www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Botswanská republika
Hlavné mesto: Gaborone
Rozloha: 581.730 km2
Počet obyvateľov: 1,680.863
Oficiálny jazyk: Setswana, Angličtina
Štátne zriadenie: republika
Najvyšší bod: vrchol Otse (1491m n.m.)
Hlavné náboženstvá: 50 % - tradičné animistické náboženstvo, 50 % - kresťanstvo
Čas: SEČ +1


Geografia
Botswana, ležiaca v južnej časti Afriky, susedí s troma štátmi a to - na severe so Zambiou, na severe a západe s Namíbiou, na východe so Zimbabwe a na juhu s Juhoafrickou republikou. Svojou veľkosťou zodpovedá zhruba rozlohe Francúzska alebo Keni. S priemernou nadmorskou výškou 1000m n. m. je krajina pokrytá hlavne savanami a údolnými púšťami. Na severozápade preteká Botswanou rieka Okawango, vytvárajúca rôzne prielivy a ostrovy v tejto oblasti. Takmer 85% krajiny pokrýva púšť Kalahari, predstavujúca tiahle piesočné údolia so zakrpatenými stromami a krovím. Na severe leží veľká soľná panva Makgadikgadi. V krajine nenarazíte na jediné vyššie pohorie, v podstate je Botswana "plochá" s niekoľko málo neveľkými kopcami, ležiacimi hlavne na juhovýchodnej hranici s J.A.R.
 
Príroda
Vzhľadom k rozsiahlym suchým oblastiam je vegetácia krajiny prevažne savanského typu. Jediné opadávajúce lesy ležia na severovýchode, v provincii Chobe. Tunajšie lesné porasty sú spracovávané pre stavbársky a papierenský priemysel. Vyskytujú sa tu druhy stromov ako napríklad mongonga alebo marula. O niečo "živšie" prírodné prostredie nájdete pozdĺž delty rieky Okawango. Fauna Botswany ponúka typické africké zvieratá ako sú slon, zebra, gepard, nosorožec, hroch, antilopa, hyena, opice atd. Najhustejšie zastúpenie má miestna zver práve v delte rieky Okawango a priľahlých oblastiach, ktoré poskytujú v krajine to najdôležitejšie - vodu.
 
Podnebie
Podnebie krajiny je tropické a aj keď sa jedná predovšetkým o suchú zem, v období od novembra do marca sa tu vyskytujú výdatné dažde. V lete je tu najvyššia vlhkosť a zároveň najvyššie teploty - cez deň dosahujú obvykle aj viac ako 40°C. Zima je tu od konce mája do augusta.
 
Obyvatelia
Botswana má jednu z najvyšších pôrodností na svete (cca 3,5%). Z viac ako 1,5mil. národa má 60% tzv. Tswanské korene. Ďalšími významnými kmeňovými skupinami sú San, Kalanga, Mbukushu, Yei a Herero. Oficiálnymi jazykmi sú Setswana a Angličtina, pričom Setswanskou rečou hovorí zhruba 90% miestneho obyvateľstva. 
 

späť

Lokácia:

Botswana
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

20.8.2019
V poradí už 46. ročník najnavštevovanejšej poľnohospodárskej výstavy začína na českobudějovickom výstavisku vo štvrtok 22. a potrvá do utorka 27. augusta. Koniec augusta je pre všetkých poľnohospodárov oslavou a sviatkom úrody. Národné dožinky budú sprevádzať ľudia v krojoch, mažoretky, živá hudba, poľovníci s dravcami a loveckými psami.
19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 8. 2019
sviatok: