www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Austrálske spoločenstvo
Hlavné mesto: Canberra
Rozloha: 7 686 850 km2
Počet obyvateľov: 20 000 150

Hustota zaľudnenia: 2,69 obyv./ km2
Oficiálny jazyk: Angličtina
Štátne zriadenie: Federace
Hlavné náboženstvo: 27,4 % Katolíci; 23,4 % Anglikáni; 9,6 % Metodisti; 9,0 % Presbyteriáni
Najvyšší bod: hora Kosciuszko (2228m n. m.)

Čas: SEČ +9

 

Geografia

 Vďaka veľkej rozlohe a rozpätiu sa v Austrálii nachádzajú rôzne prírodné ekosystémy – tropické dažďové pralesy a mokrade sú typické pre južnú oblasť Austrálie; eukalyptové lesy dominujú juhovýchodnej časti krajiny; púšte predstavujú centrálnu oblasť krajiny. Pobrežie Austrálie omieľajú tri oceány – Indický, Tichý a Južný.

 Austrália sa skladá zo šiestich spolkových štátov (Južná Austrália, Nový Južný Wales, Queensland, Tasmánia, Victoria, Západná Austrália), troch federálnych teritórií (Severné Teritórium, Teritórium hlavného mesta, Teritórium Jervisova zátoka), siedmich zámorských území (Ashmorov a Cartierov ostrov, Kokosové ostrovy, Heardov a MacDonaldove ostrovy, Ostrovy Koralového mora, Norfolk, Vianočný ostrov a Tasmánia).

 

Príroda

 Austrálska zemská masa je jednou z najstarších na Zemi. Okolité more udržiavalo pevninu oddelenú od ostatných kontinentov po viac ako 50 miliónov rokov, takže miestna zver prežila dlhú dobu v izolácii. Od tej doby, čo Európania kolonizovali Austráliu, 17 druhov cicavcov bolo vyhubených a ďalších 30 sa stalo ohrozenými. Mnoho dovezených zvierat sa pre miestnu faunu a flóru stalo doslova katastrofou – napríklad líška, mačka, prasa, koza, osol, kôň, drozd, králik atď. Austrália ponúka širokú škálu domorodej fauny, od tej primitívnej až po vysoko vyvinutú. Patria medzi ne: klokan, vtákopysk, ježura austrálska, koala, dingo, veľryba, emu, straka, orol, papagáj, krokodíl, jašter atď. Čo sa týka flóry, aj napriek púštnym oblastiam, ktoré zaberajú nemalú časť z celkového územia, je Austrálie pomerne dosť zalesnená. Lesy zaberajú cca 5% (410 000km2) z plochy Austrálie. Vzhľadom k „zákrokom“ Európanov, ktorí rúbali stromy v dažďových pralesoch a priviezli do krajiny hospodárske zvieratá, ktoré ničili kvalitu pôdy, bola miestna flóra ohrozená, ale dodnes väčšina z nej „prežila“ a zostáva v krajine doteraz. Je tu viac ako 700 druhov tráv, veľké množstvo rastlín, krov a stromov.

 

Podnebie

 Miernu klímu má len juhovýchodná časť kontinentu, predovšetkým pozdĺž pobrežia. V severnej časti krajiny je klíma tropická, vegetácia sa tu skladá z dažďových aj obyčajných lesov a mangrovových bažín. Ako celok je podnebie veľmi ovplyvnené oceánom vrátane javu El Niño spôsobujúceho pravidelné suchá a sezónne systémy tlakových níží, z ktorých vznikajú cyklóny. Teplo tu je v decembri, zatiaľ čo v júli tu panuje zima. Leto začína v decembri, jeseň v marci, zima v júni a jar v septembri.

 

Obyvateľstvo

 Najľudnatejšími spolkovými štátmi sú Nový Južný Wales (viac ako 6mil. obyvateľov) a Victoria (vyše 4,5mil. obyvateľov), ktoré majú zároveň najľudnatejšie mestá – Sydney (vyše 3mil. obyvateľov) a Melbourne (viac ako 2,5mil. obyvateľov). Do počiatku druhej svetovej vojny bola väčšina obyvateľov írskeho alebo britského pôvodu, čo sa však dramaticky zmenilo vplyvom migrácie práve z Európy (do krajiny prichádzali Gréci, Taliani, Nemci, Holanďania, Turci atď.).Dnes sa na územie Austrálie nachádza približne 350 000 obyvateľov so skutočným austrálskym pôvodom. Takže sa táto krajiny dá nazvať v pravom slova zmysle multikultúrna.

 

späť

Lokácia:

Austrália
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok: