www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Turisti by mali – ak sa dá – piť len vodu z uzavretých plastových fliaš. Malinovky je vhodné vypiť hneď po otvorení. Alkohol v Bangladéši dostanete iba v drahých reštauráciách. Na verejných miestach je konzumácia alkoholu zakázaná.

Bangladéš patrí medzi zdravie ohrozujúce oblasti. Odporúča sa očkovanie proti vírovej hepatitíde typu A, poliomyelitíde, tetanu, brušnému týfu. V prípade cesty do Bangladéša v dobe od októbra do decembra alebo v období dažďov sa odporúča aj očkovanie proti cholere. Pri pobyte na vidieku hrozí zvýšené riziko nákazy besnotou. Pri pobyte mimo Dháku existuje celoročné riziko nákazy maláriou. Odporúča sa preto pri kratšom pobyte užívať preventívne antimalariká, pri dlhšom pobyte treba mať u seba aspoň chlorochin a terapeutickú dávku meflochinu (Lariam), ktorú treba užiť pri podozrelej horúčkovitej chorobe ako pohotovostná samoliečba. V období od júna do októbra sa v Bangladéši vyskytujú prípady japonskej encefalitídy. V dedinských oblastiach je vysoká prevalencia trachómu. Pri pobyte v teréne hrozí hryznutie jedovatými hadmi. Do Bangladéša je nutné cestovať v dobrom zdravotnom stave. Treba si nechať skontrolovať chrup, lebo úroveň lekárskej starostlivosti je v Bangladéši neporovnateľná s úrovňou, na ktorú sme zvyknutí u nás. Na ceste je nutné vo zvýšenej miere dodržiavať základné hygienické návyky. Aj tak sa zahraniční návštevníci neubránia cestovnej hnačke; takmer u všetkých cudzincov sa po niekoľko dňoch pobytu vyskytnú bolesti žalúdku a črevné ťažkosti, ktoré sú vyvolané zmenou mikroflóry v organizme a nie, ako sa často návštevníci domnievajú, vplyvom nejakej tropickej choroby. Diéta a pokoj pomôžu toto obdobie prestáť bez väčších problémov.

Cestovné šeky s inou menou ako USD sú de facto nezameniteľné. Získať na základe predloženia cestovného šeku americké doláre v hotovosti je dosť problematické, banky šeky menia na miestnu menu. Vyplatí sa nechať si pri vstupe potvrdiť colné a devízové prehlásenie. Jeho predloženie totiž niekedy vyžadujú banky a zmenárne, hlavne pri výmene väčšieho množstva valút. Pozor na prípadnú prehliadku na výstupe zo zeme. Množstvo vyvážaných peňazí nesmie byť väčšie, nie koľko bolo deklarované pri vstupe mínus vymenené valuty – treba si uchovať doklad o zmene valút. Bangladéšsku menu takka sa dá vymeniť na USD iba pri výjazde zo zeme, a to v určenej zmenárni vo výške maximálne 500 takka. V prípade potvrdeného colného a devízového prehlásenia môže byť spätne vymenená čiastka až do výšky jednej štvrtiny z celkovej pri vstupe deklarovanej čiastky, maximálne však 6 000 takka. Zo skúseností cestovateľov však vyplýva, že sa na spätné odkúpenie bangladéšskej meny nedá spoliehať, hlavne nie v nočných hodinách, v piatok a sobotu.

Na mnohých miestach Bangladéša nebola dodnes vôbec zavedená elektrina a tam, kde je, dochádza často k jej výpadkom. Napätie je 220 voltov, často však kolíše.

Čo sa ubytovania týka, miestnosť s vetrákom, sieťou proti komárom, WC, studenou sprchou a posteľou sa dá zohnať v hlavnom meste (napr. v štvrti Islampur alebo Shalakdar) za cca 500 takka na noc, mimo Dháku potom už od 100 takka. Niektoré zariadenia odmietajú ubytovať spoločne nemanželské páry, resp. páry s rôznym priezviskom.

Telefónne linky sú preťažené, ale pri troche trpezlivosti sa dá dovolať. Vyplatí sa faxovať (napr. z hotelov alebo súkromných firiem), lebo zaslanie telegramu z Bangladéša do zahraničia zaberie minimálne tri dni.

Letiskový poplatok sa platí pri odlete. Rozumné je cestovať vlakom, príhodné sú spoje InterCity (cenovo aj kvalitou priaznivá je 2. trieda). Cestovanie vlastným, či vypožičaným vozidlom sa v žiadnom prípade neodporúča.

Bangladéš je muslimskou zemou s politicky veľmi aktívnym obyvateľstvom. Časté sú protestné štrajky, ktoré niekedy prechádzajú do násilností. Odporúča sa vyhýbať verejným zhromaždeniam, aj keď patrične oblečený, nekonzumovať verejne alkohol. Nie je vhodné púšťať sa do náboženských diskusií s miestnymi obyvateľmi.


Aktualizované informácie nájdete napr. na internetových stránkach ZÚ Dillí www.mzv.cz/newdelhi v sekcii "Vízové a konzulární informace".

 

Zdroj: MZV ČR

späť

Lokácia:

Bangladéš
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 10. 2019
sviatok: