www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Austrálske spoločenstvo
Hlavné mesto: Canberra
Rozloha: 7 686 850 km2
Počet obyvateľov: 20 000 150

Hustota zaľudnenia: 2,69 obyv./ km2
Oficiálny jazyk: Angličtina
Štátne zriadenie: Federace
Hlavné náboženstvo: 27,4 % Katolíci; 23,4 % Anglikáni; 9,6 % Metodisti; 9,0 % Presbyteriáni
Najvyšší bod: hora Kosciuszko (2228m n. m.)

Čas: SEČ +9

 

Geografia

 Vďaka veľkej rozlohe a rozpätiu sa v Austrálii nachádzajú rôzne prírodné ekosystémy – tropické dažďové pralesy a mokrade sú typické pre južnú oblasť Austrálie; eukalyptové lesy dominujú juhovýchodnej časti krajiny; púšte predstavujú centrálnu oblasť krajiny. Pobrežie Austrálie omieľajú tri oceány – Indický, Tichý a Južný.

 Austrália sa skladá zo šiestich spolkových štátov (Južná Austrália, Nový Južný Wales, Queensland, Tasmánia, Victoria, Západná Austrália), troch federálnych teritórií (Severné Teritórium, Teritórium hlavného mesta, Teritórium Jervisova zátoka), siedmich zámorských území (Ashmorov a Cartierov ostrov, Kokosové ostrovy, Heardov a MacDonaldove ostrovy, Ostrovy Koralového mora, Norfolk, Vianočný ostrov a Tasmánia).

 

Príroda

 Austrálska zemská masa je jednou z najstarších na Zemi. Okolité more udržiavalo pevninu oddelenú od ostatných kontinentov po viac ako 50 miliónov rokov, takže miestna zver prežila dlhú dobu v izolácii. Od tej doby, čo Európania kolonizovali Austráliu, 17 druhov cicavcov bolo vyhubených a ďalších 30 sa stalo ohrozenými. Mnoho dovezených zvierat sa pre miestnu faunu a flóru stalo doslova katastrofou – napríklad líška, mačka, prasa, koza, osol, kôň, drozd, králik atď. Austrália ponúka širokú škálu domorodej fauny, od tej primitívnej až po vysoko vyvinutú. Patria medzi ne: klokan, vtákopysk, ježura austrálska, koala, dingo, veľryba, emu, straka, orol, papagáj, krokodíl, jašter atď. Čo sa týka flóry, aj napriek púštnym oblastiam, ktoré zaberajú nemalú časť z celkového územia, je Austrálie pomerne dosť zalesnená. Lesy zaberajú cca 5% (410 000km2) z plochy Austrálie. Vzhľadom k „zákrokom“ Európanov, ktorí rúbali stromy v dažďových pralesoch a priviezli do krajiny hospodárske zvieratá, ktoré ničili kvalitu pôdy, bola miestna flóra ohrozená, ale dodnes väčšina z nej „prežila“ a zostáva v krajine doteraz. Je tu viac ako 700 druhov tráv, veľké množstvo rastlín, krov a stromov.

 

Podnebie

 Miernu klímu má len juhovýchodná časť kontinentu, predovšetkým pozdĺž pobrežia. V severnej časti krajiny je klíma tropická, vegetácia sa tu skladá z dažďových aj obyčajných lesov a mangrovových bažín. Ako celok je podnebie veľmi ovplyvnené oceánom vrátane javu El Niño spôsobujúceho pravidelné suchá a sezónne systémy tlakových níží, z ktorých vznikajú cyklóny. Teplo tu je v decembri, zatiaľ čo v júli tu panuje zima. Leto začína v decembri, jeseň v marci, zima v júni a jar v septembri.

 

Obyvateľstvo

 Najľudnatejšími spolkovými štátmi sú Nový Južný Wales (viac ako 6mil. obyvateľov) a Victoria (vyše 4,5mil. obyvateľov), ktoré majú zároveň najľudnatejšie mestá – Sydney (vyše 3mil. obyvateľov) a Melbourne (viac ako 2,5mil. obyvateľov). Do počiatku druhej svetovej vojny bola väčšina obyvateľov írskeho alebo britského pôvodu, čo sa však dramaticky zmenilo vplyvom migrácie práve z Európy (do krajiny prichádzali Gréci, Taliani, Nemci, Holanďania, Turci atď.).Dnes sa na územie Austrálie nachádza približne 350 000 obyvateľov so skutočným austrálskym pôvodom. Takže sa táto krajiny dá nazvať v pravom slova zmysle multikultúrna.

 

späť

Lokácia:

Austrália
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok: