmer vytlačiť (až na Calais, ktoré získali 1558).

     Monarchia sa dostala na mocenské výslnie v 17. storočí za vlády Ľudovíta XIV., jeho ľud bol najpočetnejším v Európe a moc a bohatstvo jeho vlády reprezentoval zámok vo Versailles. Moc kráľov však rokom 1789 skončila, táto udalosť vstúpila do dejín ako Veľká francúzska revolúcia a Ľudovít XVI. a jeho žena Mária Antoinetta boli popravení. V roku 1799 sa moci nad republikou chopil kedysi neznámy malý Korzičan – Napoleon Bonaparte. Najprv zo seba urobil konzula a potom cisára, pričom sa symbolicky korunoval sám (celá udalosť je zachytená na slávnej Dávidovej maľbe). Napoleonovo impérium sa neustále rozrastalo. Ruská kampaň však v podstate znamenala koniec jeho veľmocenských ambícii. Po sérii ústupových bitiek nakoniec padol do zajatia a bol vyhnaný na ostrov Elba. Keď sa vrátil, pokúsil sa ešte naposledy o obnovenie svojej moci, avšak bitka pri Waterloo roku 1815 znamenala jeho definitívnu porážku.

      Dvadsiate storočie bolo pre francúzske dejiny najkrvavejšie v jeho histórii, obzvlášť prvá svetová vojna. I keď ju spoločne s ostatnými dohodovými štátmi vyhralo, bolo to strašné víťazstvo. Druhá svetová vojna bola pre Francúzsko prehraná ešte než mohla poriadne začať. Nemci obišli známu Maginottovu líniu a Francúzsko obsadili, pričom v juhozápadnom Francúzsku vznikol bábkový štát so sídlom vo Vichy so staručkým maršalom Pétainom na čele. Nutné podotknúť, že francúzsky odboj robil Nemcom vážne problémy a napomohol spojeneckému vylodeniu v Normandii 6.6.1944.

      Po vojne bola ustanovená štvrtá republika a po nej v roku 1958 piata republika, ktorá je dodnes a vyznačuje sa poloprezidentským režimom, kde má prezident výrazné právomoci. Dnes je Francúzsko súčasťou Európskej únie a v roku 1999 vstúpilo do Eurozóny.

     

Foto: Wikipedia.org

späť


Lokácia:

Francúzsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X