www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Zdravotné riziká: Odporúča sa očkovanie proti vírovej hepatitíde typu A, poliomyelitíde, tetanu, japonskej encefalitíde a brušnému týfu. Celoročné riziko nákazy maláriou je iba v južnej časti kráľovstva do nadmorskej výšky 2 500 m n.m.. Pri pobyte v malarických oblastiach sa odporúča chomoprofylaxe meflochinem (Lariam) v dávke 1 tablety (250 mg) raz do týždňa. Cudzinci sú veľmi často postihnutí hnačkovými chorobami, vyskytuje sa takisto cholera. V Bhutáne, hlavne v údolí hlavného mesta Thimphu, je zvýšené riziko besnoty

Ubytovanie: Bhután sa pre cudzincov otvoril až v roku 1994 a počet turistov je najďalej veľmi obmedzený. Turistická infraštruktúra sa preto rozvíja len veľmi pomaly. Neexistujú tu ani trojhviezdičkové hotely. V hlavnom meste Thimphu sa odporúča rezervovať pre ubytovanie hotel Zndopelri, ktorý je známy dobrou stravou. Väčšina cudzincov býva ubytovaná v hoteli Mothigang v nadmorskej výške 2560 metrov. Relatívne dobré hotely sú ešte v mestách Bumthang, Tongsa, Mongar a Tashigang. Spoločnosť „Bhutan Tourism Corporation Ltd.“ spravuje sieť jednoduchých ubytovacích zariadení s úslužným personálom.

Spojenie: Telefonické a faxové spojenie v Bhutáne je dostupné len na hlavných turistických trasách. Medzinárodné spojenie sa dá uskutočniť iba z týchto miest: Paro, Thimphu, Bumthang, Mongar a Tashigang. Medzinárodný telefónny kód Bhutánu je 975, mestské kódy 2 pre oblasť Thimphu a Paro, 3 pre oblasti Tongsa, Bumthang a Galeyphu a 4 pre oblasti Mongar, Tashigang a Samdrupjongkar. Poštové spojenie pokrýva väčšinu zeme. Zaslanie zásielky poštou letecky do ČR trvá asi 3 týždne. Je tu pomerne rozšírená faxová služba, naopak internet neexistuje, teda zasielanie e-mailovej pošty nie je možné.

Doprava: Iba cestná, železnica tu neexistuje. Hlavné cesty majú spevnený povrch. Premávka je hustá. V horskom teréne je kvôli počasiu často znížená viditeľnosť a je tu mnoho neprehľadných zákrut a úzke miesta. Je možné cestovať autobusmi alebo si prenajať auto, spravidla japonské so šoférom. Cestovať do Bhutánu vlastným motorovým vozidlom nie je povolené. Cesta z medzinárodného letiska Paro do hlavného mesta Thimphu trvá 90-120 minút (62 km), z cestného hraničného prechodu Phuntsholing do Thimphu cca 6 hodín. Vzhľadom k stavu ciest a terénu treba jazdiť veľmi opatrne.

Oblasti s vstupom na zvláštne povolenie: Do mnohých oblastí Bhutánu nie je cudzincom vstup povolený. V princípe platí, že cudzinci sa môžu pohybovať len po známych turistických trasách. Mimo tieto trasy existuje množstvo zaujímavých chrámov a kláštorov, ktoré stále plní svoju pôvodnú funkciu, takže prístup cudzincom sem je povolený iba na zvláštne povolenie
počasie a podnebie: Vhodná doba na cestovanie do Bhutánu je v období od marca do mája a od októbra do novembra. Bhután leží na južných svahoch Vysokých Himalájí, ktorých mnohé vrcholy na hraniciach s Čínou presahujú 7000 m n.m.. Povrch, členený riečnymi údoliami sa znižuje k juhu do nížiny rieky Brahmaputry. Podnebie je subtropické, monzúnové, vo veľhorách extrémne chladné, vysokohorské. Najviac zrážok prinášajú letné monzúnové dažde od júla do októbra. Monzúnové lesy prechádzajú vo vyšších polohách do horských lesov a alpínskych lúk, nad snežnou čiarou je územie s trvalým snehovým a ľadovcovým pokryvom.

Bezpečnostná situácia a kriminalita: Kriminalita v Bhutáne je minimálna a obmedzuje sa iba na drobné krádeže. Strata, či odcudzenie cestovného dokladu musí byť nahlásená na najbližšej policajnej stanici. Celková bezpečnosť situácie zostáva bezproblémová aj po teroristických útokoch na USA roku 2001.

 

Zdroj: MZV ČR

späť

Lokácia:

Bhután
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

27.6.2019
Výstava v sálach bývalej kočiarovne vranovského zámku predstaví od 29. júna do začiatku septembra majstrovskú repliku najhodnotnejšieho českého pokladu. Expozícia České korunovačné klenoty na dosah / Život a dielo Karla IV. pripomenie život významného českého panovníka.
26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 6. 2019
sviatok: