www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Etiópia je ľudnatá krajina s veľkým turistickým potenciálom (prírodné krásy aj historické pamiatky), ale s nie príliš vyvinutou infraštruktúrou, takže väčšina návštevníkov sú skôr dobrodružne založení jedinci. Odporúčame necestovať do niektorých oblastí krajiny, najmä na hranici medzi Etiópiou a Eritreou a do oblasti Gambella. Hranica s Eritreou je uzavretá. Hrozba teroristických útokov je v krajine reálna. Turisti by mali byť obozretní najmä na verejných a turistami navštevovaných miestach a v hoteloch. Využívanie železnice medzi Etiópiou a Džibuti nie je v súčasnosti možné. Lokálne nepokoje a ozbrojené zrážky sú stále početnejšie. Pred cestou odporúčame kontaktovať zastupiteľský úrad SR alebo konzultovať bezpečnosť cieľovej oblasti u miestnych orgánov. Súčasne odporúčame sledovať informácie o aktuálnej bezpečnostnej situácii v krajine na webových stránkach MZV SR. Drobné krádeže nie sú ničím výnimočným. V Addis Abebe k nim dochádza najmä v strede mesta, na Piazze a Merkate.

Cudzinec býva prekvapený odlišným označením času. Etiópia stále používa juliánsky kalendár (podobný ruskému), v textoch značený ako Ethiopian Calendar (E.C.). V zrovnaní s naším kalendárom je oneskorený zhruba o sedem rokov a osem mesiacov.

Verejným zhromaždením, zvlášť pokiaľ hrozí policajný zásah, je lepšie sa vyhnúť. Fotografovať a natáčať ozbrojené sily a niektoré citlivé miesta, ako sú vládne budovy v Addis Abebe (teda prakticky celé centrum mesta) a všetky mosty a priehrady a ich okolie, je výslovne zakázané (zabavenie filmu je najmenším trestom). Zdvorilosť voči ozbrojencom a iným autoritám je na mieste, čo samozrejme nevylučuje pevný postoj (napríklad pri snahe zachrániť zabavovaný fotoaparát). Za používanie videokamery sa na mnohých turisticky zaujímavých miestach vyberajú vysoké poplatky, často niekoľkokrát prevyšujúce vstupné do objektu. Fotografovanie a filmovanie ľudí je lepšie dohovoriť  vopred (a počítať so symbolickým bakšišom pre "objekt") a po prípadnom prejavenom nesúhlase radšej ďalej nepokračovať.

Je nutné zachovávať minimálne bezpečnostné štandardy, ako nejazdiť po zotmení, vyhýbať sa ľudoprázdnym miestam, v prípade výletu do odľahlých končín vopred konzultovať s miestnou políciou. Polícia mimo hlavného mesta celkom dobre funguje ako zdroj informácií, či sú práve cesty bezpečné (vo dne, pretože v noci sú prakticky všetky nebezpečné).

Vreckové krádeže a pouličné lúpeže vo väčších mestách nie sú vylúčené (preslávené sú addisabebské centrum alebo trh Merkato), dá sa im však čiastočne predísť opatrnosťou: nechodiť individuálne po uliciach (najmä v noci), nenechávať veci bez dozoru, šperky a iné cenné predmety radšej schovať do hotelového trezoru a do ulíc vychádzať bez nich.

Odporúča sa konzervatívne oblečenie: teda radšej žiadne šortky ani tričká bez rukávov. Miestne ženy, napríklad, nerady ukazujú nohy na verejnosti: krátke sukne (nad kolená) – rovnako ako veľké výstrihy - nosia prakticky výhradne ženy a dievčatá ľahších mravov.

Fajčenie na verejnosti nie je príliš rozšírené. Alkohol rôznych značiek, miestnych aj zahraničných, sa dá kúpiť, na vidieku však prevládajú tradičné miestne nápoje - tella (slabé pivo z jačmeňa alebo kukurice) a medovina zvaná tej [tedž]. Na vzostupe je žuvanie listov kátu, ľahko stimulujúcej drogy.

Z hygienického hľadiska nezávadné je stravovanie v slušných reštauráciách. Inak je dobré riadiť sa starou koloniálnou múdrosťou, že sa nemá jesť nič, čo sa nedá uvariť alebo olúpať. I tečúca voda, najmä mimo medzinárodné hotely v Addis Abebe, je nutné prevárať alebo nahradzovať balenou vo fľašiach, prípadne minerálnou vodou miestnej značky Ambo. Pozor tiež na ľad (napríklad do whisky) z nepreverených zdrojov.

Najčastejšia a najjednoduchšia doprava do Etiópie je letecká.

Rozmáhajú sa príjazdy turistov vlastnými (alebo inde v Afrike najatými) terénnymi autami cestou z Keni do Sudánu alebo opačne. Podľa striktných predpisov, ktoré sa nie vždy dodržujú, musí turista v dostatočnom predstihu napísať žiadosť na Road Transport Authority v Addis Abebe (P.O.Box 2504, fax 00251 11) 5510715, tel. (00251 11) 5156338, 5510244), v nej uvedie obidva hraničné prechody (príjazdu a výjazdu), dobu, počas ktorej sa v Etiópii zdrží, SPZ, číslo motora a šasi. Pre dlhšiu dobu musí mať každý cudzí automobil na etiópskom území dočasnú poznávaciu značku. Vydávanú na základe špeciálnej žiadosti Transport & Communications Bureau v Addis Abebe, tel. 00251 11) 6614 690 na jeden mesiac s možnosťou predĺženia; pôvodná ŠPZ zostane v úradnej úschove. Nutná je poistka a carnet de passage, do ktorého sa musí zapísať aj dovezené náhradné diely väčšej hodnoty. Medzinárodné vodičské preukazy v Etiópii neplatia, ale môžu (rovnako ako národný vodičský preukaz s anglickým prekladom) poslúžiť na vydanie etiópskeho vodičského preukazu. Vydáva ho Road Transport Authority v Addis Abebe a bez neho nie je možné v Etiópii šoférovať.

Turisti si môžu na cesty po krajine taktiež najať terénne vozidlo aj s vodičom od niektorej z mnohých addisabebských cestovných kancelárií. Odporúča sa voliť radšej túto cestu.

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

Etiópia
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

20.8.2019
V poradí už 46. ročník najnavštevovanejšej poľnohospodárskej výstavy začína na českobudějovickom výstavisku vo štvrtok 22. a potrvá do utorka 27. augusta. Koniec augusta je pre všetkých poľnohospodárov oslavou a sviatkom úrody. Národné dožinky budú sprevádzať ľudia v krojoch, mažoretky, živá hudba, poľovníci s dravcami a loveckými psami.
19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 8. 2019
sviatok:
dnes:
utorok 20.8.
15 °C
zajtra:
streda 21.8.
16 °C