www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Egyptská arabská republika
Hlavné mesto: Káhira
Rozloha: 1 001 450 km2 (z toho súš 995 450 km2)
Celková dĺžka egyptského pobrežia: 2 936 km

Z toho pripadá: 995 km na Stredozemné more a 1 941 km na Červené more

Počet obyvateľov: 78,887 mil.
Oficiálny jazyk: Arabčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: Islam (90%), koptské náboženstvo (10%)

Doprava

 Egyptská verejná doprava je pomerne kvalitná. Údolie Nílu, Deltu a oblasť prieplavov spája železničná sieť. Do ostatných oblastí sa dostanete spoločným taxíkom alebo autobusom. Po Níle sa môžete plaviť na felukách či vyhliadkových lodiach. Pokiaľ chcete ušetriť čas, tak využite letecké spoločnosti EgyptAir a Air Sinai, poskytujúce vnútroštátne lety.

Vodopis

 Jedinou riekou Egypta je Níl. Na Níle bola v roku 1970 postavená Asuánska priehrada. Je 111 metrov vysoká, má rozlohu 5000 km², dlhá je 500 km (zasahuje až do Sudánu), hĺbku 95 metrov, objem zadržanej vody je 130 mld. m³. Na severe Níl tvorí deltu o rozlohe 24 000 km². Na pobreží ju tvorí niekoľko veľkých lagún, oddelených kosami, na západe aj východe delty je niekoľko veľkých jazier, z nich najväčšie sú Majrút, Edku, Burullus (1900 km²) a Manzala (2400 km²).

Geografia

 Fyzicky tvorí Egypt východnú časť Sahary. Je tvorený vysoko položenou tabuľou, rozdelenou údolím Nílu na západnú časť, tvorenú Lýbijskou púšťou a východnú časť, tvorenú Arabskou púšťou. Na juhu, na egyptsko-lýbijských hraniciach leží masív Džabal Abenat, s najvyšším bodom - 1934 metrov. Lýbijskú púšť tvoria väčšinou pieskové duny, miestami je kamenitá skalná púšť. Na severe lýbijskej púšte sa v západo-východnom smere nachádza dlhý úzky pruh preliačin, z ktorých najväčšia je Kattára (20 000 km²) s najnižším bodom -137 metrov. Na pravej strane Nílu pokračuje Sahara Arabskou púšťou až k Červenému moru, pozdĺž ktorého vystupuje reťaz hôr zo žuly a porfýru , najvyššia hora tu je Šajid. Charakteristické sú suché údolia, vádí, ktorými pretekajú značné množstvá vody po občasných dažďoch. Na juhu prechádza Arabská púšť do Nubijskej púšte. K Egyptu patrí tiež Sinajský polostrov, ohraničený Suezským a Akabským prielivom. Sinajský polostrov už patrí geograficky k Ázii, a leží tu najvyššia hora Egypta, Hora sv. Kataríny (Gebel Katherina) vysoká 2642 m.

Ubytovanie

Ceny v egyptských hoteloch sú stanovené v závislosti na ich úrovni, tradícii a kvalite. Obvykle sa uvádza, že s ohľadom na európsky štandard sú prijateľné hotely označené ako štvorhviezdičkové a vyššie. Ceny v týchto ubytovacích zariadeniach sa pohybujú v rozmedzí 30–70 USD za deň a lôžko v závislosti na hoteli, jeho umiestnení a sezóne. V Káhire, Alexandrii (a v sezóne v prímorských hotelových komplexoch typu Hilton, Meridien, Marriott, Sheraton atp.) dosahujú dvojnásobne vyššie.

Médiá

 V Káhire, Luxore, Alexandrii a Asuáne je možné zakúpiť rôzne americké, britské, nemecké a francúzske noviny (ako napr. Time alebo Newsweek). V ostatných mestách je možnosť nákupu zahraničných plátkov značne obmedzená.

 Čo sa týka televíznych programov, miestne kanály sú kontrolované štátom, takže väčšinu televízneho času zaberajú recitácie z koránu a miestne futbalové zápasy. V niektorých hoteloch sú k dispozícii satelitné kanály, ako sú BBC, CNN, Euro News apod.

späť

Lokácia:

Egypt
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 8. 2019
sviatok:
dnes:
nedeľa 18.8.
34 °C
zajtra:
pondelok 19.8.
33 °C