www.infoglobe.sk » Sviatky

Sviatky

Svátky v České republice

 

Den obnovy samostatného českého státu

Připadá každoročně na 1. leden a slaví se současně s Novým rokem. V tento den je připomínán vznik samostatné České republiky po rozdělení Československa na přelomu let 1992 a 1993.

 

Nový rok

Slaví se 1. ledna společně se Dnem obnovy samostatného českého státu.

 

Velikonoční pondělí

Velikonoční pondělí je pohyblivým svátkem, který souvisí jak s křesťanskou tradicí umučení a zmrtvýchvstání Krista, ale také s pohanskými tradicemi přechodu zimy v jaro. V tento den se koná množství náboženských mší a poutí a zároveň je zvykem chodit s pomlázkou. Chlapci jí vyšlehají dívky ("aby příští rok neuschly") a za to dostanou malovaná vajíčka. Další velikonoční zvyky se liší podle krajů.

 

Svátek práce

1. květen se slaví jako mezinárodní svátek práce. V období socialismu byl jeho význam zúžen na oslavu dělnického hnutí, takže u některých lidí vyvolává dodnes nepříjemné pocity.

 

Den vítězství

Každoročně se oslavuje 8. května, na památku 8. května 1945 , kdy bylo Československo, do té doby okupované Německem, osvobozeno americkými a ruskými vojenskými jednotkami. Došlo tak k ukončení jedné z nejhorších a nejničivějších novodobých válek v historii Evropy.

 

Deň slovanských vierozvestcov Cyrila a Metoda

Deň príchodu slovanských vierozvestcov, ktorí okolo roku 863 priniesli na územie dnešnej Českej republiky kresťanstvo a niektoré z ďalších základov európskej vzdelanosti (napr. nový typ písma), sa oslavuje 5. júla.

 

Deň upálenia majstra Jána Husa

Hneď deň potom, 6. júla, sa pripomína jeden pohnutý okamžik českých dejín. V roku 1415 bol v nemeckej Kostnici upálený za svoje názory český mysliteľ, reformátor katolíckej cirkvi a kňaz Jan Hus . Na kostnický koncil odišiel vybavený ochrannou listinou kráľa Žigmunda. Domnieval sa, že bude môcť pri riešení rozkolu cirkvi prezentovať svoje myšlienky, avšak bol vyzvaný, aby svoje učenie, ktoré pohlo Európou, odvolal. To neučinil. Za propagáciu a rozvíjanie myšlienok Johna Wicklefa a katolíckej reformácie bol už skôr pápežom Janom XXIII. uvrhnutý do kliatby.

 

Deň českej štátnosti

Pravdepodobne druhý najdôležitejší štátny sviatok sa slávi 28. septembra. Jedná sa o sviatok úzko spojený s kresťanskou tradíciou a tradíciou svätováclavskou. Práve v tento deň bol vtedajší panovník a budúci patrón českej krajiny, svätý Václav, zavraždený svojim bratom Boleslavom v Starej Boleslavy. Každoročne sa tu v tento deň koná svätováclavská púť a na Pražskom hrade udeľuje prezident republiky svätováclavské medaile osobnostiam, ktoré prispeli českej štátnosti.

 

Deň vzniku samostatného československého štátu

Presne mesiac potom, 28. októbra, je pripomínaný snáď úplne najdôležitejší deň spojený so samotnou existenciou Českej republiky. V roku 1918 došlo po niekoľko desaťročí dlhej snahe Čechov a Slovákov o uznanie svojich národných práv a ukončení prvej svetovej vojny k vzniku samostatného Československa, jedného z nástupnických štátov Rakúsko-Uhorska zloženého z Čiech, Moravy, časti Sliezska, Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Prezident republiky a významní štátni činitelia v tento deň pokladajú kyticu na hrob prvého prezidenta a lídra zahraničného odboju za 1. Svetovej vojny Tomáša G. Masaryka na zámku v Lánoch a tiež u pamätníku na Vítkove. Večer vyznamenáva prezident republiky významné osobnosti kultúrneho a spoločenského života.

 

Deň boja za slobodu a demokraciu

17.november 1939 sa uskutočnila študentská demonštrácia proti nacistickej okupácii, pri ktorej bol zastrelený študent Jan Opletal. Okamžite potom došlo k zatvoreniu vysokých škôl a perzekúciám i popravám ďalších študentov. V roku 1989 bola komunistickými úradmi povolená študentská spomienka tejto udalosti, ktorá sa na Národnej triede v Prahe zmenila v otvorenú protikomunistickú demonštráciu. Ta bola tvrdo potlačená políciou, avšak odštartovala prechod Českej a Slovenskej republiky k demokracii.

 

Štedrý deň

Štedrý deň, 24. december, je spojený s očakávaním narodenia Ježiša. V českých domácnostiach sa v tento deň stretávate so sladkým maškrtami, rozprávkami, imelom, vianočným kaprom a samozrejme i vyzdobeným vianočným stromčekom. So Štedrým dňom sa spája mnoho tradícii - celodenný pôst (kto ho dodrží, uvidí večer zlaté prasiatko), liatie olova (veštenie budúcnosti podľa tvaru uliateho kusu) alebo hádzanie črievičkou (ak mieri špičkou k dverám, dievča sa do roka vydá).

 

1. sviatok vianočný

25. decembra sa oslavuje 1. sviatok vianočný - Boží hod alebo tiež sviatok Narodenia Pána. Je tradíciou usporiadať bohatý obed a zísť sa s rodinou.

 

2. sviatok vianočný

26. decembra nasleduje 2. sviatok vianočný - svätý Štefan. Svätý Štefan sa stal prvým mučeníkom, keď bol ukameňovaný za obviňovanie Židov zo smrti Ježiša.

 

Zdroj: Oficiálny web ČR

späť

Lokácia:

Česká republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:Bartoloměj
dnes:
sobota 24.8.
23 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
24 °C