www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Egyptská arabská republika
Hlavné mesto: Káhira
Rozloha: 1 001 450 km2 (z toho súš 995 450 km2)
Celková dĺžka egyptského pobrežia: 2 936 km

Z toho pripadá: 995 km na Stredozemné more a 1 941 km na Červené more

Počet obyvateľov: 78,887 mil.
Oficiálny jazyk: Arabčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: Islam (90%), koptské náboženstvo (10%)

Doprava

 Egyptská verejná doprava je pomerne kvalitná. Údolie Nílu, Deltu a oblasť prieplavov spája železničná sieť. Do ostatných oblastí sa dostanete spoločným taxíkom alebo autobusom. Po Níle sa môžete plaviť na felukách či vyhliadkových lodiach. Pokiaľ chcete ušetriť čas, tak využite letecké spoločnosti EgyptAir a Air Sinai, poskytujúce vnútroštátne lety.

Vodopis

 Jedinou riekou Egypta je Níl. Na Níle bola v roku 1970 postavená Asuánska priehrada. Je 111 metrov vysoká, má rozlohu 5000 km², dlhá je 500 km (zasahuje až do Sudánu), hĺbku 95 metrov, objem zadržanej vody je 130 mld. m³. Na severe Níl tvorí deltu o rozlohe 24 000 km². Na pobreží ju tvorí niekoľko veľkých lagún, oddelených kosami, na západe aj východe delty je niekoľko veľkých jazier, z nich najväčšie sú Majrút, Edku, Burullus (1900 km²) a Manzala (2400 km²).

Geografia

 Fyzicky tvorí Egypt východnú časť Sahary. Je tvorený vysoko položenou tabuľou, rozdelenou údolím Nílu na západnú časť, tvorenú Lýbijskou púšťou a východnú časť, tvorenú Arabskou púšťou. Na juhu, na egyptsko-lýbijských hraniciach leží masív Džabal Abenat, s najvyšším bodom - 1934 metrov. Lýbijskú púšť tvoria väčšinou pieskové duny, miestami je kamenitá skalná púšť. Na severe lýbijskej púšte sa v západo-východnom smere nachádza dlhý úzky pruh preliačin, z ktorých najväčšia je Kattára (20 000 km²) s najnižším bodom -137 metrov. Na pravej strane Nílu pokračuje Sahara Arabskou púšťou až k Červenému moru, pozdĺž ktorého vystupuje reťaz hôr zo žuly a porfýru , najvyššia hora tu je Šajid. Charakteristické sú suché údolia, vádí, ktorými pretekajú značné množstvá vody po občasných dažďoch. Na juhu prechádza Arabská púšť do Nubijskej púšte. K Egyptu patrí tiež Sinajský polostrov, ohraničený Suezským a Akabským prielivom. Sinajský polostrov už patrí geograficky k Ázii, a leží tu najvyššia hora Egypta, Hora sv. Kataríny (Gebel Katherina) vysoká 2642 m.

Ubytovanie

Ceny v egyptských hoteloch sú stanovené v závislosti na ich úrovni, tradícii a kvalite. Obvykle sa uvádza, že s ohľadom na európsky štandard sú prijateľné hotely označené ako štvorhviezdičkové a vyššie. Ceny v týchto ubytovacích zariadeniach sa pohybujú v rozmedzí 30–70 USD za deň a lôžko v závislosti na hoteli, jeho umiestnení a sezóne. V Káhire, Alexandrii (a v sezóne v prímorských hotelových komplexoch typu Hilton, Meridien, Marriott, Sheraton atp.) dosahujú dvojnásobne vyššie.

Médiá

 V Káhire, Luxore, Alexandrii a Asuáne je možné zakúpiť rôzne americké, britské, nemecké a francúzske noviny (ako napr. Time alebo Newsweek). V ostatných mestách je možnosť nákupu zahraničných plátkov značne obmedzená.

 Čo sa týka televíznych programov, miestne kanály sú kontrolované štátom, takže väčšinu televízneho času zaberajú recitácie z koránu a miestne futbalové zápasy. V niektorých hoteloch sú k dispozícii satelitné kanály, ako sú BBC, CNN, Euro News apod.

späť

Lokácia:

Egypt
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 28. 3. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 28.3.
21 °C
zajtra:
nedeľa 29.3.
22 °C