www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Fínsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Helsinki

Počet obyvateľov: 5 214 512

Rast HDP: + 2,1 % (2005)

Úradný jazyk: fínčina

Fínska republika je severská krajina v severovýchodnej Európe. Susedí s Ruskom, Švédskom a Nórskom. Mimo pevninské územie ešte Fínsku patrí súostrovie Alandy

Politika

Na základe ústavy je Fínsko parlamentnou demokratickou republikou. Na čele štátu stojí prezident. Administratívne sa Fínsko delí na dvanásť krajov. Obyvateľstvo je koncentrované v južných častiach krajiny. Od roku 1995 je Fínsko členskou krajinou EU.

Geografia

Fínsko je krajinou tisícich jazier a ostrovov, presnejšie 187 888 jazier a 179 584 ostrovov. Jazero Saimaa je štvrté najväčšie v Európe. Fínsko je prevažne rovinatá krajina s nízkymi kopcami. Najvyšším bodom je Haltitunturi s výškou 1328 m nad morom. Nachádza sa ďaleko na severe Fínska. Okrem mnohých jazier krajine dominujú rozsiahlé severské lesy, ktoré zaujímajú asi 68 % súše. Prevažná časť ostrovov leží na juhozápade krajiny (súostrovie Ålandy) a pozdĺž južného pobrežia vo Fínskom zálive. Fínsko je jednou z mála krajín na svete, ktorá sa stále zväčšuje. Od konca poslednej doby ľadovej sa jeho plocha vďaka izostatickému dvíhaniu každý rok zväčšuje o zhruba 7 km2. 

Príroda

Fínske jazerné oblasti bohaté na lesy a bažiny zaberajú veľkú časť územia; rieky a kanály tu prepájajú navzájom jednotlivá jazerá, bohaté na ryby. Fínsko patrí do studeného kontinentálneho klimatického pásu, ktorý má na severe zreteľné znaky subpolárneho podnebia. Jedna štvrtina Fínska leží za polárnym kruhom; na sever od neho panuje polárny deň a polárna noc. Týmto podmienkam sa najlepšie prispôsobujú ihličnaté lesy, tundry, duby a zo zvierat soby.

Zdravie

Odporúča sa aby cestujúci uzatvorili komerčné zdravotné cestovné pripoistenie.

Doprava

Vo Fínsku je 79 150 km ciest, z toho je 51 599 km pokrytých asfaltom a 653 km z toho tvoria diaľnice. Neplatia sa žiadne poplatky. Väčšina ciest je pokrytá asfaltom, na vidieku sú ešte niektoré cesty štrkové. V zimných mesiacoch sú všetky hlavné cesty otvorené. Od začiatku októbra treba hlavne na severe krajiny počítať s typicky zimnými jazdnými podmienkami.

Vo Fínsku sú v zime od 1.decembra do 28.februára prikázané zimné pneumatiky – platí to i pre cudzincov! Snehové reťaze sa používajú iba pokiaľ to lokálne podmienky vyžadujú; povrch vozoviek nesmie byť nimi poškodený.

Média

Vo Fínsku pôsobia celkovo 4 televízne stanice, z toho sú 2 verejnoprávne (YLE1 a YLE2). Najčítanejším denníkom je Helsingin Sanomat s nákladom cez 420 tis. výtlačkov.

Prevzaté z MZV

 

späť

 

Lokácia:

Fínsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

20.8.2019
V poradí už 46. ročník najnavštevovanejšej poľnohospodárskej výstavy začína na českobudějovickom výstavisku vo štvrtok 22. a potrvá do utorka 27. augusta. Koniec augusta je pre všetkých poľnohospodárov oslavou a sviatkom úrody. Národné dožinky budú sprevádzať ľudia v krojoch, mažoretky, živá hudba, poľovníci s dravcami a loveckými psami.
19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 8. 2019
sviatok: