www.infoglobe.sk » SR: Spišská Magura – zážitková návšteva Bachledovej doliny

SR: Spišská Magura – zážitková návšteva Bachledovej doliny

Publikované: 28.2.2018
Z pohľadu atraktívnosti cestovného ruchu sa oblasť Spiša môže právom pýšiť nielen početnými historickými pamiatkami, ale aj pozoruhodnými prírodnými krásami. Zaujímavou a v poslednom období čoraz viac navštevovanou lokalitou v Spišskom regióne je aj Bachledova dolina – športovo-rekreačné stredisko rozprestierajúce sa v južnej časti pohoria Spišská Magura.

pohorie Spišská Magura

Spišská Magura

Pohorie Spišská Magura leží v severovýchodnej časti Slovenska, v oblasti čarokrásneho regiónu Spiš. Najvyšším vrchom tohto flyšového pohoria je Repisko (1 259 m n. m.). Pohorie je poprepletané množstvom značených turistických chodníkov a cyklotrás, takže na svoje si tu prídu všetci vyznávači aktívne tráveného času na horách. Turisticky veľmi atraktívny je modro značený chodník, ktorý vedie v južnej časti pohoria v podcelku Repisko priamo po hlavnom hrebeni. Z jednotlivých úsekov trasy sa naskytajú pekné výhľady na siluety Vysokých a Belianskych Tatier. Azda najobľúbenejší úsek hrebeňovky leží medzi Bachledovou dolinou a Ždiarom. Z týchto miest sa ponúkajú očarujúce výhľady na hrebeň Belianskych Tatier – najmä na hlavné dominanty, ktorými sú vrchy Ždiarska vidla (2 142 m n. m.) a Havran (2 152 m n. m.).

na hrebeni Spišskej Magury

Bachledova dolina – areál zimných športov

Bachledova dolina sa rozprestiera na juhozápadnom okraji Spišskej Magury, v podcelku Repisko, neďaleko svojráznej podtatranskej obce Ždiar. Svojim návštevníkom ponúka množstvo atrakcií a možností športového vyžitia počas celého roka. Je to známa turistická oblasť s komplexnou ponukou služieb, ktorá je hojne navštevovaná hlavne v zimnom období. Možnosti plnohodnotného športového vyžitia tu poskytuje lyžiarske stredisko s vybudovanými zjazdovkami, lyžiarskymi vlekmi a sedačkovou lanovkou. Nie je to však iba lyžovanie, ktoré sem láka množstvo domácich a zahraničných návštevníkov. Priamo nad Bachledovou dolinou sú postavené dve vyhliadkové veže. Prvá z nich –  vyhliadková veža Bachledka sa nachádza pri modrom turistickom chodníku medzi lokalitami Malá poľana a Bukovina a návštevníkom je voľne prístupná. Druhá vyhliadková veža je súčasťou novovybudovanej atrakcie – Chodníka korunami stromov a jej návšteva je spoplatnená.

Bachledova dolina a Belianske Tatry

Chodník korunami stromov

V septembri 2017 bola v Bachledovej doline otvorená atrakcia, ktorá na Slovensku nemá obdoby. Vysoko medzi vrcholkami stromov bol vybudovaný jedinečný náučný chodník s vyhliadkovou vežou nazvaný Chodník korunami stromov. Nachádza sa na hrebeni neďaleko modrého turistického chodníka v lokalite Malá poľana pri hornej stanici sedačkovej lanovky vedúcej z Bachledovej doliny. Môžeme sa sem dostať aj pešo po žltom turistickom chodníku, alebo nenáročným stúpaním po ceste vedúcej od hlavného parkoviska z Bachledovej doliny až hore na hrebeň. Niektoré úseky tohto vyhliadkového chodníka sa nachádzajú vo výške až 24 metrov, celková dĺžka trasy je 1 234 metrov. Na konci trasy čaká  návštevníkov výstup na vyhliadkovú vežu týčiacu sa do výšky 32 metrov. Chodník je skonštruovaný tak, aby sa po ňom mohli návštevníci pohybovať pohodlne, bezpečne a bezbariérovo. Na niektorých úsekoch sú vybudované informačné panely, z ktorých sa dozvieme množstvo zaujímavých informácií o ekológii lesa, ako i o miestnej faune a flóre.

Chodník korunami stromov

Hlavný hrebeň Spišskej Magury v oblasti nad Bachledovou dolinou je krásnym miestom. Zanechá v nás zážitok umocnený neopakovateľnou prírodnou scenériou grandióznej mohutnej hradby Belianskych Tatier v pozadí, ako aj výhľadmi na hornatú krajinu Spišskej Magury. Prechádzkou náučným chodníkom vybudovaným vysoko v korunách stromov sa môžeme dozvedieť niečo viac o fungovaní lesného ekosystému a zároveň si vychutnať nádherné výhľady na okolie. Vďaka jednoduchému prístupu môžu túto lokalitu navštíviť aj deti, seniori, oblasť je vhodná na podnikanie nenáročných rodinných výletov počas celého roka.

pohľad z veže na Chodník korunami stromovpohľad z náučného chodníka na Belianske  Tatry

GPS: 49°16'18.9"N 20°18'35.0"E

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Spišská Nová Ves: Výhľad na Iglov a okolie
Publikované: 10.1.2011
K typickej siluete historického mesta Spišská Nová Ves neodmysliteľne patrí kostolná veža. Pred niekoľkými rokmi znovu sprístupnili jej ochodzu, preto – ak to počasie len trochu dovolí – sa oplatí spáliť trochu kalórií a vystúpiť niekoľko desiatok schodov na túto jedinečnú vyhliadku.

SR, Červený Kláštor: očarujúce splavovanie Dunajca - VIDEO
Publikované: 18.9.2018
Jeseň je dozaista najfarebnejším obdobím roku a zároveň jedným z najvhodnejších pre spoznávanie krás Slovenska. Tentoraz vás zavedieme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme jedno úžasné dobrodružstvo v podobe splavu zurčiacej rieky.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica  - Lopušná dolina
Publikované: 7.11.2013
Jesenné počasie je priam stvorené na cyklistiku, a preto si dnes predstavíme cyklotrasu, ktorá je vhodná pre celú rodinu. Vydáme sa na východ Slovenska do mesta Poprad, odkiaľ budú naše kroky smerovať v ústrety dobrodružstvu.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikované: 16.5.2013
Dnes sa na potulkách Slovenskom vydáme do okresného mesta Poprad, konkrétne do mestskej pamiatkovej rezervácie Spišská Sobota. Nahliadneme do jej histórie, ktorú sprevádzali obdobia rozvoja i úpadku. Napriek spletitému osudu sa jej historicko-umelecká hodnota nestratila, ba naopak, v súčasnosti ponúka unikátny pohľad na životy našich predkov v regióne Spiša.

SR, výlet zo Spišskej Kapituly po Žehru I.
Publikované: 17.3.2016
Tentoraz zavítame na východ Slovenska, kde navštívime pamiatky zapísané v UNESCO. Počas výletu spojíme spoznávanie histórie s turistikou. Východiskovým bodom bude pre nás mesto Spišská Nová Ves.

SR: Belianska jaskyňa – jediná sprístupnená jaskyňa v Tatranskom národnom parku
Publikované: 31.10.2013
Tatranský národný park ponúka mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hlboké doliny, majestátne vodopády, priezračné plesá, neopísateľne krásnu a bohatú faunu i flóru, ale tiež krásy ukryté v hlbinách zeme v podobe rôznych jaskýň, z ktorých je len jedna jediná sprístupnená pre verejnosť – Belianska jaskyňa.

SR: Belianske Tatry – cez Široké sedlo
Publikované: 23.7.2017
Návštevníkom podtatranského regiónu sú známe strediská cestovného ruchu a vychýrené turistické lokality nachádzajúce sa najmä v prekrásnom prostredí Vysokých Tatier. Svoje neobyčajné čaro má však aj ďalšie pohorie, tesne susediace s východným okrajom Vysokých Tatier – Belianske Tatry. Známym a atraktívnym cieľom mnohých horalov v tomto pohorí je aj oblasť Širokého sedla.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry – v mrazivom zimnom kráľovstve Malej Studenej doliny
Malá Studená dolina je počas zimného obdobia jednou z najnavštevovanejších dolín vo Vysokých Tatr...

SR: Spišská Nová Ves – mesto unikátov a rekordov
Nielen vstupná brána do Slovenského raja, ale aj miesto nevšedných prechádzok, to v sebe snúbi Sp...

SR: Spišské Podhradie – atraktívny turistický cieľ
Pokiaľ ste vyhľadávačmi pamiatok UNESCO, tak návštevu Spišského Podhradia nesmiete vynechať. Táto...

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR, Spišská Sobota – zachovalá história
Mesto Poprad vo svojej severozápadnej miestnej časti nazývanej Spišská Sobota ukrýva nádherné zac...

SR: Spišský hrad, hradný vrch a okolie
Symbol Spiša – Spišský hrad postavený na travertínovej kope patrí k najväčším hradom strednej Eur...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jesene

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Kniha Rozprávanie ruského pútnika + sada vitamínov
2. cena:
Elegantná dámska kabelka a prívesok
3. cena:
Termopohár, magnetka a muzikálové CD
1. cena redakcie:
Pobyt pre dve osoby na dve noci v 4* hoteli Piroška (Maďarsko)
2. cena redakcie:
Poukážka na 5 vstupov do LADY FITNESS s profesionálnym trénerom a k tomu špeciálne nápoje zdarma
3. cena redakcie:
Luxusný príbor značky Berndorf

Aktuality:

21.9.2018
Aj tento rok sa môžete tešiť na festival vedy - Európsku noc výskumníkov, ktorý sa uskutoční v posledný septembrový piatok (28.9.) v mestách: Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Košice a Poprad.
20.9.2018
Od piatku 28. septembra do štvrtka 4. októbra máte možnosť získať nový pohľad na modernú, historickú aj zabúdanú architektúru, ktorá vás obklopuje. V deväťdesiatich mestách po celej Českej republike a tiež na Slovensku sú pre verejnosť pripravené prednášky, projekcie, workshopy, prechádzky vedené architektmi, urbanistami či historikmi, horské túry alebo sa môžete v rámci akcie dostať do inak neprístupných stavieb.
19.9.2018
Príďte sa zabaviť na 1. ročník Záhoráckeho folklórneho festivalu, ktorý bude plný jedinečného slovenského folklóru, ako aj regionálnych gurmánskych špecialít od tradičných pochúťok po kvalitný street food.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BULHARSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 9. 2018
sviatok:Matúš
dnes:
piatok 21.9.
28 °C
zajtra:
sobota 22.9.
18 °C