www.infoglobe.sk » SR: Spišská Magura – zážitková návšteva Bachledovej doliny

SR: Spišská Magura – zážitková návšteva Bachledovej doliny

Publikované: 28.2.2018
Z pohľadu atraktívnosti cestovného ruchu sa oblasť Spiša môže právom pýšiť nielen početnými historickými pamiatkami, ale aj pozoruhodnými prírodnými krásami. Zaujímavou a v poslednom období čoraz viac navštevovanou lokalitou v Spišskom regióne je aj Bachledova dolina – športovo-rekreačné stredisko rozprestierajúce sa v južnej časti pohoria Spišská Magura.

pohorie Spišská Magura

Spišská Magura

Pohorie Spišská Magura leží v severovýchodnej časti Slovenska, v oblasti čarokrásneho regiónu Spiš. Najvyšším vrchom tohto flyšového pohoria je Repisko (1 259 m n. m.). Pohorie je poprepletané množstvom značených turistických chodníkov a cyklotrás, takže na svoje si tu prídu všetci vyznávači aktívne tráveného času na horách. Turisticky veľmi atraktívny je modro značený chodník, ktorý vedie v južnej časti pohoria v podcelku Repisko priamo po hlavnom hrebeni. Z jednotlivých úsekov trasy sa naskytajú pekné výhľady na siluety Vysokých a Belianskych Tatier. Azda najobľúbenejší úsek hrebeňovky leží medzi Bachledovou dolinou a Ždiarom. Z týchto miest sa ponúkajú očarujúce výhľady na hrebeň Belianskych Tatier – najmä na hlavné dominanty, ktorými sú vrchy Ždiarska vidla (2 142 m n. m.) a Havran (2 152 m n. m.).

na hrebeni Spišskej Magury

Bachledova dolina – areál zimných športov

Bachledova dolina sa rozprestiera na juhozápadnom okraji Spišskej Magury, v podcelku Repisko, neďaleko svojráznej podtatranskej obce Ždiar. Svojim návštevníkom ponúka množstvo atrakcií a možností športového vyžitia počas celého roka. Je to známa turistická oblasť s komplexnou ponukou služieb, ktorá je hojne navštevovaná hlavne v zimnom období. Možnosti plnohodnotného športového vyžitia tu poskytuje lyžiarske stredisko s vybudovanými zjazdovkami, lyžiarskymi vlekmi a sedačkovou lanovkou. Nie je to však iba lyžovanie, ktoré sem láka množstvo domácich a zahraničných návštevníkov. Priamo nad Bachledovou dolinou sú postavené dve vyhliadkové veže. Prvá z nich –  vyhliadková veža Bachledka sa nachádza pri modrom turistickom chodníku medzi lokalitami Malá poľana a Bukovina a návštevníkom je voľne prístupná. Druhá vyhliadková veža je súčasťou novovybudovanej atrakcie – Chodníka korunami stromov a jej návšteva je spoplatnená.

Bachledova dolina a Belianske Tatry

Chodník korunami stromov

V septembri 2017 bola v Bachledovej doline otvorená atrakcia, ktorá na Slovensku nemá obdoby. Vysoko medzi vrcholkami stromov bol vybudovaný jedinečný náučný chodník s vyhliadkovou vežou nazvaný Chodník korunami stromov. Nachádza sa na hrebeni neďaleko modrého turistického chodníka v lokalite Malá poľana pri hornej stanici sedačkovej lanovky vedúcej z Bachledovej doliny. Môžeme sa sem dostať aj pešo po žltom turistickom chodníku, alebo nenáročným stúpaním po ceste vedúcej od hlavného parkoviska z Bachledovej doliny až hore na hrebeň. Niektoré úseky tohto vyhliadkového chodníka sa nachádzajú vo výške až 24 metrov, celková dĺžka trasy je 1 234 metrov. Na konci trasy čaká  návštevníkov výstup na vyhliadkovú vežu týčiacu sa do výšky 32 metrov. Chodník je skonštruovaný tak, aby sa po ňom mohli návštevníci pohybovať pohodlne, bezpečne a bezbariérovo. Na niektorých úsekoch sú vybudované informačné panely, z ktorých sa dozvieme množstvo zaujímavých informácií o ekológii lesa, ako i o miestnej faune a flóre.

Chodník korunami stromov

Hlavný hrebeň Spišskej Magury v oblasti nad Bachledovou dolinou je krásnym miestom. Zanechá v nás zážitok umocnený neopakovateľnou prírodnou scenériou grandióznej mohutnej hradby Belianskych Tatier v pozadí, ako aj výhľadmi na hornatú krajinu Spišskej Magury. Prechádzkou náučným chodníkom vybudovaným vysoko v korunách stromov sa môžeme dozvedieť niečo viac o fungovaní lesného ekosystému a zároveň si vychutnať nádherné výhľady na okolie. Vďaka jednoduchému prístupu môžu túto lokalitu navštíviť aj deti, seniori, oblasť je vhodná na podnikanie nenáročných rodinných výletov počas celého roka.

pohľad z veže na Chodník korunami stromovpohľad z náučného chodníka na Belianske  Tatry

GPS: 49°16'18.9"N 20°18'35.0"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Spišská Nová Ves: Výhľad na Iglov a okolie
Publikované: 10.1.2011
K typickej siluete historického mesta Spišská Nová Ves neodmysliteľne patrí kostolná veža. Pred niekoľkými rokmi znovu sprístupnili jej ochodzu, preto – ak to počasie len trochu dovolí – sa oplatí spáliť trochu kalórií a vystúpiť niekoľko desiatok schodov na túto jedinečnú vyhliadku.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica  - Lopušná dolina
Publikované: 7.11.2013
Jesenné počasie je priam stvorené na cyklistiku, a preto si dnes predstavíme cyklotrasu, ktorá je vhodná pre celú rodinu. Vydáme sa na východ Slovenska do mesta Poprad, odkiaľ budú naše kroky smerovať v ústrety dobrodružstvu.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikované: 16.5.2013
Dnes sa na potulkách Slovenskom vydáme do okresného mesta Poprad, konkrétne do mestskej pamiatkovej rezervácie Spišská Sobota. Nahliadneme do jej histórie, ktorú sprevádzali obdobia rozvoja i úpadku. Napriek spletitému osudu sa jej historicko-umelecká hodnota nestratila, ba naopak, v súčasnosti ponúka unikátny pohľad na životy našich predkov v regióne Spiša.

SR, výlet zo Spišskej Kapituly po Žehru I.
Publikované: 17.3.2016
Tentoraz zavítame na východ Slovenska, kde navštívime pamiatky zapísané v UNESCO. Počas výletu spojíme spoznávanie histórie s turistikou. Východiskovým bodom bude pre nás mesto Spišská Nová Ves.

SR: Belianska jaskyňa – jediná sprístupnená jaskyňa v Tatranskom národnom parku
Publikované: 31.10.2013
Tatranský národný park ponúka mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hlboké doliny, majestátne vodopády, priezračné plesá, neopísateľne krásnu a bohatú faunu i flóru, ale tiež krásy ukryté v hlbinách zeme v podobe rôznych jaskýň, z ktorých je len jedna jediná sprístupnená pre verejnosť – Belianska jaskyňa.

SR: Belianske Tatry – cez Široké sedlo
Publikované: 23.7.2017
Návštevníkom podtatranského regiónu sú známe strediská cestovného ruchu a vychýrené turistické lokality nachádzajúce sa najmä v prekrásnom prostredí Vysokých Tatier. Svoje neobyčajné čaro má však aj ďalšie pohorie, tesne susediace s východným okrajom Vysokých Tatier – Belianske Tatry. Známym a atraktívnym cieľom mnohých horalov v tomto pohorí je aj oblasť Širokého sedla.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry – v mrazivom zimnom kráľovstve Malej Studenej doliny
Malá Studená dolina je počas zimného obdobia jednou z najnavštevovanejších dolín vo Vysokých Tatr...

SR: Spišská Nová Ves – mesto unikátov a rekordov
Nielen vstupná brána do Slovenského raja, ale aj miesto nevšedných prechádzok, to v sebe snúbi Sp...

SR: Spišské Podhradie – atraktívny turistický cieľ
Pokiaľ ste vyhľadávačmi pamiatok UNESCO, tak návštevu Spišského Podhradia nesmiete vynechať. Táto...

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR, Spišská Sobota – zachovalá história
Mesto Poprad vo svojej severozápadnej miestnej časti nazývanej Spišská Sobota ukrýva nádherné zac...

SR: Spišský hrad, hradný vrch a okolie
Symbol Spiša – Spišský hrad postavený na travertínovej kope patrí k najväčším hradom strednej Eur...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Malí cestovatelia

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Darčeková poukážka v hodnote 50€ na slnečné alebo dioptrické okuliare vrátane vyšetrenia zraku od ZEISS VISION CENTER - ARENA OPTIK
2. cena:
Nažehlovacia abeceda na textil s topánočkami pre batoľa
1. cena redakcie:
Neobyčajná vysokohorská túra od Tatrica.sk + sada VITAMÍNOV
2. cena redakcie:
Darčeková poukážka na vstupenky do Divadla Nová scéna
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.6.2018
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore bude opäť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 23. 7. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
20.6.2018
Bardejov a jeho okolie sa stáva atraktívnou lokalitou pre cyklistov. K doteraz vybudovaným cyklotrasám pribudli ďalšie kilometre. Nový cyklochodník vedie od Mokrolužského mosta v Bardejove, až po odbočku na Mníchovský potok, kde sa napája na obnovenú lesnú cestu s asfaltovým povrchom.
19.6.2018
Pokiaľ sa zaujímate o blahodárne účinky bahna a vyvierajúcich vôd v jednotlivých kúpeľných  mestách, isto príďte v dňoch 21.–24. júna do Lysej nad Labom. Začína tu 9. výstava liečebných kúpeľov, wellness pobytov a relaxácie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - SRÍ LANKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 6. 2018
sviatok:Alojz
dnes:
štvrtok 21.6.
31 °C
zajtra:
piatok 22.6.
20 °C