www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Egyptská arabská republika
Hlavné mesto: Káhira
Rozloha: 1 001 450 km2 (z toho súš 995 450 km2)
Celková dĺžka egyptského pobrežia: 2 936 km

Z toho pripadá: 995 km na Stredozemné more a 1 941 km na Červené more

Počet obyvateľov: 78,887 mil.
Oficiálny jazyk: Arabčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: Islam (90%), koptské náboženstvo (10%)

Doprava

 Egyptská verejná doprava je pomerne kvalitná. Údolie Nílu, Deltu a oblasť prieplavov spája železničná sieť. Do ostatných oblastí sa dostanete spoločným taxíkom alebo autobusom. Po Níle sa môžete plaviť na felukách či vyhliadkových lodiach. Pokiaľ chcete ušetriť čas, tak využite letecké spoločnosti EgyptAir a Air Sinai, poskytujúce vnútroštátne lety.

Vodopis

 Jedinou riekou Egypta je Níl. Na Níle bola v roku 1970 postavená Asuánska priehrada. Je 111 metrov vysoká, má rozlohu 5000 km², dlhá je 500 km (zasahuje až do Sudánu), hĺbku 95 metrov, objem zadržanej vody je 130 mld. m³. Na severe Níl tvorí deltu o rozlohe 24 000 km². Na pobreží ju tvorí niekoľko veľkých lagún, oddelených kosami, na západe aj východe delty je niekoľko veľkých jazier, z nich najväčšie sú Majrút, Edku, Burullus (1900 km²) a Manzala (2400 km²).

Geografia

 Fyzicky tvorí Egypt východnú časť Sahary. Je tvorený vysoko položenou tabuľou, rozdelenou údolím Nílu na západnú časť, tvorenú Lýbijskou púšťou a východnú časť, tvorenú Arabskou púšťou. Na juhu, na egyptsko-lýbijských hraniciach leží masív Džabal Abenat, s najvyšším bodom - 1934 metrov. Lýbijskú púšť tvoria väčšinou pieskové duny, miestami je kamenitá skalná púšť. Na severe lýbijskej púšte sa v západo-východnom smere nachádza dlhý úzky pruh preliačin, z ktorých najväčšia je Kattára (20 000 km²) s najnižším bodom -137 metrov. Na pravej strane Nílu pokračuje Sahara Arabskou púšťou až k Červenému moru, pozdĺž ktorého vystupuje reťaz hôr zo žuly a porfýru , najvyššia hora tu je Šajid. Charakteristické sú suché údolia, vádí, ktorými pretekajú značné množstvá vody po občasných dažďoch. Na juhu prechádza Arabská púšť do Nubijskej púšte. K Egyptu patrí tiež Sinajský polostrov, ohraničený Suezským a Akabským prielivom. Sinajský polostrov už patrí geograficky k Ázii, a leží tu najvyššia hora Egypta, Hora sv. Kataríny (Gebel Katherina) vysoká 2642 m.

Ubytovanie

Ceny v egyptských hoteloch sú stanovené v závislosti na ich úrovni, tradícii a kvalite. Obvykle sa uvádza, že s ohľadom na európsky štandard sú prijateľné hotely označené ako štvorhviezdičkové a vyššie. Ceny v týchto ubytovacích zariadeniach sa pohybujú v rozmedzí 30–70 USD za deň a lôžko v závislosti na hoteli, jeho umiestnení a sezóne. V Káhire, Alexandrii (a v sezóne v prímorských hotelových komplexoch typu Hilton, Meridien, Marriott, Sheraton atp.) dosahujú dvojnásobne vyššie.

Médiá

 V Káhire, Luxore, Alexandrii a Asuáne je možné zakúpiť rôzne americké, britské, nemecké a francúzske noviny (ako napr. Time alebo Newsweek). V ostatných mestách je možnosť nákupu zahraničných plátkov značne obmedzená.

 Čo sa týka televíznych programov, miestne kanály sú kontrolované štátom, takže väčšinu televízneho času zaberajú recitácie z koránu a miestne futbalové zápasy. V niektorých hoteloch sú k dispozícii satelitné kanály, ako sú BBC, CNN, Euro News apod.

späť

Lokácia:

Egypt
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:
dnes:
štvrtok 17.10.
29 °C
zajtra:
piatok 18.10.
26 °C