www.infoglobe.sk » SR, Červený Kláštor: očarujúce splavovanie Dunajca - VIDEO

SR, Červený Kláštor: očarujúce splavovanie Dunajca - VIDEO

Publikované: 18.9.2018
Jeseň je dozaista najfarebnejším obdobím roku a zároveň jedným z najvhodnejších pre spoznávanie krás Slovenska. Tentoraz vás zavedieme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme jedno úžasné dobrodružstvo v podobe splavu zurčiacej rieky.

Kúpeľná obec Červený Kláštor nachádzajúca sa v okrese Kežmarok v regióne Zamaguria ponúka návštevníkom nejednu atrakciu. Môžete si prezrieť unikátny gotický kartuziánsky kláštor, kde spoznáte život mníchov, medzi inými aj známeho zberateľa liečivých rastlín - Cypriána, rímskokatolícky kostol  svätého Romualda z roku 1689 či obnovené kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka. No najväčším lákadlom je dozaista hraničná rieka Dunajec v obklopení horského masívu nazývaného Pieniny.

Pieniny, Dunajec

Pieniny sú súčasťou karpatského bradlového pásma a ponúkajú mnohé očarujúce túry. Keďže sa nerozprestierajú len na území Slovenska, ale i na území Poľska, treba si dobre naplánovať turistickú trasu. Medzi najnavštevovanejšie vrcholy patria Vysoká, Červený Kláštor, ikonické Tri koruny (PL), Sokolica (PL), Holica či Haligovské skaly s početnými jaskynnými systémami. Vybrané časti územia sú vyhlásené za národné parky. Ten slovenský je síce najmenším národným parkom krajiny, ale zato ponúka k videniu tzv. Prielom Dunajca, a teda prírodovedecky najhodnotnejšiu časť územia, ako aj skalné úžiny, komplexy skál a skalných útvarov či v neposlednom rade vzácnu faunu a flóru. Keďže oblasť Pienin nebola nikdy zaľadnená, nachádza sa tu aj množstvo endemitov.

Pieniny, Dunajec

Pokiaľ sa vrátime k turistike, tak práve Prielom Dunajca ponúka návštevníkovi dychberúci zážitok. Je tu totiž vybudovaný náučný chodník (jeden z prvých v bývalom Československu), nielen pre peších a cyklistov, ale aj pre osoby so zníženou mobilitou, ktorý spája obce Červený Kláštor a Lesnicu. Trasu lemujú viaceré náučné tabule, z ktorých sa dozviete čo-to o prírodných zaujímavostiach územia.

splav Dunajca

Goralsplav Dunajca

Avšak najkrajší pohľad na okolitú krajinu poskytuje rieka Dunajec. Preto tu nájdete viaceré požičovne lodí resp. pltníkov, prostredníctvom ktorých zažijete úžasné dobrodružstvo. Splavovať môžete na tradičných drevených pltiach alebo nafukovacích člnoch tzv. rafting. Z vodnej hladiny sa vám naskytne vskutku jedinečný pohľad na pôsobivý kaňon vytváraný zarezávajúcou sa riekou do vápencového masívu. Užijete si skalné steny dosahujúce výšku bezmála 300 metrov, veľké meandre a vodu, ktorá patrí medzi najčistejšie v strednej Európe. Navyše pokiaľ si návštevu naplánujete na jeseň, príroda vás obdarí neskutočnou malebnosťou.

Most lásky (Červený Kláštor)

My sme si splavovanie užili. Preplávali sme popod most lásky spájajúci nielen dve hraničné obce, ale aj ľudí, vychutnali si pohľady na prírodnú paletu rozmanitosti, zoznámili sa s rázovitými Goralmi a v neposlednom rade si užili adrenalín prechádzajúc zurčiacimi úsekmi rieky. Bol to zážitok, na ktorý budeme dlho pamätať a vrelo vám ho odporúčame tiež zažiť.

 

GPS: 49°23'39.3"N 20°24'38.2"E

Text: PR, Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: The Punisher - SAVFKDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Stará Ľubovňa: Strážny hrad a skanzen ľudovej architektúry – VIDEO
Publikované: 2.10.2018
V severovýchodnej časti Slovenska v Prešovskom kraji nájdete nenápadné mesto Stará Ľubovňa, nad ktorým sa týči majestátny rovnomenný hrad. Poďme ho teraz spoločne navštíviť a zastaviť sa aj v priľahlej expozícii Múzea ľudovej architektúry.

SR: Pieniny – Rafting na Dunajci
Publikované: 18.7.2013
Rafting je adrenalínový vodný šport na divokej vode, kde sa dvoj- až šesť-členná posádka plaví na gumových nafukovacích člnoch. Aj na Slovensku si tento šport získal množstvo priaznivcov a každým rokom sa k ním pridávajú ďalší.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej I.
Publikované: 9.1.2014
Ako sme minulý týždeň sľúbili, dnes naše putovanie po kráľovskom meste Kežmarok ukončíme na hrade. Kežmarský hrad, ktorý patrí k jedným z mála pevností na svete, ktoré nestoja na kopci, skrýva mnoho zaujímavých a tajuplných zákutí, ktoré spoločne v nasledujúcich riadkoch navštívíme.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej II.
Publikované: 16.1.2014
V minulej časti sme si stručne priblížili bohatú históriu Kežmarského hradu. Dnes sa spoločne vyberieme navštíviť unikátne múzeum, ktoré v sebe hrad ukrýva a ktorého návštevu vám vrelo odporúčame.

SR: Kežmarok – kráľovstvo pod Tatrami
Publikované: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasmerujeme na východ Slovenska, konkrétne do kráľovského mesta Kežmarok, ktoré je nielen významným historickým centrom regiónu Spiša, ale aj miestom rôznorodej kultúry a jedinečných osobností.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku I.
Publikované: 26.12.2013
Minulý týždeň sme boli na potulkách kráľovským mestom pod Tatrami – Kežmarkom a dnes budeme v jeho návšteve pokračovať. Tentoraz sa vydáme do ulíc historického centra, kde sa spoločne zoznámime s architektonickými dominantami a skvostami.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku II.
Publikované: 2.1.2014
Minulý týždeň sme navštívili pamätihodnosti mesta Kežmarok, a to drevený artikulárny kostol, kežmarské lýceum, nový evanjelický kostol, radnicu či múzeum bytovej kultúry. Dnes budeme v našej ceste po pamiatka pokračovať.

SR: Kežmarok – Turbína, babička pod Tatrami
Publikované: 5.12.2013
Na huncovskej ceste pri kráľovskom meste Kežmarok stojí nenápadná budova, ktorá skrýva zaujímavú históriu. Jedná sa o najstaršiu malú vodnú elektráreň na Slovensku, ktorá dodnes dodáva elektrickú energiu pre obyvateľov mesta.

Slovensko: Kúpele Vyšné Ružbachy
Publikované: 15.9.2011
Na Slovensku existujú dve desiatky kúpeľov, z ktorých väčšina je založená na liečivých prameňoch. Mnohé tieto žriedla a ich liečivé účinky poznali ľudia už v dávnej histórii a patria k nim aj Kúpele Vyšné Ružbachy.

SR: Spišská Magura – zážitková návšteva Bachledovej doliny
Publikované: 28.2.2018
Z pohľadu atraktívnosti cestovného ruchu sa oblasť Spiša môže právom pýšiť nielen početnými historickými pamiatkami, ale aj pozoruhodnými prírodnými krásami. Zaujímavou a v poslednom období čoraz viac navštevovanou lokalitou v Spišskom regióne je aj Bachledova dolina – športovo-rekreačné stredisko rozprestierajúce sa v južnej časti pohoria Spišská Magura.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Jesenné splavovanie Dunajca
Pokiaľ plánujete na jesenné obdobie rodinné výlety, určite navštívte aj oblasť Pienin, presnejšie...

SR: Spišská Nová Ves – mesto unikátov a rekordov
Nielen vstupná brána do Slovenského raja, ale aj miesto nevšedných prechádzok, to v sebe snúbi Sp...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest. Dozaista jedným z nich je aj mesto Spišs...

SR, Spišská Sobota – zachovalá história
Mesto Poprad vo svojej severozápadnej miestnej časti nazývanej Spišská Sobota ukrýva nádherné zac...


Súvisiace video

SR, Stará Ľubovňa: Strážny hrad a skanzen ľudovej architektúry
Dnes sa spolu s nami pozriete do nenápadného mestečka, nad ktorým sa týči majestátny hrad. Stará ...

SR, Dunajec - najkrajší pohľad na okolitú krajinu
Pre všetkých, čo majú radi krásy Slovenska, sme pripravili malú ochutnávku splavu Prielomu Dunajc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Sakrálne stavby

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
5x2 vstupenky na muzikál MAMMA MIA! Turné 2019
2. cena:
Poukážka na 5 návštev kaderníctva MACA Trnava
3. cena:
slovenská knižná novinka #Budinka
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby s polpenziou v Kaštieli Čičmany
2. cena redakcie:
Exkluzívny set z pravých riečnych perál v luxusnej bižutérií od Milishop.sk
3. cena redakcie:
Veľká kniha rozprávok

Aktuality:

15.12.2018
Nové vedenie hlavného mesta chce stavať trať z Vinohradskej triedy okolo Národného múzea cez námestie a napojiť koľajnice na Vodičkovu a Jindřišskú. Kade presne povedú, či po súčasnej komunikácii alebo prostriedkom námestia ako v minulosti zatiaľ nie je jasné.
14.12.2018
Aj tento rok sa môžu návštevníci Vysokých Tatier tešiť na zamrznuté kráľovstvo v podobe Tatranského ľadového dómu, ktorý je širokej verejnosti prístupný celú zimu.
13.12.2018
Aj tento rok sa budú dať vidieť v Kempe Sport v Rožnove pod Radhoštěm výtvory 21. ročníka medzinárodného sochárskeho sympózia Ľadové kráľovstvo. Navštíviť ho môžete od 15. decembra do 3. februára okrem zatváracích dní.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ARMÉNSKO / GRUZÍNSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

Odporúčame:

dnes:sobota 15. 12. 2018
sviatok:Ivica
dnes:
sobota 15.12.
0 °C
zajtra:
nedeľa 16.12.
-1 °C