www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Egyptská arabská republika
Hlavné mesto: Káhira
Rozloha: 1 001 450 km2 (z toho súš 995 450 km2)
Celková dĺžka egyptského pobrežia: 2 936 km

Z toho pripadá: 995 km na Stredozemné more a 1 941 km na Červené more

Počet obyvateľov: 78,887 mil.
Oficiálny jazyk: Arabčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: Islam (90%), koptské náboženstvo (10%)

Doprava

 Egyptská verejná doprava je pomerne kvalitná. Údolie Nílu, Deltu a oblasť prieplavov spája železničná sieť. Do ostatných oblastí sa dostanete spoločným taxíkom alebo autobusom. Po Níle sa môžete plaviť na felukách či vyhliadkových lodiach. Pokiaľ chcete ušetriť čas, tak využite letecké spoločnosti EgyptAir a Air Sinai, poskytujúce vnútroštátne lety.

Vodopis

 Jedinou riekou Egypta je Níl. Na Níle bola v roku 1970 postavená Asuánska priehrada. Je 111 metrov vysoká, má rozlohu 5000 km², dlhá je 500 km (zasahuje až do Sudánu), hĺbku 95 metrov, objem zadržanej vody je 130 mld. m³. Na severe Níl tvorí deltu o rozlohe 24 000 km². Na pobreží ju tvorí niekoľko veľkých lagún, oddelených kosami, na západe aj východe delty je niekoľko veľkých jazier, z nich najväčšie sú Majrút, Edku, Burullus (1900 km²) a Manzala (2400 km²).

Geografia

 Fyzicky tvorí Egypt východnú časť Sahary. Je tvorený vysoko položenou tabuľou, rozdelenou údolím Nílu na západnú časť, tvorenú Lýbijskou púšťou a východnú časť, tvorenú Arabskou púšťou. Na juhu, na egyptsko-lýbijských hraniciach leží masív Džabal Abenat, s najvyšším bodom - 1934 metrov. Lýbijskú púšť tvoria väčšinou pieskové duny, miestami je kamenitá skalná púšť. Na severe lýbijskej púšte sa v západo-východnom smere nachádza dlhý úzky pruh preliačin, z ktorých najväčšia je Kattára (20 000 km²) s najnižším bodom -137 metrov. Na pravej strane Nílu pokračuje Sahara Arabskou púšťou až k Červenému moru, pozdĺž ktorého vystupuje reťaz hôr zo žuly a porfýru , najvyššia hora tu je Šajid. Charakteristické sú suché údolia, vádí, ktorými pretekajú značné množstvá vody po občasných dažďoch. Na juhu prechádza Arabská púšť do Nubijskej púšte. K Egyptu patrí tiež Sinajský polostrov, ohraničený Suezským a Akabským prielivom. Sinajský polostrov už patrí geograficky k Ázii, a leží tu najvyššia hora Egypta, Hora sv. Kataríny (Gebel Katherina) vysoká 2642 m.

Ubytovanie

Ceny v egyptských hoteloch sú stanovené v závislosti na ich úrovni, tradícii a kvalite. Obvykle sa uvádza, že s ohľadom na európsky štandard sú prijateľné hotely označené ako štvorhviezdičkové a vyššie. Ceny v týchto ubytovacích zariadeniach sa pohybujú v rozmedzí 30–70 USD za deň a lôžko v závislosti na hoteli, jeho umiestnení a sezóne. V Káhire, Alexandrii (a v sezóne v prímorských hotelových komplexoch typu Hilton, Meridien, Marriott, Sheraton atp.) dosahujú dvojnásobne vyššie.

Médiá

 V Káhire, Luxore, Alexandrii a Asuáne je možné zakúpiť rôzne americké, britské, nemecké a francúzske noviny (ako napr. Time alebo Newsweek). V ostatných mestách je možnosť nákupu zahraničných plátkov značne obmedzená.

 Čo sa týka televíznych programov, miestne kanály sú kontrolované štátom, takže väčšinu televízneho času zaberajú recitácie z koránu a miestne futbalové zápasy. V niektorých hoteloch sú k dispozícii satelitné kanály, ako sú BBC, CNN, Euro News apod.

späť

Lokácia:

Egypt
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 26. 6. 2019
sviatok: