www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Austrálske spoločenstvo
Hlavné mesto: Canberra
Rozloha: 7 686 850 km2
Počet obyvateľov: 20 000 150

Hustota zaľudnenia: 2,69 obyv./ km2
Oficiálny jazyk: Angličtina
Štátne zriadenie: Federace
Hlavné náboženstvo: 27,4 % Katolíci; 23,4 % Anglikáni; 9,6 % Metodisti; 9,0 % Presbyteriáni
Najvyšší bod: hora Kosciuszko (2228m n. m.)

Čas: SEČ +9

 

Geografia

 Vďaka veľkej rozlohe a rozpätiu sa v Austrálii nachádzajú rôzne prírodné ekosystémy – tropické dažďové pralesy a mokrade sú typické pre južnú oblasť Austrálie; eukalyptové lesy dominujú juhovýchodnej časti krajiny; púšte predstavujú centrálnu oblasť krajiny. Pobrežie Austrálie omieľajú tri oceány – Indický, Tichý a Južný.

 Austrália sa skladá zo šiestich spolkových štátov (Južná Austrália, Nový Južný Wales, Queensland, Tasmánia, Victoria, Západná Austrália), troch federálnych teritórií (Severné Teritórium, Teritórium hlavného mesta, Teritórium Jervisova zátoka), siedmich zámorských území (Ashmorov a Cartierov ostrov, Kokosové ostrovy, Heardov a MacDonaldove ostrovy, Ostrovy Koralového mora, Norfolk, Vianočný ostrov a Tasmánia).

 

Príroda

 Austrálska zemská masa je jednou z najstarších na Zemi. Okolité more udržiavalo pevninu oddelenú od ostatných kontinentov po viac ako 50 miliónov rokov, takže miestna zver prežila dlhú dobu v izolácii. Od tej doby, čo Európania kolonizovali Austráliu, 17 druhov cicavcov bolo vyhubených a ďalších 30 sa stalo ohrozenými. Mnoho dovezených zvierat sa pre miestnu faunu a flóru stalo doslova katastrofou – napríklad líška, mačka, prasa, koza, osol, kôň, drozd, králik atď. Austrália ponúka širokú škálu domorodej fauny, od tej primitívnej až po vysoko vyvinutú. Patria medzi ne: klokan, vtákopysk, ježura austrálska, koala, dingo, veľryba, emu, straka, orol, papagáj, krokodíl, jašter atď. Čo sa týka flóry, aj napriek púštnym oblastiam, ktoré zaberajú nemalú časť z celkového územia, je Austrálie pomerne dosť zalesnená. Lesy zaberajú cca 5% (410 000km2) z plochy Austrálie. Vzhľadom k „zákrokom“ Európanov, ktorí rúbali stromy v dažďových pralesoch a priviezli do krajiny hospodárske zvieratá, ktoré ničili kvalitu pôdy, bola miestna flóra ohrozená, ale dodnes väčšina z nej „prežila“ a zostáva v krajine doteraz. Je tu viac ako 700 druhov tráv, veľké množstvo rastlín, krov a stromov.

 

Podnebie

 Miernu klímu má len juhovýchodná časť kontinentu, predovšetkým pozdĺž pobrežia. V severnej časti krajiny je klíma tropická, vegetácia sa tu skladá z dažďových aj obyčajných lesov a mangrovových bažín. Ako celok je podnebie veľmi ovplyvnené oceánom vrátane javu El Niño spôsobujúceho pravidelné suchá a sezónne systémy tlakových níží, z ktorých vznikajú cyklóny. Teplo tu je v decembri, zatiaľ čo v júli tu panuje zima. Leto začína v decembri, jeseň v marci, zima v júni a jar v septembri.

 

Obyvateľstvo

 Najľudnatejšími spolkovými štátmi sú Nový Južný Wales (viac ako 6mil. obyvateľov) a Victoria (vyše 4,5mil. obyvateľov), ktoré majú zároveň najľudnatejšie mestá – Sydney (vyše 3mil. obyvateľov) a Melbourne (viac ako 2,5mil. obyvateľov). Do počiatku druhej svetovej vojny bola väčšina obyvateľov írskeho alebo britského pôvodu, čo sa však dramaticky zmenilo vplyvom migrácie práve z Európy (do krajiny prichádzali Gréci, Taliani, Nemci, Holanďania, Turci atď.).Dnes sa na územie Austrálie nachádza približne 350 000 obyvateľov so skutočným austrálskym pôvodom. Takže sa táto krajiny dá nazvať v pravom slova zmysle multikultúrna.

 

späť

Lokácia:

Austrália
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 23. 8. 2019
sviatok: